Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale İnternette bulamadığım kitabın PDF'ini nereden bulabilirim ve nasıl güvenle PDF kullanabilirim ?

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamu Aleyküm ve Rahmetullahi Berakatühü,

Kardeşlerimiz bazen aradıkları kitabın PDF'ini bulamayabiliyorlar. Çoğunlukla külliyat, fıkıh kitapları vb. archive.org üzerinden bulabilsek de bazılarını bulamayabiliyoruz.

Free-eBooks.net | Download free Fiction, Health, Romance and many more books (e-Book sitesi)

gibi bu websitelerinde aradığınız kitabı çoğunlukla bulabilirsiniz. (Türkçe kitaplarda mevcut fakat bazıları bulunamayabiliyor.)

Hem kardeşlerimiz de bilmiş olurlar.

Şunu belirtmemde fayda var, bazı kardeşlerimiz PDF'i açarken telefonlara/bilgisayarlara malware (bulaşabiliyor). Çoğunlukla en yaygın siber saldırıdan birisi de PDF üzerinden exploit saldırısıdır. Yine de emniyet açısından taramanızda fayda var.

ya da,

PDF'i upload ederek malware olup olmadığına bakabilirsiniz.

Çoğunlukla tarayıcı üzerinden PDF dosyasını açmak güvenli oluyor, özellikle Firefox. Javascript'i devre dışı bıraktığınız takdirde bir sorun olmayacağını düşünüyorum.Yine de malicious bir PDF ile karşılaşırsanız şiddetle tavsiye ediyorum ki Virtual Machine (Sanal Makine) ile açmanızdır. Biraz paranoyakça görünebilir ama mevzu internet ortamıysa "pişman olmaktansa sağlamcı davranmak iyidir" diye düşünüyorum.
Android kullanıcıları için,

Bunu indirerek PDF'inizi sandbox ederek açabilirsiniz. Şunu belirtmemde fayda var en eski yakın arkadaşımın gönderdiği PDF dosyasında bir sürü malware yazılımları çıktı tarama yaptığımda. Yani gerisini siz düşünün

Son olarak bir aforizma bırakayım inşaallah,

"Birine çok güvenmekten daha büyük bir tehlike yoktur. Yardım ve zarar arasında çok ince bir çizgi vardır."
" Emniyet her şeydir, oysaki emniyet korkudan kurtulmaktır."

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt