Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İslam İnancını Gizli Yaşayan Kişi Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

A Çevrimdışı

Amir_

Üye
İslam-TR Üyesi
Daha evvel benzer bir konu geçtimi forumda bilmiyorum, Kapalı ve kendi dininde muhafazakar bir çevrede yetişmiş bir gayrimüslimi düşünün. Bu insanın bir süredir islama iman ettiğini gizli şekilde ibadetlerini yerine getirdiğini fakat bunu çevresinden kimseye belli edemediğini varsayın. Bu insan hakkında görüşleriniz ne olurdu? Bunun doğru olmadığını açıkça islamı yaşaması gerektiğini söyleyeceksiniz fakat açık şekilde yaşamaya başlarsa ailesi dağılabilir, eşi kabul etse dahi eşinin ailesi kızlarına ayrılması için baskı yapabilir. Bu durumda ne yapmalı? Yorumlarınız çok faydalı olacaktır

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle bu bahsettiğiniz kişiye Allah hayırlar versin.Bu tür durumlar hiç yaşanmamış şeyler değildir,benimde yakinen tanıdığım bir kardeş kendisi daha önce gayrimüslim olmasada Allah ın gerçek dinini bilmeyen ve dolayısıyla dini yaşamayan birisiydi. İslamı öğrendikten sonra hayatında doğal olarak bir takım değişiklikler oldu hayatını Allah ın emrettiği bir şekilde yaşamak ve eşi ve eşinin ailesinin istekleri doğrultusunda yaşamak arasında kalmıştı, birde yeni doğmuş bir çocuk olunca işler daha çıkılmaz hale girmişti. O kardeşim eşine İslamı anlatmak için çok çaba sarfetti ,ama birazda kızın ailesinin etkisiyle maalesef yuva dağıldı ve herkes kendi yoluna gitti.

Şimdi sizin konuya gelirsek bir kişinin İslamı ömür boyu eşinden gizli bir şekilde yaşaması ortada ikrah da yoksa imkansız gibi görünüyor,kişinin öncelikle şuna karar vermesi lazım gelip geçici bir hayatmı ,yoksa ebedi bir hayatmı daha önemli ? O arkadaşa tavsiyem eşi ile ilgili konuda acele etmesin, İslamı güzel bir şekilde öğrenip eşininde kalbinin İslama ısınması için elinden geleni yapsın,bol bol dua etsin,kavga ve tartışmadan olabildiğince uzak dursun.Ama seçim yapmak zorunda kalacaksa ahireti aklından çıkarmasın.Sonuçta bizler sevdiklerimize hidayet edemeyiz hidayeti nasip edecek olan Allah tır.

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu kısı gızlı olarak ne kadar dewam edecekmıs..? Pekı esı konuya vakıf olmadıgı ıcın ıman etmemıs aradakı nıkah akdı mewzusunu ne kadar dewam ettırecekmış.? Pekı ya imanı herseýı Allah ıcın feda edecek kadar sağlam degılmıymış..Yoksa kaybetmeyı göze alamadan gerısın gerıyemı dönecekmiş..

A Çevrimdışı

Amir_

Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle bu bahsettiğiniz kişiye Allah hayırlar versin.Bu tür durumlar hiç yaşanmamış şeyler değildir,benimde yakinen tanıdığım bir kardeş kendisi daha önce gayrimüslim olmasada Allah ın gerçek dinini bilmeyen ve dolayısıyla dini yaşamayan birisiydi. İslamı öğrendikten sonra hayatında doğal olarak bir takım değişiklikler oldu hayatını Allah ın emrettiği bir şekilde yaşamak ve eşi ve eşinin ailesinin istekleri doğrultusunda yaşamak arasında kalmıştı, birde yeni doğmuş bir çocuk olunca işler daha çıkılmaz hale girmişti. O kardeşim eşine İslamı anlatmak için çok çaba sarfetti ,ama birazda kızın ailesinin etkisiyle maalesef yuva dağıldı ve herkes kendi yoluna gitti.

Şimdi sizin konuya gelirsek bir kişinin İslamı ömür boyu eşinden gizli bir şekilde yaşaması ortada ikrah da yoksa imkansız gibi görünüyor,kişinin öncelikle şuna karar vermesi lazım gelip geçici bir hayatmı ,yoksa ebedi bir hayatmı daha önemli ? O arkadaşa tavsiyem eşi ile ilgili konuda acele etmesin, İslamı güzel bir şekilde öğrenip eşininde kalbinin İslama ısınması için elinden geleni yapsın,bol bol dua etsin,kavga ve tartışmadan olabildiğince uzak dursun.Ama seçim yapmak zorunda kalacaksa ahireti aklından çıkarmasın.Sonuçta bizler sevdiklerimize hidayet edemeyiz hidayeti nasip edecek olan Allah tır.
Sağolun görüşünüz için. Arada bir yerlerde kalmak, insanın kendini çıkmazda hissetmesi gerçekten zor. Durumumu anlayan birileri olması içimi rahatlattı. Önerilerinizi de dikkate alacağım.

