Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kadir Gecesi Saçlarım İçin Dua Etsem Olur mu?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm.

Saç dökülmesinden müzdaribim ve bu durum beni neredeyse isyana sürüklüyor, hatta gergin bir anımda "haline şükret insanların daha büyük dertleri var" deyip benden dayak yiyen arkadaşım bile var.

Beni yadırgayacak ve yargılayıcı konuşacak varsa hiç zahmet etmesin.

Bir çok şeyden önce bu sorundan kurtulmayı arzu ediyorum. Kadir gecesini tamamen saçlarıma sağlık dilemekle geçirsem çok şımarıkça bir istek mi olur acaba?

Kadir gecesinde edilen dua kabul olursa bu da olur herhalde diye düşündüm.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam kardeşim RABBİM,şifa versin amin

musafir Çevrimdışı

musafir

Üye
İslam-TR Üyesi
ayakkabı bağcığını bile isteyebilirsin. .
lakin seni isyana sürükleyecek kadar olmuşsa bu nefsi emmaredendir. ne yani Rahmân duanı kabul etmese imanın mı sarsılacak?! Allah korusun.
vallahi selefi salihin arif ve zahid kimseler Allahın verdiği musibetlere hoşnutluk göstermiş. ve böylece Allah katında makamları yükselmiş. Allah’ın kaza ve kaderine rıza göstermek kadar nefse ağır ama insanı terbiye eden olgunlaştıran ve takwasını artıran bir amel var mı ?! inan böyle olmak Allah'ın rızasını kazanmaya vesiledir. . Allahu alem. hz eyyub kıssasında bize bir çok ibretler vardır.
yok kardeşim illa saç diyorsan gider ekersin en fazla.
Rabbim bu fitneden seni iman ve istikamet üzere kurtarsın. şafi isminin hürmetine kalbine ve bedenine şifa versin.

S Çevrimdışı

shaheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'ın lütfu ve keremi o kadar büyüktür ki, hem saçların, hem hidayet,takva, afiyet,cennet, magfiret , af , Rasulullaha komşu olmak, ve sayısız isteğini aynı anda istemen, Allah'tan isteklerinin çok olması, Allah'a zerre ağır gelmez. Tersine Allah'ın hoşuna gider .
Yani bir şeyi gerçekleştirmekle, bin şeyi gerçekleştirmek arasında , bir duayi kabul etmekle binlerce duayı kabul etmek arasında Rabbimize zerre fark, ağırlık yok, aynı derecede kolay inşallah...
O ol der , ve olur... Bu kadar.
Çünkü, Onun gücü herşeye yeter.
Onun gücü herşeye yeter ve ondan ümit kesmek büyük gunahlardandir.
Allah Kuran'da , "kâfirlerden başkası Allah'tan ümit kesmez" buyurur.
Benim tavsiyem sadece saç isteme , saç ile birlikte başka şeyler de iste... Nasıl olsa Allah'a ağır gelmez.
Sen Allah'tan ümit ettikçe o da inşaallah icabet eder.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
lakin seni isyana sürükleyecek kadar olmuşsa bu nefsi emmaredendir. ne yani Rahmân duanı kabul etmese imanın mı sarsılacak?! Allah korusun.
vallahi selefi salihin arif ve zahid kimseler Allahın verdiği musibetlere hoşnutluk göstermiş. ve böylece Allah katında makamları yükselmiş. Allah’ın kaza ve kaderine rıza göstermek kadar nefse ağır ama insanı terbiye eden olgunlaştıran ve takwasını artıran bir amel var mı ?! inan böyle olmak Allah'ın rızasını kazanmaya vesiledir. . Allahu alem. hz eyyub kıssasında bize bir çok ibretler vardır.
Rabbim bu fitneden seni iman ve istikamet üzere kurtarsın. şafi isminin hürmetine kalbine ve bedenine şifa versin.
Ben saçım yık diye değil, böyle insanlar beni aşağılıyor diye isyana sürükleniyorum. İsyan ettim demedim zaten, bunu bastırıyorum bir şekilde. Allah işi gücü bırakmış seni çirkin yaratmış diyen bile oldu. Anlattığınoz zatlar etrafında iyi insanlar vardır kolsuz bacaksız bile sevilirler. Ben vahşilerin içinde yaşıyorum, lalr devrinde eeğill.

Beni yargılamaya geldiyseniz zahmet etmeyin demiştim.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben parası pulu olan insan değilim. Bari sağlıklı olayım ve iyi görüneyim insanlar beni belki öyle sever diyeyim dedim o da fazla geldi.

