Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yönetim Duyuru Islam-tr Davet Grubu

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

İslam-tr Davet Grubu – Duyuru

Selamun aleykum;

Malumunuz üzere davamızın en önemli ve ilk kısmını davet oluşturmaktadır. Bu yolda, ülkemizde yaşayan sahih bilgiden bi’haber yaşayan insanların, sitemizdeki özenle ve bin bir emekle hazırlanmış delilli konulara ulaşması ve hakikatleri öğrenmesi en büyük temennimizdir.

Yalnız Allah’ın izniyle bu siteye yolu düşen her insan, sitemizin menhecinin bilincinde olarak üye olmamaktadır. Sitemizi, islami içeriği olan diğer siteler gibi zannetmekte, sonrasında malumunuz olan bazı konuları gördüğünde kendi mizacına göre çeşitli şekillerde tepkilerini göstermektedirler.

Ağır hakaret içeren sözler dışında, bu insanların diğer tepkilerine karşı da asla ters tepki ile karşılık verilmemesi, (ağır hakaret durumunda ise yine karşılık vermeyip, yönetime şikayet edilmesi) sabır ve yumuşak sözlerle, delilleriyle bu insanlara hakkın anlatılabilmesi önem arzeden bir durumdur. Peki bunların neden bu kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Bunun sebebini bilmekle, “bir insanın doğru yola ermesine vesile olmanın değerini” bilmenin sebebi aynıdır:

Rasulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Bir hayrı gösteren kimse onu işleyenin ecrinin aynısını alır.”

“Kim bir hidayet yoluna davet ederse, kendisine de ona uyanların ecrinden bir şey eksilmeksizin aynısı yazılır. Kim de bir sapıklık yoluna çağırırsa, ona uyanların günahlarından bir şey eksilmeksizin kendisine de aynısı yazılır.”

“Peygamber (Sallallahu aleyhi ve sellem) Ali Radıyallahu anh’ı Hayber Yahudilerine gönderirken şöyle buyurmuştu: “Onları İslam’a davet et ve onlara Allah’ın hakkı olarak kendilerine vacip kılınanları haber ver. Vallahi Allah’ın senin vesilenle bir kimseyi hidayet etmesi senin için kızıl develerden hayırlıdır.”

Ve bu yolda bize rehber olan Ayet-i Kerime:

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın adıyla:

“Rabbinin yoluna hikmet ve güzel öğüt ile çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et” (Nahl 125)

İşte bunlar, bu davet yolunun vazgeçilmez anahtarıdır.

İşte bu sebeple sitemizde, hepimizin üzerine vacib olan bu davet görevini çok daha ciddiye almamız ve hakkını en iyi şekilde verebilmemiz için bir yenilik düşündük. Bu yeniliği şöyle açıklamaya çalışacağım:

Sitemiz üyelerinden sabırlı ve yumuşak sözlü olmasıyla bilinen kardeşleri "Davet Grubu" adlı bir gruba dahil edeceğiz. (Aynı zamanda ilim sahibi de olmaları bu görevde önemle ihtiyacımız olan bir şey, ama ilminiz çok olmasa bile, yaşanabilecek olası tartışmaları önlemeye yönelik girişimlerde bulunmanız bile çok çok önemlidir) Bunu yapmaktaki amacımız:

1. Üsulüne uygun davet/tebliğ yapabilmenin ne kadar önemli olduğunu ve bu özelliklere sahip kardeşlerin sitemiz tarafından takdir edildiğini ve desteklendiğini göstermek.

2. Yukarıdaki anlattığım özelliğe sahip kardeşlerin Davet Grubu'na eklenmeleri sonucunda kendi aralarında istişare ederek, birlikte hareket edebilmelerini ve böylece inşallah daha iyi davet/tebliğ edebilmelerini sağlamak.

3. Bu iki maddenin uygulanması sonucunda doğal bir getiri olarak, bunların aksine olan davranışların azalmasını sağlamak.

Not: Bu gruba dahil olan/olmayan herkes için bu önemli bilgileri hiç unutmayalım kardeşlerim. Bu iş gerçekten çok önemli. Ve eğer davet/tebliğ edilmesi gereken bir kişiyle karşılaştığınızda, söyleyeceğiniz söz, karşınızdaki insanın ne kalbine, ne zihnine işleyen bir etki yapmayacaksa, o sözü söylememeniz çok daha hayırlıdır. (Ne söylerseniz söyleyin etki yapmayabilir; bahsettiğim durum bu değil. Bahsettiğim şey: en güzel şekilde söz söylemek gerektiğidir. İşe yarar veya yaramaz, bu Rabbimizin vereceği hidayetle ilgilidir)

Unutmayın, Merhamet Peygamberi (sallallahu aleyhi ve sellem) sadece belli konularda değil, her konuda önderimizdir:

