Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kadının Tek Başına Yolculukta Şafi Mezhebine Geçmesi Caiz Olur mu?

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum. Kadının tek başına yolculuğa çıkması uygun görülmemiştir. Lakin bazıları Şafii mezhebini delil getirerek yolculuk süresince bununla amel ediyorlar.
Bir bayan 'yurt dışından seyahat için Şafii mezhebine geçtim yolculuk yapabilirim' derse bu şerren caiz olur mu?

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesim uygun görülmeyen kadının tek başına yolculuğa çıkması değil. Uygun görülmeyen yoldaki illetlerdir.İllet varsa çıkamaz.illet yoksa yasak da ortadan kalkacaktır.

Sonra Peygamberimiz, kadınların yanlarında hiç mahremleri bulunmadan yolculuğa çıkabileceği bir zamanın geleceği konusunda müjde vermiştir.

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesim uygun görülmeyen kadının tek başına yolculuğa çıkması değil. Uygun görülmeyen yoldaki illetlerdir.İllet varsa çıkamaz.illet yoksa yasak da ortadan kalkacaktır.

Sonra Peygamberimiz, kadınların yanlarında hiç mahremleri bulunmadan yolculuğa çıkabileceği bir zamanın geleceği konusunda müjde vermiştir.

Bunu biliyorum kardeş. Mezhep imamlarının görüşlerini ve delillerini de biliyorum. Ona bakarsak bu hadisin zıttı olan; “Yanında bir mahremi olmaksızın bir kadın üç günden fazla bir (mesafedeki)yolculuğa çıkamaz.”
(Muslim, Hac, Bab 74, Hadis no: 417)

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden bir kadının, yanında bir mahrâmi olmadan bir gün bir gecelik mesafeye yolculuk etmesi câiz değildir.”
(Muslim, Hac, Bab 74, Hadis no: 421)

gibi hadislerde mevcut. Sorum şu Şafii mezhebinden bir kısım cevaz vermiştir. Muasır alimler bu cevazla amel etmeyi uygun buluyorlar mı? Cumhuru ulemanın ittifak ettigi raci görüs mahremsiz yolculugun olmaması iken bununla amel edilmesi dogru mudur?

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Albani de uçakta yaşanmış bir zina sebebi ile adamın fetva sormaya gelmesini örnek göstererek asla cevaz vemiyor bu konuda kesin ve serttir. Bu muasır alimlerdendir. Ama ben burdaki kardeslerden de cevap istiyorum insaAllah

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Selamunaleykum. Kadının tek başına yolculuğa çıkması uygun görülmemiştir. Lakin bazıları Şafii mezhebini delil getirerek yolculuk süresince bununla amel ediyorlar.
Bir bayan 'yurt dışından seyahat için Şafii mezhebine geçtim yolculuk yapabilirim' derse bu şerren caiz olur mu?

aleykumselam abla

mümkün mertebe sorularını şu bölüme aç,yoksa önüne gelen bişey der

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Bunu biliyorum kardeş. Mezhep imamlarının görüşlerini ve delillerini de biliyorum. Ona bakarsak bu hadisin zıttı olan; “Yanında bir mahremi olmaksızın bir kadın üç günden fazla bir (mesafedeki)yolculuğa çıkamaz.”
(Muslim, Hac, Bab 74, Hadis no: 417)

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden bir kadının, yanında bir mahrâmi olmadan bir gün bir gecelik mesafeye yolculuk etmesi câiz değildir.”
(Muslim, Hac, Bab 74, Hadis no: 421)

gibi hadislerde mevcut. Sorum şu Şafii mezhebinden bir kısım cevaz vermiştir. Muasır alimler bu cevazla amel etmeyi uygun buluyorlar mı? Cumhuru ulemanın ittifak ettigi raci görüs mahremsiz yolculugun olmaması iken bununla amel edilmesi dogru mudur?

Bende bu hadisleri biliyorum. Gördüğün gibi önemli olan söylenme sebepleri. Bu sebep ise illet içindir.Ben bu hadisleri okuyunca öyle anlıyorum.Sen direk düz olarak anlıyorsun.

Sonra senin dediğine göre kadın evden dışarı bile çıkamaz. Ne okuyabilir,ne işini halleder ne başka birşey. Verdiğin örnekte birşey ifade etmiyor. Ona bakarsan kız kaçırma olaylarıda var.Öyle 6 saat yol gitmesine gerekte yok evden dışarı çıkması yeterli. Gördüğün gibi düşünülmeden verilmiş bir cevap değil benimki.Senin dediğine göre kadın hiç birşey yapamaz.

