Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İş Arıyorum [Ankara]

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullah,

Okulu yanlış buluyorum. Birazcık zorlasam aslında liseden mezun olabilirim. Lâkin sistemdeki yanlışlığı çok yüksek oranda gördüğüm için artık okula gitmek istemiyorum.

Ve iş bulmak istiyorum. Okula gitmeyi bırakırsam muhtemelen evden atılacağım. İş bulup para kazanmak, bu para ile İslâmî çalışmalar yapmak istiyorum.

Yük gerektiren işlerde çalışabileceğimi sanmıyorum. Hızlı yorulan bir bünyeye sahibim. Ama ayrıntılı, ince iş yapmayı severim.

Kısa süreli molalarla berâber uzun süreli uğraş da verebileceğimi düşünüyorum inşallah. Mesela bir bilgisayarın tâmir edilmesi gerekiyorsa onu tâmir edebilmek için bayağı uğraşmaya hazır olacağımı tahmin ediyorum.

Elektronikçi, bilgisayarcı, marangozluk, kuyumculuk, terzilik, silah îmâlatçısı gibi mesleklerin fıtratıma uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgisayara, elektroniğe küçüklükten bêri de ilgim vardır.

Akidesi düzgün muvahhid bir abinin yanında çırak olarak işe başlamak istiyorum. Gerekirse şehir bile değiştirebilirim. Ama akrabalarım burada olduğu için Ankara olması daha güzel olur. Eylül de 18 yaşına gireceğim inşallah.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Aleykum selam kardeşim. Kuyumcu piyasası dışarıdan yabancı almaz bunu bilmeni isterim. Bilgisayar piyasası bitik. İstanbulda bilgisayar tamircilerinin yoğun olduğu semtten sürekli geçiyorum. Dükkanını kapatan kapatana. Marangozluk güzel ancak iyi bir usta bulman lazım ahlâklı usta bulmak çok zor. Genellikle soytarı olurlar. Terzilik ve silah imalatçısı hakkında yorumum yok. Ama iyi bir silah imalatçısı olmak istersen bunun yeri Türkiye değil pakistan :) son olarak elektronik benimde kısmen ilgi alanım. Liseden mezun olduğum bölüm ayrıca. İstanbul Eminönün de telefon satan ve tamirciliğini yapan çok akhi var. Elin havya tutmaya yatkınsa ve az çok telefon veya bilgisayar programlarından anlıyorsan bu sektörü tercih etmen güzel seçenekler arasında. Telefon tamirciliği güzel bir meslek dükkan sahibide olabilirsin ileride. Ama benim sana tavsiyem açıktan da olsa meslek diplomanı al. Aldıktan sonra hem ustalık belgesi hemde iş yeri açma belgesi veriyorlar. Kendini geliştirmen için mesleki kurslara gidebilirsin bayağı çoğaldı. Bilgisayar tamiri değilde yazılım işine biraz daha yatkınım diyorsan. C++, java, phyton vb yazılım dillerini öğrenebilirsin. YouTube bunun için bir hazine. Veya tasarım daha ilgi alanım diyorsan adobe programlarını da öğrenebilirsin yine internetten. Ama ne yap ne et lise mezunu ol. Sonrasında üniversiteyi kovala. Örgün gitmek istemiyorsan açıktan okursun. Boş vakitlerini degerlendirmeye bak sen bu vakitlerinde. Hiç birşey yapamıyorsan Excel formüllerini öğren. Kendini geliştirirsen SQL e yönel. Raporlama uzmanı iş ilanları da çoktur piyasada buda işine yarayabilir. Şimdilik bu kadar kardeşim

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam kardeşim. Kuyumcu piyasası dışarıdan yabancı almaz bunu bilmeni isterim. Bilgisayar piyasası bitik. İstanbulda bilgisayar tamircilerinin yoğun olduğu semtten sürekli geçiyorum. Dükkanını kapatan kapatana. Marangozluk güzel ancak iyi bir usta bulman lazım ahlâklı usta bulmak çok zor. Genellikle soytarı olurlar. Terzilik ve silah imalatçısı hakkında yorumum yok. Ama iyi bir silah imalatçısı olmak istersen bunun yeri Türkiye değil pakistan :) son olarak elektronik benimde kısmen ilgi alanım. Liseden mezun olduğum bölüm ayrıca. İstanbul Eminönün de telefon satan ve tamirciliğini yapan çok akhi var. Elin havya tutmaya yatkınsa ve az çok telefon veya bilgisayar programlarından anlıyorsan bu sektörü tercih etmen güzel seçenekler arasında. Telefon tamirciliği güzel bir meslek dükkan sahibide olabilirsin ileride. Ama benim sana tavsiyem açıktan da olsa meslek diplomanı al. Aldıktan sonra hem ustalık belgesi hemde iş yeri açma belgesi veriyorlar. Kendini geliştirmen için mesleki kurslara gidebilirsin bayağı çoğaldı. Bilgisayar tamiri değilde yazılım işine biraz daha yatkınım diyorsan. C++, java, phyton vb yazılım dillerini öğrenebilirsin. YouTube bunun için bir hazine. Veya tasarım daha ilgi alanım diyorsan adobe programlarını da öğrenebilirsin yine internetten. Ama ne yap ne et lise mezunu ol. Sonrasında üniversiteyi kovala. Örgün gitmek istemiyorsan açıktan okursun. Boş vakitlerini degerlendirmeye bak sen bu vakitlerinde. Hiç birşey yapamıyorsan Excel formüllerini öğren. Kendini geliştirirsen SQL e yönel. Raporlama uzmanı iş ilanları da çoktur piyasada buda işine yarayabilir. Şimdilik bu kadar kardeşim
Belge işi yalnızca meslek liseleri için abi. Meslek liselerinde ustalık belgesi veriyorlar.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Belge işi yalnızca meslek liseleri için abi. Meslek liselerinde ustalık belgesi veriyorlar.
Düzeltme yapayım. İş yeri açma belgesini açıktan meslek okursanız vermiyorlar diye biliyorum. Ama örgün okursanız veriyorlar.Ancak ustalık belgesini ben açıktan okuyarak yan dal olarak aldım. Örgün elektronik güvenlik sistemlerinden aldım. Açıktan ise elektrik pano montörlüğünden aldım

