Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslam'da Tekfirin Yeri Var mı? Kimler Tekfir Edilir? Her Küfür İşleyen Tekfir Edilir mi?

A Çevrimdışı

ALPER42

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
CEVAP VERSİN İSLAMDA TEKFİRİN YERİ VARMIDIR KİMLER TEKFİR EDİLİR KİŞİ KÜFÜR FİİL İŞLİYOR AMA AGZI İLE KÜFRÜNÜ YÜZEYE VURMMUYORSA BU İNSAN TEKFİR EDİLİRMİ

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Tekfir İslam'dandır kardeşim. Kısaca özetlersek ; Başta kafirler (zaten kafir olduğundan ayrıca tekfir etmeye gerek yoktur) olmak üzere, musluman bilinen veya sanılan kimselerin küfür söz, fiil veya davranışlarda bulunmaları halinde durumuna göre bunu işlemesine sebeb olan cehli, cebri veya tevili gibi durumları irdelenir, bilgilendirilir. Küfründen dönmemesi durumunda tekfiri gündeme gelir.

Tekfiri Sadece Kâdı mı Yapar? Kimler Tekfir Edebilir?
Dinin asıllarından olan, açık olan büyük Küfr/şirke giren mevzularda konuya vâkıf herkes fâili tekfir edebilir. Misâlen Allah'tan başkasından yardım istemek olan (isgtiğase), Allah'tan başkasına kurban, tavaf, dua, Puta secde etmek gibi ibâdet türlerini Allah'tan başkasına yapanın tekfiri için ; "ben âlim değilim, benim makamım yok" veya "tekfir edersem harici olurum (derler)" düşüncesi bâtıldır. Böyle açık, sârih meselelerde / durumlarda âlime, ilim ehline ihtiyaç yoktur.
Aksi taktirde büyük küfr / şirke giren mevzulardan habersiz kimse tağutu nasıl inkâr / red edebilir?
Allah'a dua ile Kul'a duayı (ibadeti) ayırt / fark göremeyen kişi nasıl tevhid üzerine kalabilir ki?

Kâdı tekfir yapar veya tekfir Kâdı'nın işidir doğrudur fakat her tekfiri kâdı yapmak zorunda değildir. Çünkü tekfirde taksimat vardır. Tekfirin isimlendirme ve had tatbiki (cezalandırma) sınıfları vardır. Yani dinin açık, sarih, ihtimali olmayan, küfür olan meselelerinde (Allah'a peygambere sövme, inkar etme meselelerinde) herkes tekfir yapabilir, küfürle isimlendirebilir. Ben Kâdı değilim diye tekfir edemiyorum denemez. Adlandırma ve muamelat meselesinde, bu durum isimlendirme tekfiridir ki bunu her mûmin yapabilir, yapmalıdır ki ilişkilerini ona göre muamelede bulunsun.

Fakat iş murted cezası verip öldürme hükmünü verip tatbik etmede cezalandırma tekfiri Kâdı'nın işidir.
Yani ihtimalli , kişinin söz veya fiilinin farklı mana veya izahat gerektiren meselelerde huccetin ikamesi ve kişinin açıklamasına göre kufrunun veya mûminliğinin ortaya çıkmasını sağlayacak Kâdı'dır. Çünkü kişinin murted olması durumunda öldürülmesine hukmedecektir. Bu da ilim ve otorite gerektirir. Aksi taktirde kişi muhalif olduğu, düşmanı olduğu bir muslumanı Allah'a kufretti, peygambere, Kâbe'ye sövdü, dinin darurat-ı diniyyeden olan meselelerde inkar etmek, Puta tapmak ila ahiri dedi diyerek ben de murted olduğu için öldürdüm diyerek kaosa sebeb olabilir. Bundan dolayı had gerektiren, cezalandırma gerektiren durumlarda tekfiri Kâdı yapar. Çünkü Kâdı'nın tekfiri ancak öldürmektir! Üstte saydığımız gibi tekfirde isimlendirme ve muamelat gerektiren açık, sarih meselelerde her musluman tekfir edebilir.

Şeyh Suleyman Nasır el Ulvan:
Ehli Sünnet Muayyen Tekfir Eder mi?

Tekfir Hususunda Fetva Sahibinin Taklit Edilebilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Aşağıdaki konu başlıklarını incelemenizi tavsiye ederiz.

TEKFİR HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

TEKFİRİN ŞARTLARI, ENGELLERİ VE SEBEPLERİ

İSLAM'DA , TEKFİRE MAZERET OLABİLECEK DURUMLAR

Tekfir Meselesi

Üst Ana Sayfa Alt