Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kaza Namazı Olanlar, Sünnet, Kuşluk ve Teheccüd Kılamaz mı?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Allah’a hamd ve şükürler olsun genel bir tövbe edip hayatımda bir çok değişiklikle beraber bir kaç sene önce namaza başladım. Namaza başladığımda 24 yaşıma giriyordum. Düzenli olarak sünnetleriyle 5 vakit ve işten fırsat bulabildiğimde kuşluk namazı, gece kalkabildikçe teheccüt namazı kılıyorum.

Gün geçtikçe öğreniyorum ve bugün kaza namazı olan kişilerin nafile ve sünnet namazı yerine geçmişte ki kaza namazlarını kılması gerektiğini öğrendim. İnternette araştırma yaparken zihnim bulandı burada sormak istedim.

Ben şimdi kuşluk, teheccüt ve sünnetler yerine geçmişten kaza namazlarımı mı tamamlamalıyım.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum selam kardeşim, tembellik ve ihmal ediliş nedeniyle kılınmayan namazlar için tevbe ve istiğfar etmelisin.
sünnetlere ve nafile namazları ihmal etmemelisin.

Allah-u Teâlâ, bu sünnetlerle kişinin kılamadığı farz namazları telafi eder inşallah. Bu hususta Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Kuşkusuz ki kıyamet gününde insanların amellerinden ilk hesaba çekileceği şey, namazdır. Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ en iyi bilen olduğu halde meleklere:

−‘Kulumun namazına bakın, onu tamam mı yaptı, yoksa noksan mı yaptı?’ buyurur. Namaz tamam ise o tamam olarak yazılır. Ondan bir şey noksan ise Allah Azze ve Celle şöyle buyurur:

−‘Bakın, kulumun sünnet namazları var mıdır?’ Kulun sünnet namazı varsa, Allah Azze ve Celle şöyle buyurur:

−‘Kulumun farzlarını sünnet namazları ile tamamlayınız!’ Sonra bütün ameller işte böyle hesaba çekilir.”

Ebu Davud 864, Tirmizi 409, Nesei, İbni Mace 1425.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum selam kardeşim, tembellik ve ihmal ediliş nedeniyle kılınmayan namazlar için tevbe ve istiğfar etmelisin.
sünnetlere ve nafile namazları ihmal etmemelisin.

Allah-u Teâlâ, bu sünnetlerle kişinin kılamadığı farz namazları telafi eder inşallah. Bu hususta Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Kuşkusuz ki kıyamet gününde insanların amellerinden ilk hesaba çekileceği şey, namazdır. Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ en iyi bilen olduğu halde meleklere:

−‘Kulumun namazına bakın, onu tamam mı yaptı, yoksa noksan mı yaptı?’ buyurur. Namaz tamam ise o tamam olarak yazılır. Ondan bir şey noksan ise Allah Azze ve Celle şöyle buyurur:

−‘Bakın, kulumun sünnet namazları var mıdır?’ Kulun sünnet namazı varsa, Allah Azze ve Celle şöyle buyurur:

−‘Kulumun farzlarını sünnet namazları ile tamamlayınız!’ Sonra bütün ameller işte böyle hesaba çekilir.”

Ebu Davud 864, Tirmizi 409, Nesei, İbni Mace 1425.
Tembellik değilde inançsızlıktan kılınmadı.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten namazsız ve Allah rızası gözetmeyen bir hayattan tövbe edilip namaz kılınan hamd edilen ve Allah’ın olgudaki rızası gözetilerek devam ettirilen bir hayata geçildi. Yani bir tövbe ve yola girme süreci yaşandı.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten namazsız ve Allah rızası gözetmeyen bir hayattan tövbe edilip namaz kılınan hamd edilen ve Allah’ın olgudaki rızası gözetilerek devam ettirilen bir hayata geçildi. Yani bir tövbe ve yola girme süreci yaşandı.
.kardeşim paylaştığım videoyu dinlersen daha iyi anlarsın. inşaallah.

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

Fe terabbasû innâ meakum muterabbisûn
İslam-TR Üyesi
Bir insan kâfirken tevbe edip müslüman olursa kaza namazı kılmaz diye biliyorum. Sıfırdan başlar yani. Allahualem.

Üst Ana Sayfa Alt