Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslami Usülde Yenecek Canlı Balık Nasıl Öldürülmeli?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm.
Başlıktan anlaşılacağı üzere;
-olta ve ağ ile yakalanan balıkların hangi şekilde can vermiş olmaları durumunda yenebileceği ile ilgili bilgi verebilirmisiniz. ( kimisi su dolu kaba koyuyor. kimisi suya koymadan can vermesini bekletiyor. Hatta çocukken yakaladığında hemen kafasını bi kayaya /taşa vurarak öldür diye söylenmişti bana. o yaşlarda yakaladığım balıkları da öyle öldürmüştüm. yanlışsa ALLAH cc Affetsin.)

-Bugün bir haber gördüm. Haber burda Balık çiftliğinde toplu balık ölümleri oluyor diye. bu tarz durumda ölmüş olan balıklar yenir mi? ( muhtemelen o balıkları halka satarlar)

Şimdiden ALLAH cc Razı olsun

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamün Aleyküm.
Başlıktan anlaşılacağı üzere;
-olta ve ağ ile yakalanan balıkların hangi şekilde can vermiş olmaları durumunda yenebileceği ile ilgili bilgi verebilirmisiniz. ( kimisi su dolu kaba koyuyor. kimisi suya koymadan can vermesini bekletiyor. Hatta çocukken yakaladığında hemen kafasını bi kayaya /taşa vurarak öldür diye söylenmişti bana. o yaşlarda yakaladığım balıkları da öyle öldürmüştüm. yanlışsa ALLAH cc Affetsin.)

-Bugün bir haber gördüm. Haber burda Balık çiftliğinde toplu balık ölümleri oluyor diye. bu tarz durumda ölmüş olan balıklar yenir mi? ( muhtemelen o balıkları halka satarlar)

Şimdiden ALLAH cc Razı olsun
Âleykum selam we rahmetullah ;

İslam dini, öldürme işlemi tatbik edilirken, ister insan ister hayvan olsun en güzel (kolay, hızlı ve en az acı hissettiremeye gayret edecek) meşru şekilde uygulanmasını buyurmaktadır.
Şeddâd bin Evs (Radıyallâhu anh)'den rivayet edildiğine göre; Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur :
"Allah (Azze ve Celle), şubhesiz her şey hakkında ihsanı (yâni iyi ve yumuşak davranmayı) emretmiştir, (veya inşânı her şeyden üstün tutmuştur). Bu itibarla siz (kısas veya had olarak bir kimseyi) öldüreceğiniz zaman öldürmeyi güzel (yâni maktule en kolay biçimde) yapınız, (hayvan) Boğazlayacağınız zaman da boğazlamayı güzel yapınız. Biriniz (hayvanı boğazlayacağı) bıçağını keskinleştirsin ve boğazladığı hayvanı rahat ettirsin."
(İbn Mâce, Zebâih, Bab 3, Hadis no: 3170)

e5-96.gif
"Size ve yolculara yiyecek olmak üzere, deniz avı ve onu yemek helal kılındı. Kara avı ise, ihramlı olduğunuz muddetçe size haram edilmiştir. Huzurunda toplanacağınız Allah'tan korkun."

İslam'a göre, eti yenen (evcil) bir hayvanın, helal olabilmesi için usûlune göre kesilerek öldürülmüş olması gerekir.
Eti yenmesi câiz olan vahşi hayvanların ve kuşların helâl olabilmesi için meşrû şekilde öldürülerek avlanmasıdır. Fakat bu hayvanlara deniz / nehir ürünlerinden balık bunun dışındadır.
Çünkü Abdullah ibn Ömer (r.anhuma)’nın rivâyet ettiği bir hadiste Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Bize iki hayvanın ölüsünün yenmesi helâl kılındı: Balık ve çekirge.”
(Ahmed b. Hanbel, 2/97; İbn Mâce, Sayd, 9, Et’ime, Bab 31, Hadis no: 3314)

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
Denizin suyu temiz; meytesi de helâldir.
(Muvatta, Tahâret, 12, Sayd, 12; Ahmed b. Hanbel, 2/237, 361, 378, 393; İbn Mâce, Tahâret, 38; Ebû Dâvûd, Tahâret, 41; Tirmizî, Tahâret, 52; Nesâî, Tahâret, 46, Miyâh, 4, Sayd, 35)

Allah (c.c.) , deniz hayvanlarının belirli bir kısmını haramlaştırmadan ve diğer hayvanlar gibi boğazlanma şartını koşmadan bütün helal olduğunu bildirmekle kullarına kolaylığı ve genişliği temin etmiştir.” (Yusuf el-Karadavi, İslam’da Helal ve Haram, s: 64)

Av olarak canlı yakalanan deniz hayvanları, normalde sudan çıkarıldıktan sonra karada bir muddet sonra ölürler. Mumkun olması halinde su dolu bir kabın içerisine koyularak saklanması hem manen hem sağlık / taze kalması açısından daha uygundur. Bu sürenin uzun olması halinde, kısaltmak için daha canlıyken kesilerek öldürülmesi de câizdir. (Balık ve çekirge kesilmeden ölse de helaldir.) Fakat hayvana / balık eziyet edecek şekilde uzun süre vura vura öldürme yoluna gitmek günah olub, câiz değildir. Fakat bu şekilde ölmüş olsa da yenmesi helaldir.
Denizde çok büyük bir balığı ele geçirebilmek, avlayabilmek için zıpkın, mızrak türü silahlarla yakalamaya çalışmak, öldürmek câizdir. Çünkü hayvan ele geçmemiş, kaçacaktır, başka çare yoktur.

canli-balik-balikcinin-yuzunu-guldurdu-IHA-20130102AW000175-1-t.jpg

Üst Ana Sayfa Alt