A Çevrimdışı

Amir_

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu kısı gızlı olarak ne kadar dewam edecekmıs..? Pekı esı konuya vakıf olmadıgı ıcın ıman etmemıs aradakı nıkah akdı mewzusunu ne kadar dewam ettırecekmış.? Pekı ya imanı herseýı Allah ıcın feda edecek kadar sağlam degılmıymış..Yoksa kaybetmeyı göze alamadan gerısın gerıyemı dönecekmiş..
Bu kişi benim, onu belirteyim. Aynı evin içinde saklamak mümkün değil, okuduğumu görüyor biliyor fakat iman ettiğimi bilmiyor. Nikah akdi ile ilgili bilgim yok erkeğin müslüman kadının başka dinden olması durumunda nikah bozulur mu bilmiyorum. iman mevzusuna gelirsek, iman insanın içinde ya vardır ya yoktur. Var olan inancımıda yok sayıp hayatıma devam etmem mümkün değil.

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yapmanız gereken esınızede teblıg etmek olmakı gızlemek yerıne hakkı ona anlatıp
Allaha tewekkul etmelı sabredıp beklemelısınz ..

Yıllar önce ıslamı ogrenıp ıman ettıgımde
Hem aılemı hem esımı hem mulkumu
Bır sanıye dusunmeden bıraktım .Islamı anlatıgımda bır kısmı hastaneye yatırmayı bır kısmı hocaya okutmayı bır kısmıda ewe hapsetmeyı rewa gordu
..Allahım o gunlerı bır daha yaşatmasın

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu kişi benim, onu belirteyim. Aynı evin içinde saklamak mümkün değil, okuduğumu görüyor biliyor fakat iman ettiğimi bilmiyor. Nikah akdi ile ilgili bilgim yok erkeğin müslüman kadının başka dinden olması durumunda nikah bozulur mu bilmiyorum. iman mevzusuna gelirsek, iman insanın içinde ya vardır ya yoktur. Var olan inancımıda yok sayıp hayatıma devam etmem mümkün değil.

Hoşgeldin kardeşim. Sana kardeşim diyorum çünkü artik din kardeşiyiz. Sana kişisel nasihatim Bilal'in, Yasir ailesinin, Musab bin Umeyr hayatını oku. Bu alacağın zor kararda Allahu teala yardimcin olsun, ayağını sabit kilsin.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sağolun görüşünüz için. Arada bir yerlerde kalmak, insanın kendini çıkmazda hissetmesi gerçekten zor. Durumumu anlayan birileri olması içimi rahatlattı. Önerilerinizi de dikkate alacağım.
Kardeşim çocuk var mı?

Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hepinize çok teşekkür ederim desteğiniz ve dualarınız için. Okuyarak kendimi eğitiyorum, bu forumda çok yardımcı oluyor. Bundan sonra ne olacağını zaman gösterecek insallah

Merakımı affedin. İman ettim derken başka bir dinden İslama mı geçtiniz?

Allah ilminizi arttırsın. Fayda veren ilim versin. Ve bayramınızda mübarek olsun :)

A Çevrimdışı

Amir_

Üye
İslam-TR Üyesi
Merakımı affedin. İman ettim derken başka bir dinden İslama mı geçtiniz?

Allah ilminizi arttırsın. Fayda veren ilim versin. Ve bayramınızda mübarek olsun :)

Ehli kitab yetiştim, iman etmem yeni olmadı yıllardır yaşadığım olaylar tanıştığım insanlar vasıtasıyla yolum belliydi. Kader denilen bu olsa gerek. Duanıza amin diyorum, sizin ve bütün forumunda bayramı mübarek olsun :)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ehli kitab yetiştim, iman etmem yeni olmadı yıllardır yaşadığım olaylar tanıştığım insanlar vasıtasıyla yolum belliydi. Kader denilen bu olsa gerek. Duanıza amin diyorum, sizin ve bütün forumunda bayramı mübarek olsun :)
ALLAH zulcelal ayaklarını kalbını ISlam uzere sabıt kılsın kardesım.
Durumunu az cok anlıyorum.
Bizde İslamı doğru yasayalım dedıgımızde kendı aılemızde hep savaş var zaten :)
Isıd cımısın sen sucumusun bucumusun
Hatta benım ıcın elıne deynek alıp yollara düşecek dıye bır turlu eza cekmıslıgım de vardır.
Sabr ettık halada ırsada devam
Acık sozlu tatlı sozlu güler yuzlu olduğun müddetçe guvenlerını kazandığın takdırde senı dınleyeceklerdır.
Bızım aılelerımızde Musluman Ama atadan gören musluman
Yanı anlatılan bılınenle yaşanılan cok farklı
Yavas yavas hersey herkezın ımtıhanı farklı sen her turlu ezayı güzel ve güler yuzlu bır sekılde karşıladığın müddetçe Herseyın de ALLAHtan geldıgını bıldıgın müddetçe korkma korkmazsın zaten
Ama tatlı soz cok onemlı bu ısler kalp kırarak degıl kalp tamır ederek olan seyler.
Ben cogu olayda hala cedellesır aılem benle
mısal ÖLMEYE GIDIYORSUN dedıklerı anda hep su ornegı verıyorum

AFganistana cihada gidecek olan bır mücahid ailesi aile etrafı gıtme ölürsun dedıler.
Aradan 5 sene gectı gerı geldı o yasıyor onu dıyenlerın cogu ruhunu teslım etmıs.
Bu ış ALLAH ın ısı sen ne kadar sahıp çıkarsan o da sana fazlasıyla sahıp çıkacaktır.
Guc kuvvet sahıbı o aciz olan biziz. İStemeyı bılecegız.
İstemek ıcın de ıtaat etmek gerek bi iznillah.
Selamun aleykum ve rahmetullahı ve berakat.

Üst Ana Sayfa Alt