Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Amelde Hanefi, İtikadda Ehli Sünnet Olmak İstiyorum, Bunun İçin Ne Yapmalıyım?

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm dostlar ben amelde hanefi itikaddada ehli sünnet vel cemaatin itikadindan olmak istiyorum maturidinin değil. bunun için ne yapmam gerek . birde ebu hanife tasavvufla ilgisi varmıydı ?

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu soru daha önce sorulmamış mıydı ?
Dejavu mu yaşıyorum sürekli forumda ?
Selamun aleyküm Akhiler ben İmamı azam rahmetullahi aleyh amelde onun mezhebindenim ve itikaddada ebu hanifeyi istiyorum bu nasıl olcak maturudi akılcılık üzere bir yol izlemiş yardımcı olcak kardeşler birde fıkhıl ekber şerhiye var bende bu kitap itikadımı ehli sünnet vel cemaat yaparmı ?
Doğru hatırlıyorsun :) konu yanlış yere açıldığı için cevap verilmemiş.:)

Kardeşim sanada Tahavi akidesini tavsiye ederim İbn Ebul İz şerhi

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Tamam tamam anladım
Yeni bir vukuata sebep olmayayım durduk yere :)

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm Akhiler ben İmamı azam rahmetullahi aleyh amelde onun mezhebindenim ve itikaddada ebu hanifeyi istiyorum bu nasıl olcak maturudi akılcılık üzere bir yol izlemiş yardımcı olcak kardeşler birde fıkhıl ekber şerhiye var bende bu kitap itikadımı ehli sünnet vel cemaat yaparmı ?
Doğru hatırlıyorsun :) konu yanlış yere açıldığı için cevap verilmemiş.:)
?
Kardeşim sanada Tahavi akidesini tavsiye ederim İbn Ebul İz şerhi
kitap galiba içeriği nedir ?

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
thumb.php

Tahavî'nin kendi mezhebinin imamı Ebû Hanîfe ve iki arkadaşı Ebû Yusuf ve Muhammed'in akîdelerinin selef-i salihîn'in akîdelerine muvafık olduğunu ortaya koymak üzere yazdığı değerli bir akîde metnidir. Bu akîde metni, amelî mezhepleri farklı da olsa Ehl-i Sünnet arasında genel bir kabul görmüştür. Birçok defalar şerh edilen bu kısa metnin en değerli şerhi de yine Hanefî mezhebinin ünlü ilim adamlarından biri olan İbn Ebi'l-Izz tarafından yapılmıştır. Bu şerhte İbn Ebi'l-Izz etraflı bir şekilde selef-i salihîn akîdesini ele almış, Kitab ve Sünnet'ten pek çok deliller serdetmiştir .alıntı

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Nesefi Akaidi ile ilgili bilgisi olan var mı? Nasıldır? Nurettin Yıldız Hocanın sitesinde kelam ağırlıklı olduğunu okumuştum. Bilgisi olan paylaşabilir mi? Tahavi Akaidi ile farkı nedir? Hangisini tercih etmeliyiz?

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tek basina islami yasayanlar birine tabi olmayanlar icin cok zor meseleler.