Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Imam Gazalinin fetvasi

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Din işleriyle devlet işlerinin ayrı olmasına inanmasa bile bir adam, ama allah'ın hükümlerinin geçerli olmadığı bir devletin başında olsa ve böyle ölse de kafir olarak ölmez mi ?

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tabiki Kafir olur kardeşim Eğer sorun günümüz yönetcilieriyse tereddüte bile gerek yoktur

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Şeytan Fasık olarak geçer kitabımız Kuranda.Şeytan Allahı inkar etmiyor,sadece insanın kendisine üstün kılınmasını hazm edemiyor.Bu nedenle insana boyun eğmiyor ve itaat etmeyeceğini söylüyor.Bana mühlet ver ey rabbim,bana üstün kılmaya çalıştığın kişileri sapıtmış olarak bana uyduklarını ve itaat ettiklerini göreceksin diyor.Allahu Teala da seni ve sana uyanların itaat edenlerin hepsini cehenneme dolduracağım diye vaadde bulunuyor.Şimdi çoğu müslüman sanılan kişiler kendilerinin müslüman olduklarından emin bir şekilde,tağutlara boyun eğiyorlar.Ama şeytanın insanları Allah ile aldattığını hatta Allah adına yemin bile ederek aldattığının farkına varamıyorlar.Namaz kılmak,oruç tutmak bir ibadettir lakin,Allahın hükmüne değil de şeytanın hükmüne boyun eğmiş olarak yapılan ibadetlerin,şeytanın istediği halde sapıtmış yada fasık olarak yapmanın ne kadar samimiyeti ve kıymeti olabilir.Allahın,kişinin kendisi için iman konusunda haşa şeytan ile yarış yapma gibi bir durumu ve iddiası yoktur.Lakin şeytanın saptırma,saptırarak fasık olarak kendi rızasına uygun olarak ibadet ettirme iddiası vardır.Günümüzde bir çok insanın kafirlerle dostluk ve koalisyon kurarak onların rızasına uygun şekilde müslüman kimliği ile onlara itaat ettikleri ortadadır.Şeytanın kendisine ibadet ettirme gibi bir gayreti de yoktur.Kendisine itaat ettirme ve hak yolu kapatma gayreti vardır.İnsan haktan saptıktan sonra beşerin oyuncağı olur ve mümin vasfı olarak Allah nazarında izzet ve onuru kalmaz.Bu gün kafirlerin,müslümanların namaz ve oruç gibi ibadetlerine kendilerine itaat etmek boyun eğmek şartıyla bunlara sessiz kaldıkları da ortadadır.Çünkü asıl mesele itaat ettiğine ibadet etmek gayesi vardır.İtaatı ve üstünlüğü şeytana ve dostlarına vererek Allaha ibadet ediyorum diyenler biraz düşünseler iyi olur.

Üst Ana Sayfa Alt