Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kitap önerisi.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Selamün Aleyküm

Eskiden Tasavvuf ehli,Tarikat üyesi birisiydim.Yeni yeni Tevhidle tanıştım.
Ama henüz Oldukça bilgisizim bu konular hakkında.
Kitap önerebilir misiniz?

Aleykumselam ve rahmatullah kardeşim
Tahavi akidesini okuyabilirsin

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah
Yeni tanıştığınızı belirttiğiniz için size Hasan Karakaya hocanın İslam Akaidi kitabını tavsiye etmiyorum. Zira o kitap, hakkı kısaca söylemek yerine her grubun delilini veriyor, hâliyle iş uzuyor. Üstelik isim sıfat konusunda da selefin mencehine ters açıklamaları mevcut.

Hatırladığım kadarı ile internette "gençler için tahavi akidesi şerhi" gibi bir kitap mevcuttu, onu edinip okuyabilirsiniz. (Yaşınız önemli değil, önemli olan sade bir şekilde anlatmasından dolayı tavsiye ediyorum.)

Eğer elinizde varsa Buhari, Müslim, Tirmizi gibi kitapların "Kitabul İman, Kitabut Tevhid" bölümlerini okuyabilirsiniz.

Uluhiyyet tevhidi ile ilgili olarak ise Muhammed b Abdulvehhabın "Kitabut Tevhidi"nin Sa'dî şerhini okuyabilirsiniz.

Hakimiyet tevhidi ile ilgili olarak ise -her ne kadar ağır olduğunu düşünsem de başka kitap aklıma gelmediğinden- Seyyid Kutub'un Yoldaki İşaretlerini tavsiye ederim.

A Çevrimdışı

Asdek

Üye
İslam-TR Üyesi
Yeni tanıştığınızı belirttiğiniz için size Hasan Karakaya hocanın İslam Akaidi kitabını tavsiye etmiyorum. Zira o kitap, hakkı kısaca söylemek yerine her grubun delilini veriyor, hâliyle iş uzuyor.

Asıl bu yüzden bu kitabı okumalısınız, zira bütün ilim ehli bir konuda ittifak etseydi tek 1 tane akaid kitabı olurdu başkasına da gerek kalmazdı, lakin günümüz vakasında herkes kendi anladığı hakkı kitabında yazıp al hak bu deyip delil göstermeden veyahut kendi fikrine uygun delil getirmekte,

Lakin bu kitapta farklı düşünen ilim ehlinin veyahut bidat ehlinin görüşleri verilmekte, en sonunda ise hoca kendi kanaatini belirtmektedir, bu kitabı okuyunca diğer ilim ehlinin veya bidat ehlinin görüşünü öğrenmiş olacaksınız,

Maalesef bizim halkımız kolayına geldiği için al bu gerçek gerisini boşver diyen hocalara alıştığı için bu tip detay kitaplar zor gelebilir.

Zira İmam Tahavi de İslam fıkhı kitabında diğer alimlerinde görüşüne yer verip akabinde biz şu şu sebeblerden ötürü bu görüşe uyuyoruz demiştir, velhasıl bu uslup insanları bir fikre angaje edenlerin değil, okuyan kişi kafasını çalıştırsın batıl veya karşıt görüşleri de bilsinler diyenlerin uslubudur.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Yeni tanıştığınızı belirttiğiniz için size Hasan Karakaya hocanın İslam Akaidi kitabını tavsiye etmiyorum. Zira o kitap, hakkı kısaca söylemek yerine her grubun delilini veriyor, hâliyle iş uzuyor. Üstelik isim sıfat konusunda da selefin mencehine ters açıklamaları mevcut.

Hatırladığım kadarı ile internette "gençler için tahavi akidesi şerhi" gibi bir kitap mevcuttu, onu edinip okuyabilirsiniz. (Yaşınız önemli değil, önemli olan sade bir şekilde anlatmasından dolayı tavsiye ediyorum.)

Eğer elinizde varsa Buhari, Müslim, Tirmizi gibi kitapların "Kitabul İman, Kitabut Tevhid" bölümlerini okuyabilirsiniz.

Uluhiyyet tevhidi ile ilgili olarak ise Muhammed b Abdulvehhabın "Kitabut Tevhidi"nin Sa'dî şerhini okuyabilirsiniz.

Hakimiyet tevhidi ile ilgili olarak ise -her ne kadar ağır olduğunu düşünsem de başka kitap aklıma gelmediğinden- Seyyid Kutub'un Yoldaki İşaretlerini tavsiye ederim.
Soruyu soran kardeş eskiden tasavvuf ehli olmasına binaen tamamen dinden bihaber değildir diye düşünüyorum.bu yüzden Hasan hocanın kitabının faydalı olacağını düşünüyorum.zaten sıfırdan başlayan biri içinde Muhammed bin Abdulvahhabın kitabut tevhidi tavsiye edilmemelidir işte o zaman sıkıntılar olabilir..

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bilgim az dediği için ilk önce hakkı -selefin menhecini- öğrensin sonra ihtilafları öğrenir diye düşündüm. Ağzımdan da diğer görüşleri hiç bilmesin gibi bir şey çıkmadı. Fazla tespit kasmaya gerek yok, doğru olan da budur.

Muhammed b. Abdulvehhabın Kitabut Tevhidinde de görebildiğim bir aşırılık yoktur. Gören bilen varsa yazsın öğrenelim hep beraber.

Zerkavi38 Çevrimdışı

Zerkavi38

Üye
İslam-TR Üyesi
Kitabdan ziyade omer faruk hocanın gençlerle tevhid dersleri isimli ders serisini tavsiye ederim Allahin izniyle cok faydalı olur
Ama illa okuyarak öğrenmek istiyorsanız bir degil fazla kitap okumalısınız ki yinede eksik kalır bazi meseleler
Tahavi akidesi- ibni ebul izz
Kitabut tevhid -muhammed ibni abdulvehhab
Akidetul vasitiyye- ibni teymiyye
Akidemiz -ebu muhammed makdisi
Başlangıc olarak bunlar faydali olur insaAllah

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tağut hakkında kitap önersi istiyorum

Üst Ana Sayfa Alt