Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Kolada Alkol Var! Her Asitli Meyve Suyunda Alkol Var!

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kolada Alkol Var!
Her Asitli Meyve suyunda Alkol Var!

dikkat-kolada-alkol--fa21522a8597e1e5dd57.jpg

Coca Cola Haram mı?
Çözüldü - Coca Cola Haram mı?

Ekli dosyalar

• 1609539920004.png
    1609539920004.png
    375.5 KB · Görüntüleme: 91
E Çevrimdışı

ekinoks

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Alkolün haram olduğuna dair delil var mı?

Her meyvede alkol olduğu söyleniyor ondan soruyorum. Hatta insan vücudu da alkol üretiyormuş,kanda yaklaşık 0,003 promil alkol varmış. Yani herkes, hiç alkol tüketmese bile aslında vücud yapıyor diyorlar.

Kuran da alkol geçiyor mu?Alkol haram diyenlerin delili ne?

Alkol mü haram harm mı?Yani sarhoş etmek için yapılan şeyler mi haramdır?Bakın, Allah ; kafanıza göre o haramdır bu helaldir demeyin diyor kuran da.Dikkat ediniz!...

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Her meyvede alkol olduğu söyleniyor ondan soruyorum. Hatta insan vücudu da alkol üretiyormuş,kanda yaklaşık 0,003 promil alkol varmış. Yani herkes, hiç alkol tüketmese bile aslında vücud yapıyor diyorlar.

Alkol mü haram harm mı?Yani sarhoş etmek için yapılan şeyler mi haramdır?Bakın, Allah ; kafanıza göre o haramdır bu helaldir demeyin diyor kuran da.Dikkat ediniz!...

Yani ilim tahsis eden adamlar boşuna dirsek çürütmüşler herhalde! Onlar düşünememiş bu kadarını.

Abdulmuizz Fida

Admin

Sen Kur'an-ı kâbul (iman) ettin mi ki?

E Çevrimdışı

ekinoks

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yani ilim tahsis eden adamlar boşuna dirsek çürütmüşler herhalde! Onlar düşünememiş bu kadarını.

İyi diyorsun da eski alimler ne bilsin meyvede veya insan vücudunda zaten alkol olduğunu?

Gelişen teknoloji sonucu yapılan kimyasal araştırmalar ile öğrendik meyvelerde alkol olduğunu.Haksız mıyım?

Abdulmuizz Fida

Admin
Evet.Ondan soruyorum zaten kuran da alkol geçiyor mu diye. Sen haram diyorsan delilin ne?
Senin de bildiğin gibi, Kur'anda خَمْرُ : Hamr : 'aklı örten' (içki) geçer. (Mâide 90)
Kur'anda bonzai de, esrar da alkol da geçmez. Vasfı geçer. Alkol de diğerleri de aklı örter (sarhoş eder). Dolayısıyla alkol hamr'dır, haramdır.

İbn Ömer (r.anhuma)'dan Rasûlullah (s.a.v.)'ın şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur:
"Her sarhoşluk veren şaraptır ve her sarhoşluk veren haramdır. Şarab içmeye devam ederken ölen kimse âhiratte onu içemeyecektir."
(Ebu Davud, Eşribe, Hadis no: 3679; Muslim, eşribe73; Tirmizî, eşribe I; İbn Mâce, esri be 9; Ahmed b. Hanbel, il, 16, 29, 31, 105, 134, 137)

E Çevrimdışı

ekinoks

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Senin de bildiğin gibi, Kur'anda خَمْرُ : Hamr : 'aklı örten' (içki) geçer. (Mâide 90)
Kur'anda bonzai de, esrar da alkol da geçmez. Vasfı geçer. Alkol de diğerleri de aklı örter (sarhoş eder). Dolayısıyla alkol hamr'dır, haramdır.

İyde böyle diyerek Allah'ın haram demediğine haram demiş olmuyor musun?

Hamr sonuçta yapılan içki için kullanılan aynı zamanda limit olarak aklı örten bişey için kullanılan kelime zaten.

Dediğin gibi olsa hurmada haram olur.

Hurma 1,90 gr/lt etil alkol var diyorlar. Test ve analizler sonucu belirliyorlar heralde bilmiyorum.

Delilin varsa yaz uğraştırma beni. Böyle, o haramsa bu da haram olur gibi saçma cevap görmedim.ey o haram olursa hurma da haram olmaz mı diye sorarlar!...kapiş .

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İyi diyorsun da eski alimler ne bilsin meyvede veya insan vücudunda zaten alkol olduğunu?

Gelişen teknoloji sonucu yapılan kimyasal araştırmalar ile öğrendik meyvelerde alkol olduğunu.Haksız mıyım?
Yav senin için necaset dolu ona bakarsan ama dışarı çıkmadıkça seni pis insan yapmıyor.

E Çevrimdışı

ekinoks

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yav senin için necaset dolu ona bakarsan ama dışarı çıkmadıkça seni pis insan yapmıyor.

O zaman kurban eti yeme. Ne de olsa onunda içi necaset dolu. Kesilince dışarı çıkmıyor sanki.Bu mantıkla kurban eti de yiyemezsin.

Yani öyle saçma sapan bir benzetmeki sırf yanlışı doğru yapmak için çırpınıyorsun.he verdiğin cevaplar seni tatmin ediyorsa o senin sorunun.

Abdulmuizz Fida

Admin
İyde böyle diyerek Allah'ın haram demediğine haram demiş olmuyor musun?

Hamr sonuçta yapılan içki için kullanılan aynı zamanda limit olarak aklı örten bişey için kullanılan kelime zaten.

Dediğin gibi olsa hurmada haram olur.

Hurma 1,90 gr/lt etil alkol var diyorlar. Test ve analizler sonucu belirliyorlar heralde bilmiyorum.

Delilin varsa yaz uğraştırma beni. Böyle, o haramsa bu da haram olur gibi saçma cevap görmedim.ey o haram olursa hurma da haram olmaz mı diye sorarlar!...kapiş .
Bak edebsiz ahlaksız zındık!
Bir maddeyi özel işlemden geçirerek % 100 aklı örten alkollu yapılması ayrıdır.
Bir de bir helal olan meyvenin, yemişin (portakal, ot, hurma vb.) fıtri / doğal olarak kendi yapısında binde 1 alkol olması ayrıdır.
Burada harama dair kâide birinci görüştür.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum ve rahmetullah
yurtdışında yaşamış kardeşler bu konuda ihtisas yapmıştır herhalde,orada her şeyin içinde alkol olduğu için... ancak burada alkolden kasıt likörlü çikolata değildir. onu herkes bilir. örneğin bir üründe aroma kullanılıyorsa o aromanın çözülmesi için alkol kullanılıyor genelde. veya paketlemelerde bile alkol kullanılıyor. yine alkolden elde edilmiş sirke muhabbeti vardır ki uzar da gider. bu konuda çok farklı görüşler vardır, alkolü necis kabul eden görüşe göre bunların hepsi haramdır. benim uyduğum görüşe göre fazlası aklı örtmeyen şeyin azı da haram değildir. misal vermek gerekirse sirke içerek sarhoş olunamıyorsa (ki burada ortalama max. 3 4 litre içilebileceği ve bu durumunda kanda biriken alkolün kişiye etkisi sorgulanır.) sirke helaldir.

http://www.halalwiki.net/index.php/Çözücü_madde_olarak_alkol

burada daha fazla bilgi var.