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Albani de uçakta yaşanmış bir zina sebebi ile adamın fetva sormaya gelmesini örnek göstererek asla cevaz vemiyor bu konuda kesin ve serttir. Bu muasır alimlerdendir. Ama ben burdaki kardeslerden de cevap istiyorum insaAllah

Sonra bu örnek bile düşünülmeden verilmiş. Zina da zaten iki tarafında isteği vardır. Diğeri tecavüz olur çünkü.

Yine uçakta mahremi olsa bile zina yaparki yaptıktan sonra.Mahremi uyurken veya bi bahane ile vc ye gidiyorum diye vs.Kişinin kendinden olacak gerisi ne desem boş.

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende bu hadisleri biliyorum. Gördüğün gibi önemli olan söylenme sebepleri. Bu sebep ise illet içindir.Ben bu hadisleri okuyunca öyle anlıyorum.Sen direk düz olarak anlıyorsun.

Sonra senin dediğine göre kadın evden dışarı bile çıkamaz. Ne okuyabilir,ne işini halleder ne başka birşey. Verdiğin örnekte birşey ifade etmiyor. Ona bakarsan kız kaçırma olaylarıda var.Öyle 6 saat yol gitmesine gerekte yok evden dışarı çıkması yeterli. Gördüğün gibi düşünülmeden verilmiş bir cevap değil benimki.Senin dediğine göre kadın hiç birşey yapamaz.

Kardes biz kendi anlayisimizla fetva mı verecegiz yoksa alimlerin fetvalarina şerhlerine mi bakacagız. Bazı hadisler önceki hadisleri nesh eder. Ve farkindaysan hadislerde en az birgün bir gecelik yolculuğa cıkamaz diyor. Senin dedigin gibi kapının önünden falan bahsetme söz konusu yok

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Ve sorun kapının önü değil. Verdiğin örneğin tutarsızlığını göstermek içindi. Hindistanda yasıyor olsaydın ne demek istedimi anlardın. Aç haberleri bir oku bakki tecavüz olayları nerede çok. Ve zina örneğin geçersiz karsılıklı istek vardır zinada.

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Afff.. kardes ben ftva vermedim ona bakarsan ben de guvenilr belde guvenilir binek guvenilir kisilerle gidilecegi gorusune yatkinim. Ama fetva vermekten korkuyorum bu birincisi..
Ikincisi de zina yazdim ama tecavuz mu zina mi ucak vakiasi net degil. Zaten onemli olan tecavuz zina hangisi oldugu degil bu harama giden yolun acik kapali olmasi.
Ucuncusu bana o hadisleri biliyorum vs deyip aksini soylemen delil getirmemen Şu alim şundan dolayi cevaz veriyor şu şndan dolayi vermiyor diyememen bos konusma oluyor. Mezhep imamlarina gidersek imam Safii cevaz veriyor. Hadi git diger vermeyenlerle de kavga et hadis var anlamiyormusunuz de hindistan örnegini ver.
Anlamadıgın şey ben fetva vermiyorum fetva soruyorum. Bu konuda ilmim yok değil ve soru acmadan önce uzunca bir arastirma yapiyorum. Hocaları dinliyorum. Fikıh kitaplarina bakiyorum sonra buraya yazıp Abdulmuiz kardesten falan cevap alıp onaylatiyorum. Cunku biri sordugunda verdifim cevap fetvaya girecek ve ben korkuyorum.
Zira fetva verenler mahserde şayet dogru fetva verebilmisse ak bayrak ile yanlis fetva vermis ise kara bayrak ile Rabbimin huzuruna cikacak. Imam Safii bunu bildiginden korkup butun gece agliyor bir adamin kolay sorusuna cevap veremiyor. Allaha dua ediyor kalbime hissettir fetvami isabet ettir diye sabah oluyor adama öyle fetva veriyor. Hatta adam diyor ya imam gozlerinin altı cökmüş kizarmis sen sabaha kadar uyumamis gibisin. Ve bu kadar kolay cevabi niye bugune biraktin. O da diyor korktum ki fetvamda isabet edemem Rabbimin huzuruna cikamam.
Imam malik yine kendisine sorular belki 100 sorunun 80ine bilmiyorum diyor. Imamlar delilsiz ameli bile uygun bulmiyorken biz burda fetva verme yarisi mi yapacagiz simdi.

Üst Ana Sayfa Alt