Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Koca, Hanımı Ve Çocuklarla Cemaat Olur mu?

G Çevrimdışı

gulbeseker

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
eşim bazen akşam ve yatsı namazlarını çocuklarımla birlikte cemaat olarak kılıyor.
benim sorum şu:
çocuklar özel temizliklerine ne kadar dikkat etseler de yine eksiklikleri var
bununla beraber bazen duaları bile okumuyorlar
bunu biliyoruz ama yine alışkanlık yapsın zamanla hepsini düzeltirler diye sesimizi çıkartmıyoruz
fakat bu durumda eşimin kıldığı kendi namazı da iptal oluyor mu
yani onun ayrıca namazını tekrar etmesi gerekir mi?

--

şimdi durum şundan ibaret...
eşim ben ve oğullarım dört kişi oluyoruz. böyle cemaat olur...
çünkü çocukları tam olarak saymıyoruz zira dediğim gibi özel temizliklerine o kadar dikkat edemiyorlar(tuvalet falan yani)
bu durumda eşimle ben yeterli çoğunluğu sağlıyoruz.
ama ben kılmadığım zamanlarda onlar yine cemaat yaptığında durum ne oluyor. onu soruyorum
yani eşim yine namazı cemaat yaparak kıldırıyor
fakat bu çocukların temizlik olayı namazın kabulune engel olur mu?yada başka eksiklikleri...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Erkek (koca), eşi ve çocuklarıyla cemaat halinde namaz kılması caizdir. Koca, sadece hanımıyla da cemaat yapabilir.
Baba, çocuklarıyla cemaat yapabilir. Çocuklar, akil baliğ / 10 yaş olmamış ise (yani kendilerine namaz farz değil ise) cemaat sevabı olmasa da, çocukların namaza alıştırılması gayesiyle kılınması güzeldir. Bu durumdaki küçük çocuklar, ellerinden geldiğince taharatlerine dikkat eder ve namaz sure ve dualarını okumaya çalışarak nizami olarak namaz kılma becerisi kazandırılmaya çalışılmalıdır. Kendilerine namazın farz olmayacak derecede küçük çocukların namazdaki eksikliklerinin bir günahı/zararı yoktur. Yeter ki namaz kendilerine farz hale gelinceye kadar namazı dosdoğru kılacak seviyeye gelsinler.