Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kabirlere ibadet

özedönüş Çevrimdışı

özedönüş

Üye
İslam-TR Üyesi
47262920.jpg

a_187.jpg

Ölülerden Mezarlardan Yardım İsteme

İslam tevhide gölge düşürecek ve şirke yol açabilecek bütün şeyleri yasaklamıştır. Bunlardan biride kabirlerin tapınak haline getirilmesi veya hayır ve şer, fayda ve zarar işlerde, onlara dua edilerek yardım dilenmesi, yada onlardan birşey istenmesi olayıdır.

İslam bu gibi şeyleri kesin olarak yasaklamış ve önlenmesi için de gerekli bütün tedbirleri almıştır. Çünkü bu gibi uygulamalar, şirke kapı açan şeylerden kabul edilmiştir.

Rasulullah sellallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

"Dikkat ediniz ki, sizden evvel ki bir çok kimseler kabirleri mescidler, yani secde yeri ediniyorlardı. Dikkat ediniz ve kabirleri mescid edinmeyiniz. Ben sizi bundan mutlaka menediyorum." (Müslim)

Sahih-i Müslimde şu olay kaydedilmektedir:

"Hz.Ali, Ebu'ş-Heyyac el-Esedi'yi Yemen'e gönderir ve kendisine şöyle der: Rasulullah'ın beni gönderdiği bir iş için seni gönderiyorum. Yerden yüksek ne kadar kabir varsa yık ve ne kadar heykel varsa yerle bir et." (Müslim)

Görüldüğü gibi islam, tevhide gölge düşürecek veya şirke götürecek bütün şeyleri yasaklamıştır. İslamda kabirlerin mescid haline getirilmesi, yükseltilmesi, onlara doğru namazın kılınması yasaktır. Nitekim Rasulullah sellallahu aleyhi ve sellem daha öncekiler hakkında islamın yasakladığı şekillerde davrandıkları için saptıklarını belirtmiş ve Allah-u teala'nın bu yüzden onlara lanet ettiğini ifade etmiştir. Durum böyleyken islam aleminde, kabirlerin yükseltilmesi, üzerlerine kubbe yapılması, ziyaretgah, hatta tapınak haline getirilmesi, bid'at ve şirkten başka birşey değildir.

Hz.Aişe ile Abdullah b.Abbas(r.a) şöyle demişlerdir:

"Rasulullah sellallahu aleyhi ve sellem son hastalığında çektiği zahmetten dolayı yanında bulunan siyah bir elbiseyi ikide bir yüzüne örter dururdu. Elbise sıkıntı verdikçe atıp yüzünü açardı, İşte o halde iken:"Yahudi ve hıristiyanlara Allah lanet etsin. Nebilerinin kabirlerini kendilerine mescid edindiler" buyurdu. Ki maksadı yahudi ve hıristiyanların bu yaptıklarından ümmeti sakındırmaktı."

Uzakta iken veya ölümlerinden sonra kabirleri başında peygamberlere ve salih kullara dua edip yakaranlar, aynen yıldızlara yakaran ve meleklerle peygamberleri rabler edinenler gibi, Allah'tan başkasına dua eden müşriklerdendir. (İbn Teymiyye-Tevessül s.224)

Ölüleri, kabirleri putlaştıran bazı kimseler, bu yaptıklarını meşru göstermek için şu uydurma hadisi delil olarak getirirler:

"İşler ters gidip darda kaldığınızda, kabirdekilerden yardım isteyin." (Uydurma Hadis)

Hadis alimleri bu sözün Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'e atılmış bir iftira olduğunda ittifak etmişlerdir. Hiçbir hadis alimi böyle bir hadis rivayet etmemiştir ve güvenilir hadis kitaplarında da böyle bir şey yoktur.

Allah-u teala şöyle buyurmuştur:

"Her zaman ölümsüz diri olana dayan ve O'nu hamd ile tesbih et. Kullarının günahından haberdar olarak O yeterlidir:" (Furkan:58)

Kabirlerden yardım istemenin meşru olmadığı her müslümanın bilmek zorunda olduğu konulardandır. (İbn Teymiyye-Tevessül s.441,442)

Hıristiyanlar ölmüş din büyüklerinden yardım isterler, aynı şeyi kimi tarikat ve cemaatlerde yaparlar. Onlarda ölmüş din büyüklerinin yardımını almak, onları aracı ve şefaatçi yapmak için, mezarlarını ziyaret etmeyi, onlara Adaklar adamayı dindarlığın bir parçası sayarlar.

İnsanların isteklerinden haberi olmayan, ancak kıyamet günü dirilecek olan bir ölü, bize şah damarımızdan daha yakın olan ve herşeyi bilen Allah-u teala'ya karşı nasıl aracılık edebilir. Kur-an'ın birçok ayeti Allah-u teala'dan başkasına dua etmeyi, müşriklerin en belirgin özelliklerinden sayar. Yanlızca Allah-u teala'nın kadir olduğu hususlarda Müslümanlar sadece O'ndan yardım dilerler.

Allah-u Teala şöyle buyuruyor:

"Allah'ım Biz ancak sana kulluk eder ve ancak senden yardım isteriz." (Fatiha: 5)

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem İbn Abbas'a:

"İstediğin zaman Allah'tan iste. Yardım dilediğin zamanda O'ndan dile" demiştir. (Tirmizi, Ahmed)

KavlulFasl Çevrimdışı

KavlulFasl

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Cezekallahu Hayran akxim çok Güzel Konular bunlar Rahman Cennetine koysun İnşallah Sizleri ve Bizleri...

Kendimize Bir gelebilsek Dünya Değişecektir...

Birileri Ölülerini, Birileri Dirilerini (Şeyh,Gavs,Hocaefendi,Üstad,Alim) lerini Rab ve İlah edinmeseydi çoktan Kıyameti Koparmıştık Kafirlerin Üzerine...