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ama benim sana tavsiyem açıktan da olsa meslek diplomanı al. Aldıktan sonra hem ustalık belgesi hemde iş yeri açma belgesi veriyorlar.
Abi ben meslek lisesine gitmiyorum ki. Anadolu lisesi. Türkiye'de biraz para toparlayıp en yakın zamanda hicret etmek istiyorum.

Yani lise ve üniversite diplomasının gereksiz olduğu kanaatindeyim. Türkiye'de öğrendiğim iş üzerinden de inşallah hicret edersem orada da bunu devâm ettirmek isterim.

Ama işte muvahhid bir abi bulmasını bilmiyorum. Çırak olarak zorlanmayacağım bir iş bulayım da gerisi pek müşkül değil. Benim için asıl mühim husus muvahhid bir abi ile çalışabilmek.

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Yusuf abinin yazdiklarina ek olarak;

Marangozlukta da bi hevesle girip maasi az bulup is ogrenmeden gidiyorlarmis. Yani ona da ciddi seneler gerekiyormus usta olmak icin ama kalici eleman olmuyormuş. O sektorde evriliyor.

Terzilik icinde ayni seyi gecerli.
ama konfeksiyon dikisciligi filan nasil isliyor bilmiyorum fakat ortamlarinin cok kotu oldugunu soyluyorlar.

Yazilan zanaatlarin hepsi farkli kulvar kolay değil ciddi emek ve sene gerektiren isler. Zorlu yani.

Tesisatçilarda iyi para varmis.
sirf para vermemek icin youtube baka baka bir suru sey ogrendim.
Gecen sifon duzelttim yeniledim fazla su akitiyordu kajshdh.

bu aciktan uni bolumlerine bakiyodum. Bu sene bitiyor ascilik. Ek olarak yine Ne okusam ne okusam diye bakarken afet yonetimi vs bolumler var dedim bi de bunu okuyayim. Sinavlara girip aciktan mesleki anlamda bolumlerde var.

Ama bu arada kendine bi suru sey katman gerek,kendine yatirim yapmali
Dil oğren mutlaka.

Benim 18lik kardesim ingilizce ve almancayi iyi derecede biliyor.
Ramazanda yabanci unilerin tanitimlarinda 3 gun rehberlik yapti 3bin tl harclik yapti kendine.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Kardeşim düşüncelerin çok güzel ancak gerçek karşılığı çok zor ve imtihanı büyük. Muvahhid abi dediklerini akidede çok iyi görürsün ama ahlakta aynı şeyi göremeye bilirsin. Ben esnafligina, iş ahlakına sadık bir kac muvahhide şahid oldum bunca zaman. İş parasal mevzuya dönünce şeytan boş durmuyor. Senin aklına fikrine farklı şeyler getirmek istemem daha fazla detaya da girmek istemiyorum. Duygusal bakmayasin bu meselelere güzel kardeşim. Yaşın itibariyle tecrübe edinmemişsin. Muvahhid dediğin birinin yanında çalışırsın sana illallah ettirir. Bu sefer davaya da kusersin. Buna çok defa sahid olduk

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim düşüncelerin çok güzel ancak gerçek karşılığı çok zor ve imtihanı büyük. Muvahhid abi dediklerini akidede çok iyi görürsün ama ahlakta aynı şeyi göremeye bilirsin. Ben esnafligina, iş ahlakına sadık bir kac muvahhide şahid oldum bunca zaman. İş parasal mevzuya dönünce şeytan boş durmuyor. Senin aklına fikrine farklı şeyler getirmek istemem daha fazla detaya da girmek istemiyorum. Duygusal bakmayasin bu meselelere güzel kardeşim. Yaşın itibariyle tecrübe edinmemişsin. Muvahhid dediğin birinin yanında çalışırsın sana illallah ettirir. Bu sefer davaya da kusersin. Buna çok defa sahid olduk
20240418_071427.jpg

kuranmeali.com

Anladım abi. Tevekkeltü Alellah, inşallah zamânla göreceğim âkıbetimi.

Üst Ana Sayfa Alt