S Çevrimdışı

shaheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Niyetinin iyiliğine inanıyorum, ama bu arkadaş, sadece
"Kadir gecesi çok özel olduğu için, bu özel gece de böyle dua edebilir miyim" demek istemiş aslında, geceyi büyük, duasını da basit görmüş ki bu soruyu sormuş...
Sorunun cevabı, kısa özdür. Evet saçlarını da başka seyleri de iste, aslında basit görünen şeyleri istemek, biz kullarin acziyetini bilmesidir...
Ve bu çok güzel bir şey değil mi ....
Rabb'im bana kopan ayakkabimin bağıni tekrar iade et,
demekle bana ev,araba ver veya cennet hidayet ver demek arasında fark yok, çünkü gücümüzün yettiği ve sonucunda elde ettiğimiz hersey de Allah'tan, aciz bırakıldığımız, gücümüzün yetmediği seyleri vermek te ayni şekilde zaten Allah'tan...
zaten şu hayatta her güzellik, her nimet ve ihsan Rabb'imin ikram ve lütfu ile değil de nedir!? ...

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben 20 seneyi geçkindir kelim :yale ya alışmaya çalış yada ektirmenin yoluna bak bu konuda tıp baya ilerledi çevremde ektiren bir kaç kişi var fena olmadı. :harika:

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm.

Saç dökülmesinden müzdaribim ve bu durum beni neredeyse isyana sürüklüyor, hatta gergin bir anımda "haline şükret insanların daha büyük dertleri var" deyip benden dayak yiyen arkadaşım bile var.

Beni yadırgayacak ve yargılayıcı konuşacak varsa hiç zahmet etmesin.

Bir çok şeyden önce bu sorundan kurtulmayı arzu ediyorum. Kadir gecesini tamamen saçlarıma sağlık dilemekle geçirsem çok şımarıkça bir istek mi olur acaba?

Kadir gecesinde edilen dua kabul olursa bu da olur herhalde diye düşündüm.

Aleykum selam
ALLAH zulcelal sifa versin akhi

Bu dert hepimizde var :) alismak lazim

Misal saclarini uzatanlari gorup imreniyorum sonra dusunuyorum hersey mezara kadar kimi icin imtihan meselesi bile bu durum ama benden gidiyorsa vardir rabbimin bi bildigi diyorum hayra yormak lazim dokulen dislerim gibi saclarimda dokuluyor biz bu dunyaya imtihana geldik insaallah ahirette akhi :)
Hayaller cennete

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Niyetinin iyiliğine inanıyorum, ama bu arkadaş, sadece
"Kadir gecesi çok özel olduğu için, bu özel gece de böyle dua edebilir miyim" demek istemiş aslında, geceyi büyük, duasını da basit görmüş ki bu soruyu sormuş...
Sorunun cevabı, kısa özdür. Evet saçlarını da başka seyleri de iste, aslında basit görünen şeyleri istemek, biz kullarin acziyetini bilmesidir...
Ve bu çok güzel bir şey değil mi ....
Rabb'im bana kopan ayakkabimin bağıni tekrar iade et,
demekle bana ev,araba ver veya cennet hidayet ver demek arasında fark yok, çünkü gücümüzün yettiği ve sonucunda elde ettiğimiz hersey de Allah'tan, aciz bırakıldığımız, gücümüzün yetmediği seyleri vermek te ayni şekilde zaten Allah'tan...
zaten şu hayatta her güzellik, her nimet ve ihsan Rabb'imin ikram ve lütfu ile değil de nedir!? ...

anlaşılmak ne güzel

Allah razı olsun.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH zulcelal sifa versin akhi

Bu dert hepimizde var :) alismak lazim

Misal saclarini uzatanlari gorup imreniyorum sonra dusunuyorum hersey mezara kadar kimi icin imtihan meselesi bile bu durum ama benden gidiyorsa vardir rabbimin bi bildigi diyorum hayra yormak lazim dokulen dislerim gibi saclarimda dokuluyor biz bu dunyaya imtihana geldik insaallah ahirette akhi :)
Hayaller cennete
Şu sitede sevdiğim üyelerdensin kardeş, Allah senin ki gibi sağlam psikoloji takva iman ve teslimiyet banada nasip etsin.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şu sitede sevdiğim üyelerdensin kardeş, Allah senin ki gibi sağlam psikoloji takva iman ve teslimiyet banada nasip etsin.
Estagfirullah akhi

Amin hepimizin ugrastigi degisik imtihanlar var elbet bunun icin iman edenler olarak beraber kalirsak cogu sorunun ve imtihanin ustesin den hayirli bir sekilde geliriz herkezin kendine gore sorunlari var kimisi gizli kimisi acik insaallah atlatacagiz ve istediklerimizi ahiretimizde ALLAH zulcelalin takdir ettigi sureye kadar en guzeliyle alacagiz :) iman edenler olarak bize dusen sabr etmek.

