Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Işid'in Suriye'ye Girişi Nasıl Oldu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
İsmet Esendal Çevrimdışı

İsmet Esendal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Suriye'deki durumu haritalardan inceleyince eskiden muhaliflerin suriye'nin genel olarak doğu kısımlarında büyük oranda kontrol sahibi olduğunu görüyoruz. Fakat ışid suriye'ye girince çok kısa bir süre içerisinde muhaliflerin elindeki çok büyük alanlar ışid'in kontrolüne giriyor. Rakka, deir ez zor gibi büyük şehirler bile kısa sürede düşüyor. Bu sürecin nasıl gerçekleştiğini ben anlayamadım akhiler. Oradaki muhalifler saf mı değiştirdi yoksa zaten o bölgelerde fazla bir güçleri yok muydu? Burada bölgeyi yakından takip eden akhiler bilir diye sorayım dedim, uzun süredir aklıma takılıyordu.

Elyesa Abdurrahman Çevrimdışı

Elyesa Abdurrahman

"Hüküm ancak Allah'ındır..." En'am 57
İslam-TR Üyesi
en dogrusunu Allah bilir bnm bildigim işid nusranın makarlarına geliyodu kalmak için ondan sonra herkes yatınca ne var ne yok ganimet diye götürüyolardı butün yollarla makarlarda bişi bırakmadılar ki mücahidler artık yemek alabilmek için kendi paralarını harcıyolardı çünkü cemaati soyup sugana çevirmişti işid . tabi fıkara nusrada ne yapsın adamlara çok karşılık versek onlar zaten hevesli kan dökülcek diye fazla bişi yapmıodu sonra işler sınırı aşınca işid artık saldırgan olmaya başlayınca nusra 6 ay mı ne onların kendileriyle savasmasına ragmen savasmadı onlarla dedi gelin filan sorunu çözelim aramızda Allah ın kitabı hukmetsn ama onlara göre işidin olmayan mahkeme mahkeme deil tabi . işte bu oyunlarla bu nusranın güzel ahlakından dolayı bu işid bu kadar yeri kolayca sahiplenebildi ki işid sayesinde esed ne bölgeleri tekrar ele geçirdi . bunu ben sahadan olan eski bi abiden ögrendim . Akhi eskiden nusra ösonun karakolundan geçerken öso sigaralarını saklıolarmış ama işidle birlik bozulunca nusranın gücü baya azaldı böle .

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhalif gruplara Sürekli olarak baskı uyguladılar, islami veya islami olmayan bütün esed karşıtı örgütlerin geçiş yollarına kontrol noktaları koydular, birkaç kez Mucahidlerin komutanlarını öldürdüler daha sonra aptalca sebepler ile "yanlışlıkla" olduğunu ileri sürdüler. Hatta bir videoları vardı kafasını kestikleri Mucahidin kellesini alıp halkın karşısında "yanlış kafa kestik özür dileriz" diyorlardı, SubhanAllah.
Bütün grupların sabrını taşırdılar, ışid ile ilk başta konuşarak sorunlarını halletmeye çalıştıysalar da olmadı. En sonunda son çare olarak savaştılar.
Gidip bir ışidçiye sorsan ne halt yediklerini söylemeyip "muhacir katliamı yaptılar, durduk yere savaş açtılar" falan derler.
Çoğu mucahid grup sırf Müslüman kanı dökülmesin diye savaşmadan bölgelerini ışide terketti, hızlı ilerlemelerinin sebebi budur. Işid ise onları çoktan tekfir edip canlarını mallarını kendilerine helal saymıştı. Harici ışidin ve onu destekleyenlerin şerrinden Allah'a sığınırım. Sözde halifelerine biat etmeyen herkesi tekfir edip canlarını mallarını kendilerine helal saydılar.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Soru bölümü mü burası?
Bir gün yazma cezası

İsmet Esendal Çevrimdışı

İsmet Esendal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Cevaplar için teşekkürler, Allah razı olsun. Sözlü olarak da uyarabilirdin @Abdulmuizz Fida ceza vermeye pek meraklısın akhi, yanlış olsa da tamamen alakasız bir bölüme açmadım sonuçta konuyu.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Cevaplar için teşekkürler, Allah razı olsun. Sözlü olarak da uyarabilirdin @Abdulmuizz Fida ceza vermeye pek meraklısın akhi, yanlış olsa da tamamen alakasız bir bölüme açmadım sonuçta konuyu.
4 saatlik ceza vermekle hata yaptığımı şimdi anladım. Çünkü ben değil sen 2 senelik üye olmana rağmen ceza almaya pek meraklı gibisin. Soru sorarken soru cevabı tutturamadığın gibi, üstelik 2 senelik üyeliğin gibi konunun içerik olarak da 2 sene öncesine ait olarak geç kalınmış bir soru idi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt