Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İmam Taberani'nin Rasulullah'ın Kabrinden Yardım İstemesi ?

Turab el kurdi Çevrimdışı

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum hocam. İnternette dolanırken ebubekir sifil'in bir videosuna rastladım.

Ebubekir Sifil - İmam Taberani'nin Resulullah'ın …:

Videoda imam taberani'nin ve iki büyük hadis aliminin peygamberin kabrinden yardım istediği ve bu olayı imam zehebi'nin naklettiğini söylüyor. Bu rivayet doğru mudur ? Doğru ise Nasıl anlamalıyız ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim ;

كُنْتُ أَنَا وَالطَّبَرَانِيُّ، وَأَبُو الشَّيْخِ بِالمَدِيْنَةِ، فضَاقَ بِنَا الوَقْتُ، فَوَاصَلْنَا ذَلِكَ اليَوْمَ، فَلَمَّا كَانَ وَقت العشَاءِ حضَرتُ القَبْرَ، وَقُلْتُ:يَا رَسُوْلَ اللهِ الجُوْع، فَقَالَ لِي الطَّبَرَانِيُّ:اجلسْ، فَإِمَّا أَنْ يَكُونَ الرِّزْقُ
أَوِ المَوْتُ. فَقُمْتُ أَنَا وَأَبُو الشَّيْخِ، فحضرَ البَابَ عَلَوِيٌّ، فَفَتَحْنَا لَهُ، فَإِذَا مَعَهُ غُلاَمَانِ بِقفَّتَيْنِ فِيْهِمَا شَيْء كَثِيْرٌ، وَقَالَ: شَكَوْتُمُونِي إِلَى النَّبِيِّ - صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - ؟رَأَيْتُهُ فِي النَّوْمِ، فَأَمَرَنِي بِحَمْلِ
شَيْءٍ إِلَيْكُمْ).سير أعلام النبلاء (
31/473)

Zehebi bu kıssayı Ebu Bekir b. Ebi Ali’nin rivayeti olarak İbnul-Mukri’den nakletmiştir. Bu rivayete göre İbnu’l-Mukri şöyle demiştir:
“Ben, Taberâni ve Ebu’ş-Şeyh Medine-i Munevvere’de bulunuyorduk. Vakit bizi sıkıştırdı, o günü aç geçirdik. Yatsı vakti olunca ben Rasulullah’ın kabrinin yanına gittim ve: ‘Ey Allah’ın rasulu! Aç kaldık’ dedim.
Taberâni bana: ‘Otur
(bu şikayetinden sonra), mutlaka bir yerden ya rızık veya ölüm gelir’ dedi.
Sonra ben ve Ebu’ş-Şeyh ayağa kalktık, o esnada biri kapıya geldi. Yanında iki zenbil dolu yiyecek tutan iki delikanlı vardı.
Dedi ki: “Siz beni Rasulullah’a şikayet ettiniz. O da rüyama geldi ve size ikramda bulunmamı istedi.

(Ebu Abdullah Şemseddin Muhammed b. Ahmed b. Osman Zehebi, Siyeru Âlâmi'n-Nubelâ, muesseset’ur-risale, 1405/1985, 16/400-4001; Tarihu’l-İslam, Beyrut, 1407/1987, 27/39)

Bu rivâyetin sahihliği veya sıhhati hakkında bir açıklama yapılmamış olup, zaten kaynak olarak verilen târih kitablarıdır. Aslen pek sahih bir rivâyete de benzememektedir, Zira sahih hadislerle hem çelişmekle hem de aralarında bu tür manâda bir rivayet yoktur!

Üst Ana Sayfa Alt