Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Özü Sözü Doğru ve Güncel Meselelerde Takip Edilebilecek Bir Hoca İsmi Belirtebilir misiniz?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm

Eğer tevhidi hassasiyeti baz alarak bir ağırlık hesabı yapacak olursak sitede Ahmet Mahmut Ünlü vb. şarlatan hafif bulunurken aşırı tekfir hastaları da ağır bulunuyor. Peki sohbet, nasihat ve söyleşilerini dinleyebileceğimiz, doğru ölçüde olan cemaat-tarikat-hoca kimdir?

Tevhid akidesini bu site vesilesiyle tanıyıp benimsedim. Hayatımı doğru bir ölçüye entegre etmeye ve tabii olduğum imtihanlarda muvaffak olmaya çalışıyorum Allah'ın izniyle.

Lakin "yarım doktor candan, yarım hoca imandan eder" diye bir söz vardır. Dinlediğim hocalardan çabuk etkileniyorum ve en azından kısa vade içerisinde istikametime etki ediyorlar. Şu zamanda gündeme hakim, dinlenip takip edilecek, kalemi keskin ve ölçüsü doğru hoca (Allah onlardan razı olsun, bizleri onlara yaklaştırsın) ismi belirtebilir misiniz?

Y Çevrimdışı

Yusuf D.

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tüm sohbetlerini dinledim. Bugüne hayatta olup bugünü değerlendiren ve doğru istikamet için yardımcı olabilecek kişileri takip etmek istiyorum.
Kalemder'in videolarını youtube'dan takip edebilir ;ayrıca Ahmet kalkan'ın güncel meseleleri değerlendirme videolarını izleyebilirsin kardeş

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Tüm sohbetlerini dinledim. Bugüne hayatta olup bugünü değerlendiren ve doğru istikamet için yardımcı olabilecek kişileri takip etmek istiyorum.
Nureddin Yıldız, Mehmet Göktaş, Muhammed Emin Yıldırım, Ebu Hanzala, Abdullah Muhaysini, Zakir naik, nouman Ali khan bunların hepsinden elekten geçirerek faydalanalabilirsin

Ebu Muhammed Taha Çevrimdışı

Ebu Muhammed Taha

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm Selam Kardeşim,
Benim dinlediğim akide olsun din olsun ögrendiğim ve kitaplarını okuduğum insanlar şunlar :

1-)Mehmet Emin Akın(Genel Akide konuları Demokrasinin küfür oluşu ve delilleri,ve bilmedigimiz bidatler)

2-)Musa Ebu Cafer(Genel Akide fıkıh hadis siyer cihat vb. Her konu diyebilirim cok faydalanirim.) = (Nakil Kürsüsü)

3-)Ebu Muhammed El Makdisi(Tevhid Uluhiyyet ,Rububiyyet,İsim ve Sıfat ,Cihat, Dinden çıkaran şeyler gibi, mürcieler,demokrasinin küfür oluşu gibi bir çok şeyi delilleriyle bulabilirsin,AKİDE Diyorsan kesinlikle bakmalısın.)

4-)Fikrettin Koç(Genel olarak tavrı konuşması gelecekteki mehmet emin akın hoca :D )

:cool:Bu siteyi de takip etmeni öneririm.

Ama gelelim asıl konuya kardeşim sana tavsiyem öncelikle hoca kitap vs. aramak yerine eline Kuran-ı Kerim alıp okumaktır.(Tefsir Meal olabilir.)
Sonra ise hadisler okumaktır kolay gelecek hadis kitapları olur ondan sonra biraz siyer okuyup zaten kimin akidesi kimin ölçüsünün doğru olduğunu çok rahat bir şekilde görebilirsin inşAllah .
Elimden geldiği kadar kısa bir şekilde açıklamaya çalıştım hata ettiysem hakkını helal et kardeşim

Selamun Aleyküm.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Dua et
Tepkiler: Die
Zuhri Çevrimdışı

Zuhri

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Her birikimi olan, hitabı güzel olan hocamıdır.
Hoca kimdir, alim kimdir, ilim kimden alınır?
Kimlere tabi olunur? Önce bunları konuşmak lazım.
Yıllarca hoca denilen insanlardan birşeyler öğrendik, bazısı doğruydu bazısı yanlış, sağımızdakini tekfir ettik, solumuzdakini tekfir ettik, belki bunun zıddı durumlar oldu, yaşadığımız dönemde başımızda gerçek ilim ehli olmadığından düşe kalka bir akideye, inanca sahip olduk ve hala ilim ehlinin azlığı , gerçek ilim sahiplerinin değeri bilinmediğinden bu süreç devam ediyor. Bu yüzden islamla şuurlanan kimseler, ya bacadan içeri giriyor ya arka kapıdan dalıyor, ve bu zaman zarfında da müslümanlar birçok acı tecrübelerle karşılaşıyor.. Allah sonumuzu hayretsin.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Son düzenleme:
C Çevrimdışı

