Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Itikaden Mezhebimiz

E Çevrimdışı

erdinc.aki

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Burda cahil halimle birşeyler paylaşmak istiyorum. Arkadaşlar neden Türkiyede u kadar mutasıp geçiniriz de itikaden hangi mezhepten olduğumuz bilmeyiz. Lütfen anketör gibi çalışıp sı-okaktan geçen insanlara bir sorun, "itikaden hangi mezhepteniz" diye. Kaç kişiden ne cevap alacaz bir bakalım.

M Çevrimdışı

mhmtylmz34

Üyeliği İptal Edildi
Banned
4 büyük kitabı bile sayamayanların olduğunu düşünürsek, itikadi mezhebi bilmeyenlerin çok olmasına şaşırmam.

E Çevrimdışı

erdinc.aki

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
mhmtylmz 34! gardaş haklısın ama bu kasıtlı yapılıyor gibime geliyor. Şimdi tekrar ediyorum benim burdaki arkadaşların hiçbiriyle tartışacak dini bligim yok bunu baştan diim, sadece kendince araştıran ve yaşamaya ÇALIŞAN( yaşıyan demiyorum) bir insanım. Şimdi konuya geri dönersek
Aklıma geldikçe düşünürüm bu millet neden bu halde diye, çünki eskiden çok farklı bir toplummuşuz.
Bilyormusunuz ki Osmanlı döneminde, göç zamanı sürüden geri kalan (soğuk-hastalık- yaralanma vs.. sebeplerden dolayı) kuşların, geri dönüş vaktine kadarbakılıp iyileştirilmesi için vakıf kurulmuş ve çalıştırılmış. Şimdi diyeceksiniz ki bu ne demek, bence u şu demek artık o toplum bırakın insanlığın dertlerini hayvanlar aleminin dertlerini bile sahipleniyor demek. Peki o toplum nasıl bu toplum olmuş. Bence toplum, düşünce yapısı, inandıkları dönüştürülmüş, peki bu ne zaman ve nasıl başlamış ?????

M Çevrimdışı

miraç burak

Üye
İslam-TR Üyesi
erdinç kardeşin dediği gibi bende kendince araştırmaya ve yaşamaya çalışan bir insanım hanefi mezhebindenim diyorum ama bu demek değildirki diğer mezhepleri red ediyorum ve sadece ebu naefiye bağlanıyorum kurana ve sünnete tevhide ters düşmeyen delili olan tüm herşyi kabulenir ve alırım 4 mezhep imamları ve ıbn teyymiye olsun ibn kesir olsun ehl iüsnnet alimelrin delilere dayanan tüm fikirlerini kabuleniyorum herkezin hatası olmuştur illaki alimelrinde hatası olmuştur artılarını almakda fayda var diye düşünüyorum körü körüne bir alime bağlanmanın gereksiz olduğu kanatindeyim aslında sence ve benceler olmaz diyenler olacaktır ama ne kuranda nede hadiste bir mezhep ve bir mezhepe bağlanma diye şart olamdığından böyle düşünüyorum ve uyguluyorum, müminler delile tabi olmalıdır.

T Çevrimdışı

Tevhid-Dini

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İtikadi konularda mezhep olmaz kardeşler, neden?
Mezhep kelime olarak gidilen yol, bir fiili işlerken izlenilen metot, o konu hakkında oluşmuş hakim kanaat manasındadır.
İtikadi mevzular ise bizim çıkarımlarımızla neticeye varacağımız hususlar değildir. Kuran Ayetleri ve Mütevatir hadisler nasıl bildirmişse aynen itikad ederiz.

emre ugur Çevrimdışı

emre ugur

Üye
İslam-TR Üyesi
hocam benim de bildiğim kadarı ile ameli mezhebimiz Hanefilik, itikadi mezhebimiz ise selefilik, önceden maturidilik diyordum, bir de eşarilik var bildiğim kadarı ile, miraç burak kardeşimin dediği gibi biz tüm ehl-i sünnet vel cemaat alimlerinin yoluna tabiyiz bidatçı ve sapık mezheplerden ise Allah'a sığınırız.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tv de soruyorlar yolddan geçen 2 teyzeye ; 4 büyük meleği tanıyormusunuz, saayabilirmisiniz.... teyzelerin verdiği cevap ; yok evladım biz buranın yapancısıyız :D :D :D

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş ne kadar meshepsizim de netice de bir yol takip ediyorsun bu da mezhebdir... :D

M Çevrimdışı

mhmtylmz34

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Mezhepsizim derken "tek bir ameli mezhebe bağlı olmayı" şart görmem anlamında söyledim. Çünkü buna da mezhepsizlik deniyor diye biliyorum. Mesela Hanefiysen zaruret olmadıkça Sünni de olsa başka mezhebe uyamıyorsun bazı görüşlere göre. Ama buna dair Selefi Salihin'in icma sı da yok. Hatta Seleften hangi alim tek bir müctehide uyun ve her konuda ona uyun demiş? Tek bir amel mezhebe bağlanmak için icma falan da yok. Sonradan icma olduğunu söyleyenler, Selefi Salihin'in icma etmediği konuda icma olmaz diyen görüşü bilmiyorlar herhalde.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
zaten bunun şart olduğunu söylemedik taasub çok büyük bir hastalık bizde kurtulduk elhamdulillah.. bana soranlara ben 4 ü birarada diyorum... yanlız tek bir mesheb ile amel eden avama da sen napıyorsun yanlış yapıyorsun demek yanlış olur neticede delilsiz birşeyle amel etmiyorlar.. adı üzerinde avam..... senin anlattığın seleri nin tarifini uyuyor akhi... :D

Üst Ana Sayfa Alt