Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Komünistin Cenaze Namazını Kıldırmayan Imam Görevden Alındı

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Akıllara durgunluk veren olay Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Kurttepe Köyü'nde yaşandı. Ömrünü İslam dinine düşmanlıkla ve savaşla geçiren "Komünist Çavuş" olarak bilinen şahsın cenaze namazını kıldırmayan imam müftülükçe görevden alındı

İmam'ın kıldırmadığı namaz; yaşam tarzı ve düşünce yapısı, müşrikten farksız bir olan bir Komünist'in cenaze namazının kılınıp kılınmayacağı tartışmalarını beraberinde getirdi.

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Kurttepe Köyü'nde "Komünist Çavuş" olarak bilinen 58 yaşındaki Durmuş Çavuşakciger kanseri sonucu öldü.

Köyün imamı Zafer Gerek, “Ben komünistin salasını da okumam, cenazesini de kıldırmam” dedi, cenaze namazını komşu köyden getirilen imam kıldırdı.

“Komünist Çavuş”un ölümü üzerine köyün eski muhtarı İbrahim Durmuş, imam Zafer Gerek'in evine gitti, “Hocam Durmuş Çavuş vefat etti, yarın cenazesini kaldıracağız bugünden bir sala versen” ricasında bulundu. Ancak, imam sala okumayacağını, cenaze namazını da kıldırmayacağını söyleyince eski muhtar şaşırdı.

İmamın bu tutumu “Komünistin cenazesi kılınır mı, kılınmaz mı?”tartışmasına neden oldu. Cenaze ortada kalınca, durum CHP il yöneticilerine bildirildi, müftülükten cenaze namazının kılınabilmesi için yardım istendi.

Cinali Köyü İmamı Vatan Taşdemir, Kurttepe Köyüne getirilerek Cuma namazı sonrası kılınan cenaze namazı sonrasında “Komünist Çavuş” toprağa verildi.

"İnsanları komünist, solcu diye ayırma hakkı yok"

İmamın cenaze namazını kıldırmamasının oluşturduğu gerginliğin giderek büyümesi üzerine Jandarma timleri köyde sıkı önlemler aldı, imam da köy dışına çıkarıldı. Bu gelişmeler üzerine Kurttepe Köyü İmam Zafer Gedik İl Müftülüğü tarafından görevden alındı.

Cenaze törenine katılan CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin de imamı ve hükümeti hedef aldı.

İmam görevden alındı

Cenaze namazına katılan Pınarbaşı İlçe Müftüsü Reşat Üstün de, imamım hiçbir şekilde mazeret gösterme hakkı olmadığını, ancak görevden alınan imamın ölen Durmuş Çavuş'un cenaze namazını komünist olduğu için değil aralarında şahsi bir mesele olduğu için kıldırmadığını, bunun da hiçbir şekilde mazeret olarak kabul edilemeyeceğini, bu nedenle derhal görevden aldıklarını söyledi.

Üst Ana Sayfa Alt