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Valla ben 15 yaşımdan beri seyregim saçları devamli 3 numaraya vuruyorum hamd olsun hem rahat hemde tarama derdi yok. Kurutma derdi yok. Hamd olsun akhim sen saçları devamli 0 a vur sakalları bol tut çok daha güzel oluyor :)

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ebu Zerr el-Gıfâri (r.anh)den, O Peygamber (s.a.v.)'den, (Peygamber de) Aziz ve Celil olan Rabb'inden şöyle buyurduğunu rivayet etti:
"Kullarım, gerçekten ben zulmü kendime yasak kıldım. Onu da aranızda haram kıldım. O bakımdan birbirinize zulmetmeyin. Kullarım, hepiniz dalâlettesiniz, kendisine hidâyet verdiğim mustesna. O bakımdan benden hidayet dileyiniz, ben de sizi doğru yola ileteyim. Kullarım, hepiniz açsınız, benim yedirdiklerim mustesna. O bakımdan benden yedirmemi isteyiniz, ben de size yedireyim. Kullarım, hepiniz çıplaksınız, benim giydirdiklerim mustesna. O bakımdan benden giydirmemi isteyiniz, ben de sizi giydireyim. Kullarım, hepiniz gece gündüz günah işlemektesiniz, ben de bütün günahları bağışlarım. O bakımdan benden mağfiret dileyin, ben de günahlarınızı bağışlayayım. Kullarım, sizler asla bana zarar veremezsiniz ki, bana zarar vermeniz söz konusu olabilsin. Asla bana fayda ulaştıramazsınız ki, bana fayda vermeniz söz konusu olsun. Kullarım, ilkinizle sonunuzla, cinninizle insanınızla aranızdan en muttaki olan bir kişinin kalbi gibi takva üzere olsanız, bu dahi benim mülküme hiçbir şey ilâve etmez. Kullarım, ilkinizle sonunuzla, insanınızla cinninizle aranızdan en günahkâr olan kimsenin kalbi üzere bulunsanız, bu dahi benim mülkümden hiçbir şey eksiltmez.
Kullarım, ilkinizle sonunuzla, insanınızla cinninizle hep birlikte bir tümsekte toplansalar, hepsi benden dilekte bulunsalar ben de her insana dileğini verecek olsam, bu benim yanımdaki şeylerden ancak iğnenin denize sokulduğu (ve çıkarıldığı) vakit eksilttiği kadar birşey eksiltir.
Kullarım ne yaparsanız onlar sizin amellerinizdir. Ben sizin için onları sayıp tesbit ediyorum. Sonra da onları size eksiksiz vereceğim. Her kim hayır bulursa, bundan dolayı Allah'a hamdetsin. Her kim bundan başka bir şeyle karşılaşırsa kendisinden başka hiçbir kimseyi kınamasın."

(Müslim Şerhi, V, 439 (Muslim, Birr 55; Musned, V, 160)

musafir Çevrimdışı

musafir

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben saçım yık diye değil, böyle insanlar beni aşağılıyor diye isyana sürükleniyorum. İsyan ettim demedim zaten, bunu bastırıyorum bir şekilde. Allah işi gücü bırakmış seni çirkin yaratmış diyen bile oldu. Anlattığınoz zatlar etrafında iyi insanlar vardır kolsuz bacaksız bile sevilirler. Ben vahşilerin içinde yaşıyorum, lalr devrinde eeğill.

Beni yargılamaya geldiyseniz zahmet etmeyin demiştim.
gözünü seveyim sen etrafındakilerden bahsetmemişsin ki! :)

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende 5 yıldır sakal bırakıyorum çenemde ve faullerimde var orta kısımda sakal çıkmıyor ( yahudiye benzetende oldu japona benzetende ) haftada en az biri kes sakallarını der :) Kafana takma insan bir süre sonra alışıyor.
üstelik 5 yılda bu kadar uzadı :kıskıs:kıskıs

Moderatör tarafında düzenlendi:
Rayet Et Tevhid Çevrimdışı

Rayet Et Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Jilet vur gür çıkar :) Allah şifa versin ahi

Üst Ana Sayfa Alt