Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İstihare ve İki Secde Arasındaki SubhanAllah Diyecek Kadar Beklenilmesi?

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum, bir kardeşin istihare ile ilgili bir sorusu vardı onu iletecektim, sorular benim değildir sadece kelimeleri değiştirdim Allah razı olsun şimdiden Rabbim ilmimizi arttırsın.

-normalde istihare bir mübah işte hayır var mıdır şer var mıdır diye kararı netleştirmek için yapılır. mesela bir evlilik için istihareye yatılsa bu evlenilecek eş adayının iyi mi kötü mü olacağı için istihareye yatılıyor. peki uzun vadede bunun hayır ya da şer getireceğini öğrenmek mümkün müdür?

-istihare için namaz kılmak gerekli midir, yani istihareden önce namaz yerine dua etsek yatmadan kalbimizin huzursuzlaşmaması da istihare sayılabilir mi?

edit:bir soru daha soracağım,

-namazda 2 secde arasındaki ufak bi bekleyiş oluyor, "subhanallah" diyecek kadar bekleyiş diye geçerdi hep benim aklımda da öyle kalmış hep subhanallah diyordum fakat geçenlerde Rabbiğfirli demenin sünnet olduğunu öğrendim, subhanallah demek bidat midir hatalı mıdır yoksa denebilir mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İstihare Hangi Durumlarda Yapılır?

https://www.islam-tr.org/konu/istih...-baskasinin-yerine-istihare-yapilir-mi.23022/

C 2 - İki secde arasında okunacak dua :

İki secde arasında bir rukun beklemek farz olan tadil-i erkanın (tadil-i erkanın hukmu : Hanefi mezhebi, İmam-ı azam ve Ebu Muhammed'e göre vacib, İmam Yusuf'a göre de farzdır. Cumhura göre farzdır) şartlarındandır.

İki secde arasında şu dualar okunabilir :

اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَارْحَمْنِى وَاجْبُرْنِى وَاهْدِنِى وَارْزُقْنِى
"Allahummeğfirli, ve’rhamnî, ve'cburnî ve’hdinî, ve’rzuknî = Allah'ım bani mağrifet et, bena merhamet et, bana afiyet ver, bana hidayet ver, bana rızık ver"

اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى
"Allahummeğfirli, Allahummeğfirli = Ey Allah'ım beni bağışla, ey Allah'ım beni bağışla" veya "Allah'ım bana mağrifet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver"
(Ebu Davud, Salat, 145, 146, 231 vd. Sahih-i Ibn Mace, 1/148)

Not :
İki secde arasında, Rasulullah'ın (s.a.v.) öğrettiğinden başka dualarda bulunmak doğru değildir. Kaldı ki, Subhanallah dua değil tesbihattır.
İki secde arasında Subhanallah diyecek kadar beklemek lafzı, iki secde arasında bir rukun beklenilmesi, peş peşinee secdeye gidilmemesi içindir. Çünkü iki secde arasında vucudun (kemiklerin) oturması, sakinleşilmesi Namazdaki 4 tadil-i erkandan birisinden olduğundandır, ki cumhura göre Tadil-i erkan farz hukmundedir. Bu sebeble kişi iki secde arasındaki sunnet olan duayı bilmese de bir rukun (subhanallah diyecek zaman diliminde) beklemesi gerekmektedir.

İlgili Konu:

İki Secde Arası Dua Vâcib mi ?
https://www.islam-tr.org/konu/iki-secde-arasi-dua-vacip-mi.47631/

Üst Ana Sayfa Alt