Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İnternet Üzerinden Herhangi Bir Şey Almanın Hükmü Nedir?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

İnternet üzerinden Online sipariş yapmak caiz mi?

Mesela Tesettür kıyafetleri, kitap vb.
Ödeme şeçeneği olarakta,
Misal;
Parayı kendi hesabından, Satıcının hesabına havale etmek, EFT veya paranın Satıcı tarafından, Banka kartından -Kredi değil- çekilmesi.
Bu durum Faizli olan Bankalara destek anlamına gelir mi?

(Forumda benzer konulara baktım)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh ;
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

İnternet üzerinden Online sipariş yapmak caiz mi?

Mesela Tesettür kıyafetleri, kitap vb.
Ödeme şeçeneği olarakta,
Misal;
Parayı kendi hesabından, Satıcının hesabına havale etmek, EFT veya paranın Satıcı tarafından, Banka kartından -Kredi değil- çekilmesi.
Bu durum Faizli olan Bankalara destek anlamına gelir mi?

(Forumda benzer konulara baktım)
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Karttan direkt olarak alıcının hesabına nakil yoluyla borç ödeyerek alış veriş yapılması ;
Ödeme yapacak kişi bu amaçla ödeme yapacağı günde kendi hesabında para bulunmalı (yâni bu tür alış verişlere ödeme yapıyorum diye hesabında para tutarak, faiz kurumlarını ihya etmemeli) veya para koyarak daha sonra karşı tarafa ödeme yapabilir.
Karşı tarafta yatan parasını aynı gün içerisinde çekerek, bankaya yarayacak şekilde günlerce bekletmemelidir.

Bunun haricinde bu tür alış verişlerde alıcıya ekstra bir kesinti olmuyor, fakat satıcıdan banka vs. tarafından vergi, komisyon türü bir kesinti olmuyorsa bu tür alış verişler ve ödemelerin câiz olabileceğini düşünüyorum.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh ;

Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Karttan direkt olarak alıcının hesabına nakil yoluyla borç ödeyerek alış veriş yapılması ;
Ödeme yapacak kişi bu amaçla ödeme yapacağı günde kendi hesabında para bulunmalı (yâni bu tür alış verişlere ödeme yapıyorum diye hesabında para tutarak, faiz kurumlarını ihya etmemeli) veya para koyarak daha sonra karşı tarafa ödeme yapabilir.
Karşı tarafta yatan parasını aynı gün içerisinde çekerek, bankaya yarayacak şekilde günlerce bekletmemelidir.

Bunun haricinde bu tür alış verişlerde alıcıya ekstra bir kesinti olmuyor, fakat satıcıdan banka vs. tarafından vergi, komisyon türü bir kesinti olmuyorsa bu tür alış verişler ve ödemelerin câiz olabileceğini düşünüyorum.
Mesela benim kartımda para yok, bankaya gidip hesabıma parayı yatırıp havale işlemlerini yapıyorum veya alıcıya gerekli kart bilgisini verip, parayı kendi çekiyor.
Bu caiz mi? (Yanlış anlamadım inşaAllah)

Bir taraf vergi vermesi gerekirse, bu alışveriş, caiz olmaktan çıkar mı?

Son düzenleme:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Evet o şekilde câiz olur.
Ayrıca banka verdiği bu hizmetten dolayı cûzi bir "hizmet bedeli" alabilir de. Fakat genel anlamda bir komisyon, vergi vs. alırsa câiz olmaz kanaatindeyim.

Üst Ana Sayfa Alt