Abdullah radıyallahuanh’den rivayet edildiğine göre, Rasûlullahsallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Benim ve sizin durumunuz; ateş yakıp da, ateşine cırcır böcekleri ve kelebekler düşmeye başlayınca, onlara engel olmaya çalışan adamın durumuna benzer. Ben sizi ateşten korumak için kuşaklarınızdan tutuyorum, siz ise benim elimden kurtulmaya, ateşe girmeye çalışıyorsunuz.”(Müslim, Fezâil 19; Rikâk 26; Tirmizî)

İşte bu merhamet duygularıyla insanları ateşten korumaya çalışalım, Allah her konuda ve bu konuda yardımcımız olsun.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu gruba eklenecek üyelere kolaylık olması için bazı ek özellikler düşündük. Bunlar:

1. Soru-cevap ve kilitlenmiş konuların içinde bulunan mesajlar hariç, tüm geçmiş mesajlarını sınırsız düzenleyebilecekler. (Ancak bir mesajın içeriğini tümden silip kaldırmak yasak olmaya devam ediyor. Eğer bir yöneticiye danışmaksızın, eski mesajlarınızı bu şekilde komple sildiğiniz tesbit edilirse normal üyeliğe geri döndürüleceksiniz)

2. Özel mesajlarda 5 kişiye kadar kişi davet edebilme ve dosya yükleme özelliği.

3. Yine kolaylık olması açısından, gizli üye dahi olsalar tüm üyelerin online olup olmadığını görebilme özelliği.

Son olarak bu gruba dahil olan üyelerin profilinde "Davet Grubu" ibaresi bulunacaktır.

Gruba dahil olmak istiyorsanız veya önerdiğiniz kişiler varsa, veya bu konuyla ilgili net anlamadığınız şeyler varsa bana özel mesajla ulaşabilirsiniz.

Şartlarımız:

1. Eğer geçmiş zamanlarınızda sabırsız yorumlarda bulunmuş, ancak uzunca bir süredir yukarıdaki açıkladığımız amacımıza uygun şekilde yorumlarda bulunuyorsanız, şunu söylemeliyiz ki geçmişiniz geçmişte kalmıştır, önemli olan bugün ve bundan sonrası. Eğer bu konuda bahsettiğimiz şartlara sahipseniz bu gruba katılmak için talepte bulunabilirsiniz.

2. 2 aydan yeni üyelerin, kendilerini tanımaya devam edebilmemiz için beklemelerini rica ediyoruz.

3. Gruba dahil olduktan sonra, bu grubun amacına uygun olmayan davranışlarda bulunan kardeşler, aynı zamanda geçerli bir mazereti olmaksızın aktif olmayan kardeşler de üzülerek gruptan çıkarılacaktır.

Not:

Bu konuya, konuyla alakasız yorum yapmak yasaktır.

Özellikle kişileri hedef alan, kırıcı cümleler kullanarak yorum yapmak ise kesinlikle yasaktır.

Herkes için hayırlı olmasını Rabbimizden diliyorum.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Bu gruba eklenecek üyelere kolaylık olması için bazı ek özellikler düşündük. Bunlar:

1. Soru-cevap ve kilitlenmiş konuların içinde bulunan mesajlar hariç, tüm geçmiş mesajlarını sınırsız düzenleyebilecekler. (Ancak bir mesajın içeriğini tümden silip kaldırmak yasak olmaya devam ediyor. Eğer bir yöneticiye danışmaksızın, eski mesajlarınızı bu şekilde komple sildiğiniz tesbit edilirse normal üyeliğe geri döndürüleceksiniz)

2. Özel mesajlarda 5 kişiye kadar kişi davet edebilme ve dosya yükleme özelliği.

3. Yine kolaylık olması açısından, gizli üye dahi olsalar tüm üyelerin online olup olmadığını görebilme özelliği.

Son olarak bu gruba dahil olan üyelerin profilinde "Davet Grubu" ibaresi bulunacaktır.

Gruba dahil olmak istiyorsanız veya önerdiğiniz kişiler varsa, veya bu konuyla ilgili net anlamadığınız şeyler varsa bana özel mesajla ulaşabilirsiniz.

Şartlarımız:

1. Eğer geçmiş zamanlarınızda sabırsız yorumlarda bulunmuş, ancak uzunca bir süredir yukarıdaki açıkladığımız amacımıza uygun şekilde yorumlarda bulunuyorsanız, şunu söylemeliyiz ki geçmişiniz geçmişte kalmıştır, önemli olan bugün ve bundan sonrası. Eğer bu konuda bahsettiğimiz şartlara sahipseniz bu gruba katılmak için talepte bulunabilirsiniz.

2. 2 aydan yeni üyelerin, kendilerini tanımaya devam edebilmemiz için beklemelerini rica ediyoruz.

