Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslam'ın Evrimi

P Çevrimdışı

pasifist

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bakara Suresi'ndeki 116. ayette durum şöyle ifade ediliyor: "Biz bir âyetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya onu unutturursak, mutlaka daha iyisini veya benzerini getiririz. Bilmez misin ki Allah her şeye kâdirdir."

Din, İslam ve Kur'an değişime ve dahası gelişime açıktır. Dinin, İslam'ın ve Kur'an'ın değişmediğini savunanlar, genelde onun değişmediğini değil korunduğunu söyleyen ayetlere yaslanırlar.

En'am, 115; Hicr, 9 ve Fussilet 41-42 surelerinde olduğu gibi.

Halbuki dini koruyan ve ayakta tutan şey değişimdir, zamana ve zemine ayak uydurmaktır. O halde Bakara Suresi 116. Ayet ile sözü geçen diğer ayetler uyum içindedir.

Özetle İslam ve Kur'an değişen zamanın ruhuna uygun olarak gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Deyim yerindeyse Kur'an vahyolmaya devam etmektedir. Ayetlerin güncel yorumlarına ise tertemiz ve önyargısız bir zihinle ulaşabiliriz.

Dipnot: Bu savımı Adem peygamberden beri her birinin ortak ismi İslam olan tüm dinlerin her birinin şeriatının zamanla değişmesi ile Kur'an ayetlerinin daha peygamber zamanında birbirini güncellemesi örnekleri desteklemektedir.

P Çevrimdışı

pasifist

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İslam'ın özü isminde olduğu gibi Barış'tır. Ben iman ediyorum ki İslam'ın evrimi ismiyle müsemma olacaktır. Yani nasıl ki İsmail'i kesmek nehy olunmuşsa el kesmek de nehy olunacaktır insanlığın ortak vicdanında. İslam'ın özü el kesmek gibi araçsal bir emirle değil, İslam'ın amacıyla ortaya çıkar. İslam'ın amacı da cennet toplumunu oluşturmak, Barış'ı tesis etmektir. Kitabın başlığı bunu net bir şekilde ifade ediyor: İslam (Barış).

O halde sizin yerinizde olsam şunu sorardım:

Barışa İslam'a inanıyor musunuz?
Müslüman (barışa teslim olan) mısınız?

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
İslam zaman ve zemine ayak uydurmakla değil, zaman ve zemin İslam'a ayak uydurmakla korunur!
İslam=teslim olmak demektir! Allah'a ve Resulüne teslim olmazsan barışta da olamazsın!

"Bugün dininizi kemale erdirdim. Nimetimi üzerinize tamamladım. Ve size din olarak İslâm’ı razı olup seçtim.
Maide 3

Tamamlanmış dini senin vicdanın mı düzeltecek, sen mi Kur'an'ı değiştireceksin! Sen Allah'tan daha mı merhametlisin!?

"De ki: “Dininizi Allah’a siz mi öğreteceksiniz?” Hâlbuki Allah, göklerde olanı ve yerde olanı bilir. Allah her şeyi çok iyi bilendir."
Hucurat 16

P Çevrimdışı

pasifist

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an'ı da İslam'ı da beni de seni de Allah yarattı. Evrimi de Allah yarattı. Hepimiz Allah'ın ayetleriyiz. Fussilet Suresi, 37. Ayette ifade edildiği gibi.

Bu nedenle Allah'ın bir yarattığını küçümsemek kimsenin haddine değildir. Ne Kur'an'ı ne insanı.

Tin Suresi 4. Ayette insanın yaratılmışların en iyisi olduğu söylenir.

Bunları bir kenara bırakırsak

Hac 78'de Kur'an ortada yokken Müslümanlar vardı denir.

Kur'an İslam için bir araçtır.

İnsan için bir araçtır.

Cennet için bir araçtır.

Son olarak Kur'an uçak ve uçağa binmekle ilgili ilgili hüküm yok diye bu konuları rafa kaldırmayız. İslam'ın genel tavrına, cennet toplumuna uygun istişare ve akıl ile bir çözüm buluruz.

