Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İsim Değişikliği İçin Başvuru Yapmak Caiz mi?

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
İsim ve soyisim değiştirmek için e-devletten başvuru yapılabiliyor. Bu başvuru il ve ilçe idare kurulunun değerlendirmesinden geçiyor. Saymış olduğum maddelerden herhangi biri şirk veya küfür ameli ile bağdaştırılabilir mi?

Son düzenleme:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İsim ve soyisim değiştirmek için e-devletten başvuru yapılabiliyor. Bu başvuru il ve ilçe idare kurulunun değerlendirmesinden geçiyor. Saymış olduğum maddelerden herhangi biri şirk veya küfür ameli ile bağdaştırılabilir mi?
İslam'a uygun olan bir isimle isim değişikliği için başvurulabilir. İl, ilçe idare kurulunun onayı, sizin değiştirmek istediğiniz ismin kendi şart / kurallarına göre uygundur veya uygun değildir diye onaylamasınadır. Bunların onaylamadığı isim öncesinde veya sonrasında kişi isterse bu ismi kullanılabilir. Fakat resmi kaynaklarda geçmeyecektir. Kişi değiştirdiği ve hatta yıllardır kullanmış olduğu ismi, Resmi kayıt ve belgelerde de değişmesi ve düzeltilmesi için başvurmasında bir sıkıntı olmadığı kanaatindeyiz.

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
İslam'a uygun olan bir isimle isim değişikliği için başvurulabilir. İl, ilçe idare kurulunun onayı, sizin değiştirmek istediğiniz ismin kendi şart / kurallarına göre uygundur veya uygun değildir diye onaylamasınadır. Bunların onaylamadığı isim öncesinde veya sonrasında kişi isterse bu ismi kullanılabilir. Fakat resmi kaynaklarda geçmeyecektir. Kişi değiştirdiği ve hatta yıllardır kullanmış olduğu ismi, Resmi kayıt ve belgelerde de değişmesi ve düzeltilmesi için başvurmasında bir sıkıntı olmadığı kanaatindeyiz.
başvurunun kendisini sormuştum
mesela muhakeme olmak küfür ya
basvuru?

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun=)

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eskiden bunun için dava açılıyordu benim bildiğim. E devletten isim değiştirilme talebi ilginç bir kolaylık olmuş. Hele ki dolandırıcılığın had safhaya ulaştığı şu dönemde.

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Eskiden bunun için dava açılıyordu benim bildiğim. E devletten isim değiştirilme talebi ilginç bir kolaylık olmuş. Hele ki dolandırıcılığın had safhaya ulaştığı şu dönemde.
böyle bir bilgi var ama bazıları yine de dava açmak gerekiyor diyor benim için biraz araştırırsanız memnun olurum

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
böyle bir bilgi var ama bazıları yine de dava açmak gerekiyor diyor benim için biraz araştırırsanız memnun olurum
En yakın nüfus müdürlüğüne gidip sor bence kardeşim çünkü biz bunu okulda öğrenmiştik 2013 senesinde. Yani her türlü değişiklik olmuş olabilir mevzuatta. En güncel bilgiyi kurumdan alırsın.

Üst Ana Sayfa Alt