Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Katliam Operasyonu

R Çevrimdışı

RaBBaN!

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İşgal gücü ABD ve Irak kukla ordusunun, Şiilerin kutsal kenti Necef"te direnişçilere karşı başlattığı katliam operasyonunda 300"den fazla kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Öte yandan dün Bağdat"ta kurşunlanarak öldürülmüş 54 kişinin daha cesedinin bulunduğu açıklandı.

Direnişçilerin son haftalarda işgal gücü ABD"ye ağır darbeler vurması üzerine, başta Bağdat olmak üzere Irak"ın birçok yerinde katliam operasyonu başlatıldı. Necef"teki operasyonlarda çok sayıda sivilin "direnişçi" diye öldürüldüğü bildirildi.

Amerikan ve Irak orduları, Şiilerin kutsal kenti Necef'te, direnişçilere karşı büyük bir katliam operasyonu düzenledi. Bir Amerikan helikopterinin düştüğü çatışmada, 300 kişinin öldürüldüğü belirtiliyor. Operasyonda, hedef alınanların Ahmed Hassani adlı bir din adamına bağlı, hem Sünni, hem Şii gruplar olduğu açıklandı.

Necef Valisi Asad Abu Gilel, direnişçilerin kentin kuzeyinde sıkıştırıldıklarını ve burada yok edildiklerini bildirdi.

Bağdat"ta dün sabah düzenlenen saldırılarda 6 kişi öldü, 10 kişi yaralandı. Güvenlik kaynakları, başkentteki El Mustansiriye Üniversitesi yakınlarında bir otobüste meydana gelen patlamada 4 yolcunun öldüğünü, 5"inin yaralandığını açıkladı. Başkentin kuzeydoğusunda da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda yoldan geçen birinin öldüğünü, 3 kişinin yaralandığını belirten güvenlik kaynakları, Karrada mahallesinde de bir polis memurunun öldürüldüğünü kaydetti. Bağdat"ın batısındaki Yarmuk"ta bir polis devriyesini hedef alan saldırıda 2 memurun yaralandığı belirtildi. Bu arada; Bağdat"ta kurşunlanarak öldürülmüş 54 kişinin cesedinin bulunduğu ve Irak"taki önceki günkü şiddet olaylarında en az 61 kişinin öldüğü ifade ediliyor.

Yerel yetkililer, Bağdat"ın güneyindeki kutsal kent Necef yakınlarında Irak kuvvetleri ile direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının 300"e yükseldiğini belirtti. Necef valisinin sözcüsü Ahmed Duaybel, "Bir grup milis kaçmayı başardı ve Ahmed İbn El Hasan adlı liderleri de bulunamıyor" açıklamasında bulundu. Sözcü, kendilerine "Göğün askerleri" adını veren bu direnişçilerden 300 kadarının, ABD askerleri tarafından havadan desteklenen Irak kuvvetleriyle çatışma sırasında öldürüldüğünü belirtti.

Öte yandan; Bağdat"ta 3 öğretim üyesi ile bir öğrencinin kaçırıldığı bildirildi.
Yüksek Öğretim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Şiilerin yaşadığı Kazimiye semtindeki Hukuk Fakültesinin çıkışında Adnan El Abid, Abdülmuttalib El Haşimi ve Amir El Kaysi adlı öğretim üyeleri ile bir öğrencinin, kimliği belirlenemeyen kişilerce önceki gün öğleden sonra kaçırıldığı belirtildi. Açıklamada, Bakanlığın olayı ve üniversite görevlilerine yönelik tüm saldırıları kınadığı belirtilirken, güvenlik yetkililerinden üniversite binalarının korunması istendi. Yüksek Öğretim Bakanlığı binasından 14 Kasım 2006 tarihinde 150"den fazla kişi, üniformalı kişilerce kaçırılmıştı. Kaçırılanların yarısına yakınından halen haber alınamıyor. Irak"ta 2003"ten bu yana 185"ten fazla öğretim üyesi öldürüldü, 185"i tutuklandı, 52"si kaçırıldı.

Kaynak: "Vakit"

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Ana Sayfa Alt