İşte bunlar Allah'ın ayetleridir.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Bakara Suresi'ndeki 116. ayette durum şöyle ifade ediliyor: "Biz bir âyetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya onu unutturursak, mutlaka daha iyisini veya benzerini getiririz. Bilmez misin ki Allah her şeye kâdirdir."

Din, İslam ve Kur'an değişime ve dahası gelişime açıktır. Dinin, İslam'ın ve Kur'an'ın değişmediğini savunanlar, genelde onun değişmediğini değil korunduğunu söyleyen ayetlere yaslanırlar.

En'am, 115; Hicr, 9 ve Fussilet 41-42 surelerinde olduğu gibi.

Halbuki dini koruyan ve ayakta tutan şey değişimdir, zamana ve zemine ayak uydurmaktır. O halde Bakara Suresi 116. Ayet ile sözü geçen diğer ayetler uyum içindedir.

Özetle İslam ve Kur'an değişen zamanın ruhuna uygun olarak gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Deyim yerindeyse Kur'an vahyolmaya devam etmektedir. Ayetlerin güncel yorumlarına ise tertemiz ve önyargısız bir zihinle ulaşabiliriz.

Dipnot: Bu savımı Adem peygamberden beri her birinin ortak ismi İslam olan tüm dinlerin her birinin şeriatının zamanla değişmesi ile Kur'an ayetlerinin daha peygamber zamanında birbirini güncellemesi örnekleri desteklemektedir.
Bahsi geçen ayetlerden hiçbirisi birbiriyle çelişmez, islamin hükümleri zaman göre değişmez yani din tamamlandığında zina faiz kumar içki haram kılınmışsa kıyamete kadarda bunlar haram kalmaya devam edecektir çünkü bunlar Allah'ın açık bir hükmüdür, eğer İslamiyetin gelişiminden kastınız hayatımıza yeni giren internet telefon sigara vb gibi güncel seyler ise ve bunlar hakkinda açık bir şeri hüküm yoksa bu içtihadin konusudur alim Kur'an ve sünnete göre içtihat eder.
Yahudilerin lanetlenmesinin en büyük sebeblerinden birisidir Allah'ın kitabını değiştirmek hükümlerini uygulamayip bir kenara atmak, Yahudiler Tevrattaki recm'i uygulamamışlar onun yerine başka bir ceza icat etmişlerdir

Peygamber (s.a.v.)'ın yanına yüzü kömürle karartılmış bir yahudi getirildi. Hz. Peygamber yahudileri çağırıp şöyle dedi: "Sizler Kitabınızda zina edenin cezasının böyle olduğunu mu görüyorsunuz"? Onlar, evet deyince, Hz. Peygamber ilim adamlarından birisini çağırdı ve şöyle buyurdu: "Tevratı Musa'ya indiren Allah adına bana söyle. Kitabınızda zina edenin haddini böyle mi buluyorsunuz?" Kişi Hayır dedi. Eğer bu şekilde bana yemin verdirmeseydin sana bildirmeyecektim. Biz, cezanın recm olduğunu görüyoruz. Fakat zina, soylularımız arasında çoğaldı. O bakımdan soylu bir kimseyi yakaladık mı, onu bırakırdık.

Zayıf birisini yakaladık mı, ona had uygulardık. Bu sefer şöyle dedik: Gelin ortaklaşa bir ceza tesbit edelim ve bunu, soyluya da böyle olmayana da uygulayalım. Sonunda recm yerine yüzü kömürle karartmayı ve sopa vurmayı tesbit ettik. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: "Allah'ım kendilerinin öldürdükleri bir zamanda senin emrini ihya eden ilk kişi ben oluyorum" dedi ve recm edilmesini emretti.(Kurtubi-maide 41 tefsiri)

Bu mantıkla bakarsak yahudiler recm konusunda sapıklığa düşüp kitaplarini güncellemeye(!) çalışmışlar ve Allah'ın apaçık hükmünü tahrip etmişlerdir Allahu Teala onlari lanetlemiştir Yahudilerin yolunu takip etmekten Allah'a sığınırız.

