Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kâfir baba/ akraba kızını evlendirebilir mi? Düğün masraflarını karşılayabilir mi?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Kâfirin Müslüman üzerinde velayeti yoktur.

Sorularım şöyle;
Müslüman bir kızın ailesi kâfir ise, bu kızı o aile evlendiremez mi?
Kızın babasından veya ailesinden izin almaması mı gerekir?
Kızın ailesininde onayını almasında ve
Anne-Baba hakkını gözetip, onlar, evlenmesini onaylamadığı takdirde evlenmemesinde bir beis var mı?

Veya; misal kız evlenecek, baba ve ailede kabul ediyor.
Ailesinin masrafları ödemek istemesi durumunda ne yapılır? Kızın bir geliri yok ise, ailesinin ödemesini kabul etmesinde sakınca var mı?

Kızın Müslüman bir akrabası yok ise bu durumda ne yapması gerekir?

Son düzenleme:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

1- Aklınıza gelen soruyu direkt açmayın, forumda sağ üst köşede konu başlığı olarak arama yapınız. Daha önce cevab verilmiş olması muhtemeldir.

2- Konu başlığını açarken her kelimenin ilk harfini büyük harfle yazınız; satır arası kelime gibi yazmayınız.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

1- Aklınıza gelen soruyu direkt açmayın, forumda sağ üst köşede konu başlığı olarak arama yapınız. Daha önce cevab verilmiş olması muhtemeldir.

2- Konu başlığını açarken her kelimenin ilk harfini büyük harfle yazınız; satır arası kelime gibi yazmayınız.

Bu konuya bakmıştım, benim sorularım az da olsa, daha farklı değil mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bu konuya bakmıştım, benim sorularım az da olsa, daha farklı değil mi?
Kardeşijm her konu bir sorudur. Sizin konuda soru işareti (?) enflasyonu yaşanıyor.

Kafir babanın müslüman kızı üzerinde velâyet hakkı olmayınca "kızın ailesinin izni" diyerek annesinin, abisinin, kardeşin vs aile fertlerinin hiç velayet hakkı olmaz. Böyle çok küçük teferruatlar için ayrı ayrı konu (soru) açmayınız.
Kızın ailesi kâfir ise, müslüman kız, evlilikte anne babasının rıdasını arayabilir. Bunu nikahın şartı olarak değil, dünyaya gelmesine vesile olduklarına hürmet için yapar. Maddi olarak da katkıda bulunabilirler bunda bir sıkıntı olmaz. Yeter ki İslami usule göre riayet edilerek hareket edilsin.

Üst Ana Sayfa Alt