Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu İmam Şafii(r.h)'nin Kelâm'dan Sakındıran Sözleri

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İmam Şafii (rahimehullah)'nin Kelâm'dan Sakındıran Sözleri
قَالَ الحُسَيْنُ بنُ إِسْمَاعِيْلَ المَحَامِلِيُّ: قَالَ المُزَنِيُّ: سَأَلْتُ الشَّافِعِيَّ عَنْ مَسْأَلَةٍ مِنَ الكَلاَمِ، فَقَالَ: سَلْنِي عَنْ شَيْءٍ، إِذَا أَخْطَأْتُ فِيْهِ، قُلْتَ: أخْطَأْتَ، وَلاَ تَسْأَلْنِي عَنْ شَيْءٍ، إِذَا أَخْطَأْتُ فِيْهِ قُلْتَ: كَفَرْتَ
Huseyin bin İsmail el Mahâmili dedi ki: İmam Muzeni dedi ki; İmam Şâfi'ye Kelama dair bir soru sordum, dedi ki ; Bana hata yaptığım zaman "hata yaptın" diyeceğin şeyi sor, yoksa hata yaptığım zaman "kafir oldun" diyeceğin şeyi sorma! (Siyeru âlemi'n Nubelâ, C. 10, Sf: 28)

زَكَرِيَّا السَّاجِيُّ: سَمِعْتُ مُحَمَّدَ بنَ عَبْدِ اللهِ بنِ عَبْدِ الحَكَمِ يَقُوْلُ: قَالَ لِي الشَّافِعِيُّ: يَا مُحَمَّدُ، إِنْ سَأَلكَ رَجُلٌ عَنْ شَيْءٍ مِنَ الكَلاَمِ، فَلاَ تُجِبْهُ، فَإِنَّهُ إِنْ سَأَلَكَ عَنْ دِيَةٍ، فَقُلْتَ: دِرْهَماً، أَوْ دَانَقاً، قَالَ لَكَ: أَخْطَأْتَ، وَإِنْ سَأَلَكَ عَنْ شَيْءٍ مِنَ الكَلاَمِ، فَزَلَلْتَ قَالَ لَكَ: كَفَرْتَ
Zekeriyya es Sâci : Muhammed bin Abdillah bin Abdilhakem'i şöyle derken işittim: İmam Şafii bana şöyle dedi "Ey Muhammed! Şayet sana bir adam kelama dair bir şey sorarsa O'na cevab verme, ama Senden diyete dair (hesablamanı) bir istekte bulunursa "dirhem veya danik (dirhemin altıda biri) tutar. (Hesablamada hata yapmış olsan bile) Sana der ki: "Hata ettin." Şâyet kelama dair bir soru soracak olursa, ve Sen de hata edecek olursan bu sefer sana "kâfir oldun" der. (Siyeru âlemi'n Nubelâ, C. 10, Sf: 28)

وَاللهِ لأَنْ يُفْتِي العَالِمُ فيُقَالُ: أَخْطَأَ العَالِمُ، خَيْرٌ لَهُ مِنْ أَنْ يَتَكَلَّمَ فَيُقَالُ: زِنْدِيْقٌ، وَمَا شَيْءٌ أَبْغَضُ إِلَيَّ مِنَ الكَلَامِ وَأَهْلِ
قُلْتُ: هَذَا دَالٌّ عَلَى أَنَّ مَذْهَبَ أَبِي عَبْدِ اللهِ أَنَّ الخَطَأَ فِي الأُصُوْلِ، لَيْسَ كَالخَطَأِ فِي الاجتِهَادِ فِي الفُرُوْعِ
Allah'a yemin olsun ki, âlim fetva verip de (O'nun hakkında) 'âlim hata etti' denilmesi, (âlimin) kelâm edip de (O'nun hakkında) 'zındık' denilmesinden daha hayırlıdır. Bana, hiçbir şey kelâm ve kelamcılardan daha tiksinç gelmiyor.

Dedim ki: Bu işaret ediyor ki, Ebu Abdullah'ın mezhebine göre asıllarda (usûl) yapılan hata, fer'i konularda yapılan içtihatlardaki hata gibi değildir. (Siyeru âlemi'n Nubelâ, C. 10, Sf: 19)

Üst Ana Sayfa Alt