chveneburi

Üye
İslam-TR Üyesi
Allahım sen bizim aklımıza mukayyet ol ayaklarımızı islamda sabit kıl.(AMİN)
yeni araştıran biri olarak kafam karışmıyor dersem yalan olur.Kuran ve sünnete uyacağımız konusunda tabiki şüphem yok
ama şu var çok fazla insan dinliyorum.ve seçiyorum kesinlikle tevhid ehli olması lazım diye.önünde Kuranı kerimde var okuyor mealide güzel açıklıyor.sonra diyorki cuma namazı bu ülkede kılınmaz.
kendi yorumuyla açıklıyor açıklıyor.peki az önce Kurandan ayet okudun cuma namazı ile ilgili
Allah c.c. farz kılmış
hani bizim ölçümüz öncelikle Kurandı ve sünnetti. ayet kıl diyor sen kılınmaz diyorsun ve açık ayetin mealini okuduktan hemen sonra diyorsun

diğer hoca kılınır diyor çünkü Allah c.c. kılın demiş ve bahane ,şart ,v.s. zikretmemiş diyor. 2 side tevhid ehli 2 sinide binlerce insan takip ediyor
çok değerli bildiğim bir hoca hz mevlanayı kimseye yedirmeyiz o bizim mevlanamız diyor. hadi buyur burdan yak
bazı hocalar etliye sütlüye karışmayalım diye konuları derine inmeden geçiştiriyor.

Allah c.c. bizi doğru yola iletsin inşallah

Turab el kurdi Çevrimdışı

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kişiyi dinlemenin doğru olmayacağını düşündüğüm için birkaç isim vermek istiyorum:

Başta ilim deryası şeyh süleyman el ulvan
Şeyh Ebu muhammed el makdisi
Dr. Iyad kunaybi
Musa ebu cafer
Mehmed emin akın
Tarık ebu abdullah
Ömer faruk hoca
Fikrettin koç
Recep baltacı
Çetin hoca (ilme çağrı)

Bu alimlerin ve hocaların ders ve kitaplarından istifade etmeni öneririm.

Tabi bunlarla beraber imkanın varsa selef imamlarının kitaplarından, seyhulislam ibn teymiyye, ibn kesir ve şeyh muhammed bin abdulvehhabın kitaplarından da istifade etmeni öneririm.

• Dua et
Tepkiler: Die
H Çevrimdışı

Hommate01

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
gunumuzdeki tum meselelere hakim olduguna inandigim mehmet emin akin hoca ve gercekten icinde islam ummeti icin samimiyet barindirdigina inandigim nureddin yildiz daha sonra fikrettin koc yasin karatas vs vs vs

C Çevrimdışı

chveneburi

Üye
İslam-TR Üyesi
'''Yavrum veliler de Tanrı çocuklarıdır. Onlar ortada olsun, olmasın… Tanrı, mallarını, canlarını korur; onların ahvalinden haberdardır. Sakın noksanlıklarını bulup aleyhlerinde gıybet etme. Onlar için kin güdenden, onların öcünü alan Tanrı’dır. Tanrı dedi ki: Bu veliler benim çocuklarımdır. Gariplik âlemindedirler, eşleri yoktur. Ne işleri vardır, ne güçleri. Halkı imtihan için hor ve yetim görünürler. Fakat hakikatte dostları da benim, nedimleri de. Hepsi de benim korumama arka vermiştir. Sanki onlar, benim cüzülerimdir. Sakın, sakın! Bunlar benim hırka giyenlerimdir.’

soru: Mevlana velileri, Tanrı’nın çocukları olarak gördüğünü açıkça söylemektedir. Hocam bu sözlerin açıklaması nedir, neyi anlatmak istemiştir Mevlana?

cevap:
Selamünaleyküm. Celaleddin Rûmî, peygamber değildir. Sözlerinin yüzde yüz doğru olması gerekmiyor. Doğru olanları alınır, gerisi atılabilir. Bu ifadedeki hata da bunu göstermektedir. ‘Sevdiğini sınırsız seven, attığını da sonsuza kadar atan’ anlayışı dinî bir anlayış değildir. Böyle muğlak sözleri kabul edemeyiz.

https://www.fetvameclisi.com/fetva-mevlananin-velileri-tanri-cocugu-olarak-gormesi-52244.html

burda bu şekilde bir soru ve cevap var

velileri tanrı çocucuğu diye nitelendiren bir şahsın doğru sözü olabilrmi ve alınabilirmi.
nureddin yıldız dinlenir diyen arkadaş bunları gördümü acaba.çok konuda bu şekilde cevapları varda bunu aldım sadece

konuyu dağıtmak için yazmadım yinede özür arkadaşlar..bazı şeyleri yerli yerine oturtmak lazım.nureddin yıldız çok konuda bu şekilde cevap veriyor.islam dışı söylemleri net bir şekilkde reddemiyor.

yinede nureddin yıldız dinlenir diyorsanız siz bilirsiniz

Üst Ana Sayfa Alt