Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Imam Maturidi'nin Kitabut Tevhid Kitabı Nasil?

T Çevrimdışı

taevhidicin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Maturidinin kitabını almayı düşünüyorum...
Okuyanlar varsa kitap nasildir?
ya da onerir misiniz?

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Kitabı okumuş değilim. Fakat pekte önerilen bir kitab olmadığını biliyorum.

İmam maturidi, kitabında akide konularını akıl ve kelamla ele aldığından ötürü ehli sünnet alimleri tarafından eleştirilmiştir. Onun yerine Muhammed b. Abdulvahap'ın Kitabu't-Tevhid adlı kitabını öneririm.

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed ibni abdulvehhabin kitabut tevhidini ben tavsiye etmem bazi yerleri izah etmek gerekiyor. Kardeşin daha foruma yazdıklarını okumustum biraz hassas sirk vb konularda bence bu kitabi degil tahavi akidesini okusa daha faydali olur Allahu alem

T Çevrimdışı

taevhidicin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed ibni abdulvehhabin kitabut tevhidini ben tavsiye etmem bazi yerleri izah etmek gerekiyor. Kardeşin daha foruma yazdıklarını okumustum biraz hassas sirk vb konularda bence bu kitabi degil tahavi akidesini okusa daha faydali olur Allahu alem

Teşekkür ederim..
Evet özellikle tevhid/akide/itikad gibi konuların lafı geçse bile gerilip vesveseleniyorum.

Hatta artık öyle bi hal aldı ki günümüzde küfür veya şirk amel işlemeden yol alabilen insan yokmus gibi geliyor...

o yüzden de kafamı çok karıştırmayacak açık ve net bi kitaba ihtiyacım var. Ilim vesveseyi def eder kaidesine uyarak kitap araştırmaya başladim

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rica ederim

Vesvese şeytandandır sabah aksam zikirlerinizi ihmal etmeyin sıklıkla kuran okuyun ve rukye olabirsiniz

Allah yardımcınız olsun

Okuyarak daha fazla şüphe olusmaz insaAllah çünkü belli basli hususlar haric herseyde ihtilaf var ihtilaflara takılmadan okuyun insaAllah

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi
İmam maturidi rahmetullahualeyhin ilk mezhebi mutezile sonradan ehli sünnet oluyor lakin bazı meselelerde o ekolden kendini kurtaramıyor.

Üst Ana Sayfa Alt