Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kardeşimin Kurtulması İçin Puta Secde Etmem İstenirse?

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir başkasını (mesela ailemizden birisini) ikrah altında gördüğümüz zaman, bana 'eğer şu küfür sözü söylemezsen, ona şunu bunu yaparız derse', küfür sözü söylemek caiz olur mu? Yani ailesini ikrahtan veya ahlaksız işlerden kurtarması için bunu söylemesi caiz olur mu?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sorunuzu anlayamadım. daha açarak sıfat (anne baba oğul) ve örnek vererek yazarsanız meseleyi tam anlayabileyim

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ahi mesela: Kafilerin elinde kiz kardesim var, ve bu kafirler bana diyor ki "Eger putumuza secde etmezsen, kiz kardesine tecavüz ederiz veya öldürürüz". Kiz kardesime iskence ediliyor, ikrah altinda, onu ikrahtan kurtarmak icin puta secde edilir mi ?

Abdulmuizz Fida

Admin
SaYFuLLaH;191634' Alıntı:
ahi mesela: Kafilerin elinde kiz kardesim var, ve bu kafirler bana diyor ki "Eger putumuza secde etmezsen, kiz kardesine tecavüz ederiz veya öldürürüz". Kiz kardesime iskence ediliyor, ikrah altinda, onu ikrahtan kurtarmak icin puta secde edilir mi ?

images
Sorunuzdaki hadiseye benzer bir olay, Ammar bin Yasir'in hem anne babası, hemde kendi canını kurtarabilmek için, bırakın puta secde etmeyi, dinden çıktığından açıkça ilan bile etmişti.(Nesâi, İmân, 17)

4. Delil : Bir başka olay Abdullah bin Huzafe el sehmi olayıdır.
Rumlar bunu esir alıp krallarına getirdiklerinde “bu Muhammed’in sahabilerinden en değerli birileri, buna gerekenleri yapalım bu hırıstiyan olursa bir çoğu hırıstiyanlığı kabul eder” diye telkinlerde bulunmuşlar.

Kral da Abdullaha: “Ben sana elimde bulunan iktidara ortak edeceğim , otorite sahibi kılacağım gel hırıstiyan ol” diye teklifte bulunmuş .
Abdullah: “
sen bütün elinde bulunanları , hatta Arapların elinde bulunanları bana verecek olsan Muhammed’in dininden bir göz açıp kapayıncaya kadar bir zaman için dahi vazgeçmem“ cevabını vermiş.
Kral: ”
O halde seni öldüreceğim” demiş .
Abdullah: ”
Bildiğini yapmakta serbestsin” cevabını vermiş.
Kral: “
Abdullah’ın bir yerden aşağı asılmasını, okçular tarafından ellerine, ayaklarına okların yağdırılmasını ve burada Abdullah’ın hırıstiyanlığı kabul etmek zorunda kalacağınısöylemiş.
Bu işlemler Abdullah’a yapılırken , Abdullah diretmiş evet dememiştir.
Sonra indirilmesini, yakmış olduğu ateşte suyun kaynatılmasını, Müslümanlardan 2 esirin getirilip onun içine atılarak kebab edilmesini emretmiş. Abdullah burada da hırıstiyanlığı kabul etmeyi reddetmiş hırıstiyan olmamıştır.
Sonra Abdullah’ın da aynı suyun içine atılarak yakılmasını emretmiş. Abdullah ağlayınca kral bundan ümitvar olmuş. Artık dininden döneceğini zannetmiş , getirin onu buraya deyip tekrar hırıstiyan olmasını teklif etmiş, Abdullah ağlamış.
Kral : “
sen niye ağlıyorsun?” deyince
Abdullah: “Kendi içimden dedim ki “
Şu an kaderin gereği buraya atılıyorsun, ve ben arzuluyordum ki başımdaki bulunan saçların adetince cesedimde başlarım olsun, her biri Allah yolunda şehid olsun. Şu an birden ölüp gidiyorum buna ağlıyorum.”
Ne dersin benim başımı öp seni serbest bırakayım?” demiş
Abdullah: ”
Diğer bütün Müslüman esirleri de serbest bırakacak mısın?” diye sorunca
Evet diğer bütün Müslüman esirleri de serbest bırakacağım
Abdullah diyor ki: içimden dedim ki “bu Allah’ın düşmanlarından biri , başını öpeyim beni serbest bıraksın , diğer Müslümanları da serbest bıraksın, ondan sonra benim bunu göreceğim yok, umurumda değil ne olursa olsun.”
Yaklaştı bana, öptüm başını. Esirleri verdi bana. Onlarla Ömer’in Huzuruna vardım, Ömer’e durumu anlattım.
Ömer dedi ki :”
Her müslümanın Abdullah bin Huzafe’nin başını öpmesi icab eder. İlk Onun başını öpmeye de ben başlıyorum” dedi ve öptü.

(Bu olay Hakim’in Mustedrek’inde, Hayatu’s sahabede, el-İsabe fi Temyizi's-Sahabe, Kenzul Ummal isimli hadis kitabında , Beyhaki’nin Suneninde, İbn Asakir’de zikredilmektedir.)

Evet alimler bu olaylara dayanılarak bir insan ikrah karşısında diretirse şehid olur amma diretmeyip zorlama olursa, dininden döndüğünü söyleyerek canını kurtarırsa kafir olmaz kanaatine varmışlardır.
Ancak ikrahın mahiyeti hususunda sahabilerden çeşitli görüşler zikredilmiştir.

Devamı ve çeşitli, deliller:

İSLAM'DA , TEKFİRE MAZERET OLABİLECEK DURUMLA
https://www.islam-tr.org/konu/islamda-tekfire-mazeret-olabilecek-durumlar-dinle.9051/

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Abdullah bin Huzafe (r.a) hem ellerinden hemde başından bende öpüyorum :)

Abdulmuizz Fida

Admin
Bende öpüyorum inşeallah . Hee Muhacir kardeşimi de öpüyorum

Abdulmuizz Fida

Admin
Soruyu soran arkadaşın hayatında çok acil bir sorunmuş anlaşılan !

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Bende öpüyorum inşeallah . Hee Muhacir kardeşimi de öpüyorum

RABBİM firdevsle mükafatlandırdın seni akhi

Kendiniz için istediğinizi,mümin kardeşi içinde istemeyen iman etmiş olmaz hadisi gereğince RABBİMden firdevsi diliyorum ve bunu mümin kardeşlerim içinde istiyorum her daim

M Çevrimdışı

mümkündür

Üye
İslam-TR Üyesi

ARKADAŞIM SİZ NERDE YAŞIYORSUNUZ,