Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kalble Niyet Etmek Yeterli Değilmi ?

Abdulkaviyy Çevrimdışı

Abdulkaviyy

Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Kayyım (rahimehullah) şöyle demiştir: Namaza kalktığında "Allahu Ekber" derdi. Bundan önce hiçbir şey söylemez, niyeti asla diliyle telaffuz etmezdi. "Allah rızası için falan vaktin dört rek'at farzını kıbleye yönelik olarak bana uyan cema'ate kıldırmaya yahut uydum hazır olan imama" demediği gibi "eda olarak", "kaza olarak" ve "vaktin farzını kılıyorum" sözlerini de söylemezdi. Bu on bid'atin hiçbir kelimesini, ister Ssahih, ister zayıf; ister müsned, ister mürsel bir senedle olsun Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'den hiç kimse nakletmemiştir. Hatta O (sallallahu aleyhi ve sellem)'in Ashabı'ndan herhangi birinin bunlardan birini söylediği bile nakledilmemiş; ne Tabiînden biri, ne de Dört İmam (Ebu Hanife, Malik, Şafii ve Ahmed) bunları hoş görmüştür. Ancak İmam Şafii'nin —Allah ondan razı olsun— "Namaz, oruç gibi değildir. Ona hiç kimse zikirsiz giremez." sözü, sonra gelen bazı alimleri yanılttı ve zannettiler ki; zikir, namaz kılan kimsenin niyeti söylemesidir. Oysa Şafii'nin —Allah rahmet etsin— zikirden maksadı Başlangıç Tekbiri'nden başka birşey değildir. İmam Şafii, Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in hiçbir namazda yapmadığı ve onun Halifeleri'nden ve Ashabın'dan hiç birinin tatbik etmediği bir şeyi nasıl müstehab sayabilir?! Onların tutum ve davranışları ortada. Eğer biri çıkar da bu konuda onlardan bir nakil bulursa kabul eder, rıza ve hoşnutlukla karşılarız. Onların yolundan daha mükemmel bir yol yoktur. Şeri'at sahibi Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) öğrendiklerinden başka da Sünnet yoktur. Namaza başlarken sadece "Allahu Ekber"der, başka birşey söylemezdi, adeti buydu. Hiç kimse onun bundan başka bir şey söylediğini nakletmemiştir. (Zad’ul Mead, 1/194) peki içimizden söylesek bidatmı ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Abdulkaviyy Çevrimdışı

Abdulkaviyy

Üye
İslam-TR Üyesi
taharet niyet yazını bulamadım

hüküm nedir yani zaten insan o işi yapmaya niyetlenmiş olmuyormu yaparken

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Ana Sayfa Alt