Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kıymalı Pirinç Pilavı

Hanımeli Çevrimdışı

Hanımeli

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla

"... Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez."

A'raf 31

Es selamu aleykum kardeşlerim.

Sizlere bugün bir tarif vermek istiyorum; şekli şemali bildiğimiz pilavlardan, özel bir görünümü olmadığı için resim hazırlamadım. Gluten alerjisi olanlar için kıymalı makarna yerine geçebilecek bir tarif. Bu tariften yaptığınızda gluten alerjisi olmayan aile bireylerinden de hayranları çıkacaktır.

Malzemeler: (2 kişilik)

Pilav İçin:

1 s.b pilavlık pirinç
2 s.b su (kullandığınız pirince göre su miktarı değişebilir. Siz normal pilav yaparken ne kadar su ekliyorsanız o kadar ekleyin)
Tuz

Kıymalı Sosu için:

3-4 yemek kaşığı sıvıyağ
1 orta boy soğan
1-2 taze biber (olmasa da olur)
50-100 gr kadar kıyma
1 orta boy domates
1 tatlı kaşığı salça (olmasa da olur; renk versin derseniz)
1 tutam kıyılmış maydanoz (olmasa da olur)
Karabiber, kimyon, pulbiber (arzunuza göre)

Yapılışı:

1. Pilav için suyu kaynatın.
Kaynamış suya pirinci ilave edin, tuzunu ayarlayın, karıştırın.
Tekrar kaynara çıkınca, son bir kez karıştırıp en kısık ateşe alın ve suyunu çekene dek pişirin (ben hep 17 dk tutarım; 1-2 dk farkettiği oluyor.) ve altını kapatıp beklemeye alın. Yağa gerek yok, yağ sosta...

2. Sosu için malzemeleri kıymalı yumurta yapıyormuş gibi pişirin. En son domates ve salçayı ilave edin, tek dikkat etmeniz gereken suyunu tamamen çekmiş olması ve ardından biraz kızaracak seviyeye gelmesi. Yağın biraz bol olması lezzeti artıracaktır, biraz tercih meselesi.. Ve böylece sos da hazır.

Pilavın altını kapattıktan sonra 15 dk kadar bekleyip, 15 dk sonra kapağını açın ve pişirdiğiniz kıymalı sosu üzerine döküp hep birlikte harmanlayın.

Yanında sadece salata ve ayranla servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun...

Not: Bu tarif, sitemiz İslam-tr'den bir hanıma aittir.