Son düzenleme:
P Çevrimdışı

pasifist

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İslam Kur'anla sınırlı değildir. Seriat da. Allah'ın sözleri de. Allah hiçbir zaman son sözü söylemez. Son söz kıyamet günü söylenecek. Evren değişiyor. Adetler değişiyor. İçkinin serbest ve yasak olduğu koşullar değişiyor. İslam'ın sabit kalması düşünülemez. Bugün kimse el kesemiyor. Napalim hırsızları el kesemiyoruz diye serbest mi birakalim? Ya da hırsızlığı? Yoksa başka bir çözüm mü arayalım. İslam mantıktır. Mantıklı düşününce tüm taşlar yerine oturur. Allah İslam'ı ve dinini tamamlamak için akılı vicdani vermiş. Temiz bir ahlak ve diri bir zihnin üstesinden gelemeyeceği şey yoktur.

Son düzenleme:
P Çevrimdışı

pasifist

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'ın kitabı değişmez diyenler genelde peygamberin sözleriyle benim iddialarımı bir kulun (bu kul en özel kul da olsa) ve bir kısmı Kur'an tamamlandıktan sonra söylenmiş sözleriyle yanitliyorlar. Bu da garip.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Eşcinsel hayvanlar, bitkiler ve insanlar vardır. Hepsini de Allah yaratmıştır. Allah'ın hiçbir yarattığını küçümsemek haddim değildir.
Domuzuda Allah yaratmıştır ama Allah onu yemeyi bize haram kılmıştır, domuzu küçümsedigimizden değil Allah haram kılmıştır bitti,
Şarabida Allah yaratmıştır Allah içmeyi bize haram kılmıştır.
Hayvanlarida Allah yaratmıştır istedikleri zaman çiftleşebilirler. fakat Allah bize zinayi haram evliliği helal kılmıştır.
Sırf bizleri imtihan etmek için Allahu Teala bazı şeyleri helal bazi seyleri haram kılmıştır, helal ve haramda illaki hikmette aranmaz Allah yasakladıysa o mesele bir müslüman için bitmiştir.
Ben ne yazsam boş Sen şuan büyük bir sapıklık üzeresin ama bir düşün bu sapıklıktan kurtuluş yolu olmasaydı Allah'u Teala Lut as kavmine göndermezdi, Allah seni ıslah etsin,

P Çevrimdışı

pasifist

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Banlasanıza abi şunu,nasıl konuşabiliyor hala :unsure:

Düzeninize çomak soktum galiba.

Cevap veremiyorsaniz susmayi deneyebilirsiniz.

Beğenmiyorsanız okumanayi deneyebilirsiniz.

Beni susturabilirsiniz. Ama bir gün bu sözlerle en acı bir şekilde muhattap kalacaksınız. Çünkü hakikat susmaz. Er ya da geç konuşur.

Allah'ın Barış'ı üzerine olsun.

P Çevrimdışı

pasifist

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Domuzuda Allah yaratmıştır ama Allah onu yemeyi bize haram kılmıştır, domuzu küçümsedigimizden değil Allah haram kılmıştır bitti,
Şarabida Allah yaratmıştır Allah içmeyi bize haram kılmıştır.
Hayvanlarida Allah yaratmıştır istedikleri zaman çiftleşebilirler. fakat Allah bize zinayi haram evliliği helal kılmıştır.
Sırf bizleri imtihan etmek için Allahu Teala bazı şeyleri helal bazi seyleri haram kılmıştır, helal ve haramda illaki hikmette aranmaz Allah yasakladıysa o mesele bir müslüman için bitmiştir.
Ben ne yazsam boş Sen şuan büyük bir sapıklık üzeresin ama bir düşün bu sapıklıktan kurtuluş yolu olmasaydı Allah'u Teala Lut as kavmine göndermezdi, Allah seni ıslah etsin,
Sevgili Abdülfettah Allah hepimizi ıslah etsin.

