Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İmani redciye askeri cezaevinde dayak

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
“Müslüman olmayan ordunun mensubu olmayacağım. Zorunlu askerlik görevini reddediyor ve vicdani reddimi açıklıyorum” diyerek askerlik yapmayı reddeden Muhammet Serdar Delice'ye, askeri cezaevinde dayak atıldığı ortayta çıktı.
More Sharing ServicesShare | Share on facebook Share on myspace Share on google Share on twitter
05/01/2013

Firar suçundan 10 ay hapis cezası alıp hakkında bir de ‘halkı askerlikten soğutma’ iddiasıyla dava açılan Delice’nin şikayeti, eldeki görüntülere karşın, bir yıldır davaya dönüşmedi.

Delice, 24 Şubat 2010’da Malatya’da askerliğini yaparken, “dini inançları” nedeniyle firar etti. Bir yıl sonra yakalanan 29 yaşındaki Delice, 29 Kasım 2011’de Kasımpaşa Askeri Cezaevi’ne kondu. Tutuk-2 adlı koğuşa yerleştirilen Delice’nin yattığı ranzanın yanındaki pencere tutuklu askerlerce söküldü. Koğuş ağası olduğu öne sürülen İbrahim Yılmaz adlı 40 yaşındaki tutuklu asker Delice’den tehditle 500 TL istedi. 250 TL veren Delice’ye göre subayların da haberdar olduğu baskı, tehditlerle sürdü. Daha sonra Yılmaz tarafından önce tokatlandı, sonra namaz kılarken tartaklandı. Üçüncü darp 14 Aralık’ta yaşandı. Yılmaz tarafından yumruklanıp tekme atıldı. Bu an, cezaevinen kameraya yansıdı. Kayıtlara el koyan savcılık, koğuşta keşif yaptı. Delice’nin yatağının baş ve ayak ucundaki iki pencerenin camlarının söküldüğü saptandı.

‘BANA VUR, KENDİME GELEYİM’ DEMİŞ!
7619.jpg

Şüpheli İbrahim Yılmaz ifadesinde, Delice’nin borç alıp vermediğini, yatağa bakan camların da “havalandırma” nedeniyle söküldüğünü iddia etti. Er Levent Tekçe ise “Delice, Yılmaz’a gelerek, ‘İyi değilim, kafam yerinde değil, bana vurur musun, lütfen kendime geleyim’ dediğini savundu. Uğur Kolbaşı ise Delice’nin Yılmaz tarafından yumruklandığını belirtti.

Delice, 3 Ocak 2012’de tahliye olunca 2. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne çıktı. Mahkeme, firar suçundan on ay hapis verdi. Ayrıca bir açıklamasında, “Müslüman olmayan ordunun mensubu olmayacağım. Zorunlu askerlik görevini reddediyor ve vicdani reddimi açıklıyorum” sözlerinden ötürü ‘halkı askerlikten soğutma’ iddiasıyla dava açıldı. Buna karşılık Delice’nin dövülmesi, tehdit ve gasp edilmesi ile camlarının sökülmesine ilişkin soruşturma, aradan bir yıl geçtiği halde sonuçlanmadı.

(Kaynak: Radikal)

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
abi gitmeyi isteyen kimse yok zaten, fakat vicdani red mevzusunu türkiyede ses getirebilecek şekilde savunabilmek lazım. anti militarist gruplar vicdani red yapan mensuplarının arkalarında durmaktalar bizlerin içinden de imani red yapacak olanlara destek çıkmalı bunu diyorum.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Hakiki müminler hep insanlar arasında garip olanlardır.ne mutlu o gariplere.İtilir ,kakılır,saf,deli,aptal v.b.gibi bir takım layık olmadığı sıfatlarla anılırlar.Aşağılanırlar.Oysa,bunları söyleyenlerin yalancı olacağı mahşer günü çok pişmanlık içinde olacaklarını ümit ediyorum.
Peygamberimizin bir hadisinde de islamın garip başladığı,tekrar garip bir şekle döneceği,islamın gariplerin sırtında yaşadığının bir alametidir.Allahın adaleti şaşmaz.

Üst Ana Sayfa Alt