3. Gruba dahil olduktan sonra, bu grubun amacına uygun olmayan davranışlarda bulunan kardeşler, aynı zamanda geçerli bir mazereti olmaksızın aktif olmayan kardeşler de üzülerek gruptan çıkarılacaktır.

Not:

Özellikle kişileri hedef alan, kırıcı cümleler kullanarak yorum yapmak ise kesinlikle yasaktır.

"2. Özel mesajlarda 5 kişiye kadar kişi davet edebilme ve dosya yükleme özelliği." Bunu anlayamadım???

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayırlı olsun

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu proje vakti zamanında bir süreliğine uygulanmış ve ama ardınca kimileri yöneticilikle devam ettiği için (o yıllar) davet grubu sembolü ve ayrıcalıkları yetersiz sayıda kişide kaldığından tuhaf durmuş ve kalanlar da gönüllü olarak devam etmişlerdi. Ki Allah ecirlerini versin, yıllar sonra bile hala yazdıklarını görüp mutlu olduklarım var. (Gruba hiç dahil olmayıp ve ama grupta görmek istediğim kardeşler de ayrı)

Neyse, bu projenin 2. mesajı iptaldir. Ve ama ilk mesajın geçerliliği hiç bitmedi.

Bu sebeple güncel.

İptal olan kısım:

Şartlarımız:

Not:

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu arada;

Bir tebliğ durumu oluştuğunda, bilhassa ilminizin yetersiz olduğu ilk zamanlarınızda:

Her zaman ilmine güvendiğiniz kişilerden destek alın, illaki kendiniz cevap verme zorunluluğu hissetmeyin. Ekseri gündemdeki konuşmaların hepsinden haberdar olunamıyor; buna yönetici konumundakiler de dahil, yönetici olmamasına rağmen yıllanmış ilim sahibi kardeşler de dahil.

Konu bir yönetici mudahelesini zorunlu gerektiriyorsa rapor bölümünden bildirin. Yönetici mudahelesi illaki şart değilse, uygun gördüğünüz üyelere özel mesaj yoluyla ricada bulunabilirsiniz. Bu şekilde hem daha doğru tebliğ yapmış olursunuz, hem de grup dayanışmasının bereketi eseri zorluk çekmezsiniz.

Not:

Tebliğ için destek talebi haricinde, özel mesajları "daimi kolay ilim elde etme fırsatı" olarak kullanmanızı çeşitli sebeplerden tavsiye etmiyorum. Sitede neredeyse sorulmamış konu kalmamış durumda ve bunlara arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Eğer daha önce sorulmadığını gözlemlediğiniz bir soru varsa da, yine bunu özel mesajlarda sormak yerine genele konu açarak sorun; ki sorunuzu ve cevabınızı gören herkes faydalansın. Ayrıca soru sorduğunuz kişi zaman sorunu olan biri olabilir, bu bakımdan genele sormak her zaman daha iyidir. Bu şekilde müsait olan kimse cevaplar.

Yine de özelden sorulması gerektiğini düşündüğünüz konu olursa da, elbette soracaksınızdır. Kastım gereksiz yere özelleri tercih etmemek.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Son olarak:

Bu benim yıllanmış hayalimdi. Grup ortada yoktu ama ben hep peşinde kaldım.

Bu yıldan sonra, ben bu kadar yıprandıktan sonra, hala peşinde koşabilir miyim bilmiyorum. Ama: Gençlere devrediyorum; tekraren öyle büyük bir grup olmaz büyük ihtimal ama kendi çapında bireysel veya ikili, üçlü olabilir.

İlmi olan, niyeti temiz kardeşler kendinizi tebliğde daha da iyi olmak için yetiştirin. Bilhassa ifâde gücü (net/özet anlatım, imlâ kuralları) ve sabır konusunda. Bunu isteyin Allah'tan ve bunun için çalışın; muhakkak verecektir.

Elhamdülillah.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Aylardır üzerinde çalıştığım bu konu ve bu konuyla bağlı (şu an için "sıfır gelişme" düzeyine inmiş) proje de, hiç unutmadığım bu davet grubu projesi içindi.

Arif olan çok şey anlar bu konudan ve bu anahtarı alıp, benim "anlatma fırsatımın oluşmadığı tüm kapalı kapıları" kendi fark ederek açar inşaAllah:

Evet, anahtar bu. Ben ise sadece kapalı kapıları fark etmeniz için öncü rehber olacaktım. Bu şekilde işiniz daha kolay olacaktı ama bilmiyorum: Belki de işinizin zor olması mı gerekiyor ki nasip olmuyor?

Öyle ya, kolay elde edilen şeylerin değeri pek bilinmezmiş.

Bu yüzden, konuyu okuyun ve biraz çabalayın. Size de benim gördüklerim görünür olacaktır inşaAllah.