Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İslami Çalışma İçerisinde Bulunanların Para Alması Caiz mi?

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamualeykum ve rahmetullahı ve berekatuhu
Musluman erlerın yahut muslumanlara hocalık yapanların
İnfak parasıyla gecımlerını temın etmelerı Dogrumu HELALMI ?

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sakıncalı bır durum varsa soruyu sılebılırsınız kardes..
yok uhti sakıncalı bişey yok, sadece soru sorarken konu başlığı sorunun içeriğini yansıtacak şekilde olması daha uygun. Ve soruyu eğer Abdulmuizz Hoca'ya soracaksanız Soru-Cevap Bölümü var ordan konu açıp sorabilirsiniz, hem diğer üyelerde müdahalede bulunamaz. Ama üyelere soru soracaksanız Üyeler Arası Soru-Cevap kısmında açmanız daha uygun olacak inşeAllah :)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
konu basligini editleyip üyeler arasi bölüme aldim.

Yanliz soruyu dogru sormaniz gerekir zira bu haliyle soru yanlistir.

Infak baskadir, aidat baskadir, dernek calismasi baskadir.

Dogru olmasi baskadir, helal ya da haram olmasi bambaskadir.

Bu aciklamayi örnek olmasi icin yaptim. Soru sorarken örnegi ve aciklamayi tam yaparsaniz soruyu yanitlayan icinde daha kolay olur.

Misal bu soru icin,

Bizim tanidigimiz bir camiide ya da dernekte sohbet yapan hoca, o camiye yapilan yardimlardan kendi hayatinin idamesi icin camii yöneticileri ya da dernek yöneticileri tarafindan bir aidat verilmekde bu durum dogru mudur ya da bu durum caiz midir?

Ayirca sunuda belirteyim ki, hoca hic bir is yapmamakda tüm vaktini ilmi calismalara ayirarak kendisini bu camiide ya da dernekte tutmaktadir.

Stop..

Muhtemelen bu sekilde sormak istediniz ki olmasi gereken budur zaten. Aksi bir durum var ise detayli sekilde yazarsaniz cevap kolaylasir.

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1.soru ; Camıde dernekte vakıfta ıster ummete ıster sahsa ıster kendıne dın adına calısan kısılerın verılen hayır paralarıyla kendı gecımlerını temın etmelerı dogrumudur ?
2.soru ; gene dın adına ummetın ıslerını halleden gerek ılmıne muracat edılen gerek fetvasına basvurulan kısılerın çalısmadan , kendısıne gecımını temın etmesı ıcın verılen parayla hayatını ızame ettırmesı caızmı ?

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1.soru ; Camıde dernekte vakıfta ıster ummete ıster sahsa ıster kendıne dın adına calısan kısılerın verılen hayır paralarıyla kendı gecımlerını temın etmelerı dogrumudur ?
2.soru ; gene dın adına ummetın ıslerını halleden gerek ılmıne muracat edılen gerek fetvasına basvurulan kısılerın çalısmadan , kendısıne gecımını temın etmesı ıcın verılen parayla hayatını ızame ettırmesı caızmı ?
Ilmi cevap veren olur da ben kendimce birşey demek istiyorum ...

Cevap 1)
Bizim türklerde "Hayırlı bir iş" konusu gündeme geldi mi kısır bır anlayış var ... bu kavramın içini ancak 5-6 şeyle dolduruyorlar ... işte cami, çeşme, kuran kursu vs ... o yüzden sadaka ve diğer infakların ilmi çalışmalar ve davet yapan kişi veya vakıf/derneklere verilme konusunda bir teredüt yaşanıyor, bu iş dogru mu diye soruluyor. Halbuki Osmanlı'daki Vakıflara baksak bu bize cevap olarak yeter ...

