Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kavkaz Mücahidleri "Irak ve Şam İslam Devletinden" ayrıldıklarını ilan ettiler

M Çevrimdışı

mertcan008

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kavkaz Mücahidleri komutanı "Irak ve Şam İslam Devletinden" ayrıldıklarını resmen açıkladı. Açıklamada ayrıca bu ayrılıktan sonra Cebhetu Nusra'ya veya bir başka İslami tugaya katılmayacaklarını belirterek Şam topraklarında bağımsız olarak "Kavkaz Mücahidleri" tugayını kurduklarını açıkladı.

Video bu

G Çevrimdışı

gulyabanii

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bir kardeş bir kaç hafta önce demişti, Dokko Umarov suriyede ki çeçenlere demiş ya nusraya geçin yada ayrı çalışın diye, demek ki haber doğruymuş.

M Çevrimdışı

mertcan008

Üyeliği İptal Edildi
Banned
sebebi o değil, sebebi bazı cihadi grubların tekfirde dozu kaçırmaları.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bir kardeş bir kaç hafta önce demişti, Dokko Umarov suriyede ki çeçenlere demiş ya nusraya geçin yada ayrı çalışın diye, demek ki haber doğruymuş.

Bu şekilde ise bunu strateji gereği yapılan bir davranış olarak algılamak daha doğru olur . Ben ihtilafları olacağına pek ihtimal vermiyorum

M Çevrimdışı

mertcan008

Üyeliği İptal Edildi
Banned
uhuu senin dünyadan haberin yok be kardeşim ne ihtilafları var ne ihtilaflar.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında bu sefer mertcan doğru söylüyor ahi.Bazı gruplar aşırıya kaçıyor.Sebep bu olabilir.

ALLAH swt en iyisini bilendir. Ben ayrı da düşseler gayelerine samimi olduklarını düşünüp her ikisi için de iyisini dilerim.
Taktiksel olarak belki ayrı hareket etmeleri onların menfaatinedir. Bilemeyiz.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
duygularına yenik düşeceğini tahmin edebildim farkındayız.

Gayet başarılısın demekki bu konuda. Tebrik ederim. Bakalım seninle diyaloğumuz nereye gidecek. Ben de bunu merak etmeye başladım

CAHİLUS Çevrimdışı

CAHİLUS

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İyi ozaman bi anlaşma yapalım.

Bu habere sen takla at.
Ben de dua edeyim ALLAH swt Mücahitlerin Kalplerini birleştirin diye . Ok?

farkındayız kardeş, vermek istediğin mesaj doğru, anlatış biçimin yanlış:

"Onlarla en güzel biçimde mücadele et"

Kullarıma söyle: (İnsanlara karşı) en güzel sözü söylesinler. Çünkü şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık bir düşmanıdır.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
farkındayız kardeş, vermek istediğin mesaj doğru, anlatış biçimin yanlış:

"Onlarla en güzel biçimde mücadele et"

Kullarıma söyle: (İnsanlara karşı) en güzel sözü söylesinler. Çünkü şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık bir düşmanıdır.

ALLAH razı olsun ahki.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
birisi aşırıcı mı dedi? unutmayın ki bizlerede aşırıcı diyorlar. birinin aşırıcı olabilmesi için peygemberin hadis,islam tarihi ve kurana aykırı işler yapıyorolması lazım yani peygemberin yasakladığı veya yapmadığı bir işi yapıyor olması lazım. eğer durum böyleyse bu şeriat suçuna girer. ozamanda hangi mücahit grup bunu gördüyse bunu açıklamak zorundadır..eğer açıklamıyorsa oda bu suça ortaktır.

ve yada durum haissettıklerınız gıbı değildir.

daha farklı bir sebebi vardır.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
birisi aşırıcı mı dedi? unutmayın ki bizlerede aşırıcı diyorlar. birinin aşırıcı olabilmesi için peygemberin hadis,islam tarihi ve kurana aykırı işler yapıyorolması lazım yani peygemberin yasakladığı veya yapmadığı bir işi yapıyor olması lazım. eğer durum böyleyse bu şeriat suçuna girer. ozamanda hangi mücahit grup bunu gördüyse bunu açıklamak zorundadır..eğer açıklamıyorsa oda bu suça ortaktır.

ve yada durum haissettıklerınız gıbı değildir.

daha farklı bir sebebi vardır.
Dini yönden aşırı demek istemedim bunu anlaman lazım ahi.Tekfirde aşırıya kaçıyorlar demek istedim.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
akhi bu işin tekfiri fıkıhı, tewhidi, olmaz.aşırıcılık bir bütündür . hangi hususda olursa olsun.
dinde yoksa aşırıcılıktır tabikide.

Dini yönden aşırı demek istemedim bunu anlaman lazım ahi.Tekfirde aşırıya kaçıyorlar demek istedim.

- - - Updated - - -

birisi çıkıp bundan sonra herkez oruçtutucak mecburi dese ve cemaatine bunu emretse bu aşrıcılıktır. fıkhi bir meseledirama aşırıcılıktır.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bir diğeri herkezi yersız nedensiz haksız delilsiz tekfir ederse buda aşırıcılıktır. iki arasında fark göremiyorum.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi bu işin tekfiri fıkıhı, tewhidi, olmaz.aşırıcılık bir bütündür . hangi hususda olursa olsun.
dinde yoksa aşırıcılıktır tabikide.

- - - Updated - - -

birisi çıkıp bundan sonra herkez oruçtutucak mecburi dese ve cemaatine bunu emretse bu aşrıcılıktır. fıkhi bir meseledirama aşırıcılıktır.
Ahi bize aşırıcı diyenler farklı şekilde diyor.Tüm dinin gereklerini kadstediyor.Şeriatı , örtünmesi vs vs.Bu gibi konularla aşırı diyor.Ama benim kastettiğim şey farklı.Onla bunun aynı kelimeye girmesi bile yanlış.Anlatamadım kendimi.Ben cahilliğin bazı durumlarda mazeret olduğunu söyleyenleri tekfir edenleri ve bunların cihada gittiğinde kafir olarak öleceğini söyleyenleri bile gördüm.Anlatmak istediğim bu.Suriyede de bu gruplardan olduğu söyleniyor.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
tamam anladım seni ben ama biliyosunki tekfir meselszi biraz geniş bir mesele .bende kendisini selefi olarak tanımlıyan. mücahitler dışında herkesi direk kafir ilan eden kişileride gördüm.

o konularda katılıyorum sana evet bilere aşırıcı diyenler islamın fıkhi tewhidi genel anlamda aşırıcı dıyorlar. oradakilerle bir tutulmuyoruz.

ama tabi aşırıcılık denilince o kelime bir bütünü yansıtıyor orda bir çakışma oldu bizim.

yoksa haklısın.

ama yinede orada birileri fitneye hizmet ediyor olabşlir. dua edelim allah kaplplerini bir birlerine yonlendirsın.

Ahi bize aşırıcı diyenler farklı şekilde diyor.Tüm dinin gereklerini kadstediyor.Şeriatı , örtünmesi vs vs.Bu gibi konularla aşırı diyor.Ama benim kastettiğim şey farklı.Onla bunun aynı kelimeye girmesi bile yanlış.Anlatamadım kendimi.Ben cahilliğin bazı durumlarda mazeret olduğunu söyleyenleri tekfir edenleri ve bunların cihada gittiğinde kafir olarak öleceğini söyleyenleri bile gördüm.Anlatmak istediğim bu.Suriyede de bu gruplardan olduğu söyleniyor.