Kendinizi kaf dağında görüyorsunuz sanırım bana hüküm dağıtırken.

Allah Kuran'da hüküm sahibi yalnızca benim diyor.

Ben size kafir ya da Müslüman demem.

Günahlar veya değil de.

Bu satırları yazanların gizli ya da açık ne yanlışları doğruları var onu da bilmem.

Ben sadece size kendi hakikatimi söylüyorum. Ezberden de konuşmuyorum. Hiçbir kinayicinin kınamasından da çekinmiyorum.

Sadece şunu söylüyorum.

Cennet toplumunu, barış toplumunu oluşturmak için gelmiş bir dini heva heves ve tembellik nedeniyle araştırmamaya feda etmeyin.

Kendinize de dine de yazık ediyorsunuz.

Biz atalarımızın değil Allah'ın söyledikleri gerek.

Allah ise bize Şahdamarımızdan daha yakın ve vahyetmeye devam ediyor.

Allah dünyadan dünyanın gidişatından elini ayağını çekecek kadar aciz değildir.

P Çevrimdışı

pasifist

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Daha önce de dediğim gibi evren mukemmele doğru evrilmek üzere yaratılmıştır. Toplum düzeni de. Din de.

Yerçekimi yasası her gün daha da mükemmel işleyerek Allah'ın nasıl bir ayeti olduğunu ispatlıyor.

Diğer fizik yasaları da. Sosyal yasalar da.

İnsanlık mükemmel bir düzen kurmaya doğru ilerliyor. Evrimin son halkası ise Ahlak devrimi olacak.

İnsanlar Allah'ın sünnetini akıl ve vicdanlariyla tanıyacak. Gelmiş geçmiş tüm kadim dinler ve ideolojiler artı ve eksileriyle bize rehber olacak.

Cennet bedavadan bize sunulmayacak. İslam ile, yani bilim, teknoloji ve feslefe ile cenneti ve Cennet toplumunu oluşturmak için biz bu dünyaya gönderildik.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaw dayı gelmişsin içkinin serbest olduğu koşullae bile değişir diyorsun, yok zaman yok evren değişiyor diyorsun bu din tüm zamana gelmiştir haşa Allah svt teknolojinin,modern çağın geleceğini bilmiyormuydu sanki Bu din islam her zaman 3000 yılındada 4000 yılındada geçerli olacaktır.Bir de diyorsun verecek cevabınız yok ciddiye alıp cevap vermemizi mi bekliyorsun ne delil sundun ki kendi kafana göre konusup duruyorsun.

P Çevrimdışı

pasifist

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sevgili Alkame Allah binlerce yıl önce henüz Adem peygamber zamanında bugünü bilmiyor muydu da dini tamamlamadı. Ya da diğer binlerce peygamber heba mı oldu? O kadar şeriat değişti.

İslam son dinden, ayetler Kur'andan ibaret değil diye Allah söylüyor. Size ne oluyor?

İslam ve Allah'ın ayetleri Adem peygamberden beri var ve bugun de yaratılmaya devam ediyor.

Evren ve evrim ilerliyor.

İslam da ilerliyor. Evrenin ve evrimin gelişimi her geçen gün Allah'ı daha çok kanıtlıyor.

Zaman İslam'dan yana akıyor, dinden yana, maneviyattan yana, Allah'tan yana akıyor.

Siz daha neler soruyorsunuz?

Yok abdest nasıl alınır yok el kesilir mi?

Ben size ilahi kelimetullah hakim olacak diyorum, siz bana dedelerimizin batıl inanışlarını din diye getiriyorsunuz.

Onların yaptıkları geldi geçti ve Mevlana'nın dediği gibi şimdi yeni şeyler söylemek lazım cancağızım.

Üst Ana Sayfa Alt