Cevap 2)
Ümmetin işleri ile ilgilenmek, ilim öğrenip onu yaymak, fetva vermek veya araştırmak .... bunlar sizin nazarınızda "çalışmak" değil mi?... Bence bu hayat da bundan daha hayırlı ve daha zor bir "çalışma" yok ...

teke.tek Çevrimdışı

teke.tek

Üyeliği İptal Edildi
Banned
merhaba kardeşim,evvela sunu belirteyim diyanetten se kastın,zaten yasalarımızla yönetilmiyor,yani bizim KUR'AN in ALLAHcc in yasalarıyla... bi türlü kendini aldatmak o mercilerde çalışmak.diyanetin kurumlarinda bazı ayetler yasaktır mesela, hüküm ancak ALLAHİNDİR ! ayeti gibi... ilahiyat diplomami almadim sırf bu yüzden.kandillerle mevlitlerle bid at lerle uyutma evleri o camiler vs...Ama gerçekten islami tebliğ eden bir alim ,kazancını sağlayamayacağı durumda ise , çalışınca ilmi tebliği bırakması gerekiyorsa;elbette geçimini sağlaması için para alabilir. Gönül isterki tebligimiz karşılıksız olsun ama bu dediğim kişiler çok enderdir yani değerli insanlardır. Mesela kendim dini eğitimden değil ama farklı eğitimler verdim yanısıra aile eğitimi gibi,ve o şekilde para aldım. Yani bu bir fetva sorusu olamaz,kişiye gore değişken..

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ilmi cevap veren olur da ben kendimce birşey demek istiyorum ...

Cevap 1)
Bizim türklerde "Hayırlı bir iş" konusu gündeme geldi mi kısır bır anlayış var ... bu kavramın içini ancak 5-6 şeyle dolduruyorlar ... işte cami, çeşme, kuran kursu vs ... o yüzden sadaka ve diğer infakların ilmi çalışmalar ve davet yapan kişi veya vakıf/derneklere verilme konusunda bir teredüt yaşanıyor, bu iş dogru mu diye soruluyor. Halbuki Osmanlı'daki Vakıflara baksak bu bize cevap olarak yeter ...

Cevap 2)
Ümmetin işleri ile ilgilenmek, ilim öğrenip onu yaymak, fetva vermek veya araştırmak .... bunlar sizin nazarınızda "çalışmak" değil mi?... Bence bu hayat da bundan daha hayırlı ve daha zor bir "çalışma" yok ...
Farklı bır bakıs acısı olmus..
Bana cok ters gelıyor bu soyledıgınzde mantıklı ozaman ısteyen alsın eger bu fetvaysa

teke.tek Çevrimdışı

teke.tek

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Farklı bır bakıs acısı olmus..
Bana cok ters gelıyor bu soyledıgınzde mantıklı ozaman ısteyen alsın eger bu fetvaysa
nesi ters ki diyanet i din i merci görmüyorum ki ,ama başka medrese ilim vs diyorsanız burada da hayırlar la zaten ayakta kalınıyor.. demeliydiniz ki : o halde rezzak cc nerede? Kusura bakmayın bir mümin geciminide sağlayabilir emri bil maruf, nehyi anil munkerinde farz olduğu bilinciyle tebliginide yapar, bu nun için dünyadan soyutlamaya gerek yok, dediğim gibi farz ilmi ücretsiz diğerini ücretle verdim. Buna en güzel örn Hz muhammed sav. ... mesela bi markete girince tebliğ etmeden asla çıkılamamalı bu her yer için gecerli. Mümin her adımından sorumlu.. o halde.. iyya kena'budu ..... ayetini kavradigimiz belli olur.. namaz insani tüm kötüden yanlışdan alıkoymalı eğer namzsa namazı.. güzel kardeşim unutma eğer geçim kaygısı varsa bu iman eksikliginden,Allahi gereği gibi tanimamaktan,, Er rezzak varken telaşe niye, ama dini kullananlarla çalışamayacak kadar aciz ve muhtaçsa bir öğretici neden olmasin

teke.tek Çevrimdışı

teke.tek

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Esselamualeykum ve rahmetullahı ve berekatuhu
Musluman erlerın yahut muslumanlara hocalık yapanların
İnfak parasıyla gecımlerını temın etmelerı Dogrumu HELALMI ?
eğer yoksul yada geçim sıkıntısı varsa en çok ta o kişiye helaldir o infak parası.. ama utanıyorsa gizleyebilir lakin durumu izah etmesi daha uygundur.

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Teblıg yapmak ayrı bırsey gecımını saglamak ıcın calısmak farklı bırsey
Bana ters bır erkek gıdıp calısacak hem aılesıne hem ummete ıster teblıg yapsın ıster hocalık yapsın calısmadan oturan
Hazır yıyen bır musluman dusunemıyorum hemde erkek
Eger yanlıs dusunuyorsam aksını getırın
Ikna edın

Üst Ana Sayfa Alt