Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Korku ile Aldatan Eş Adına Yalancı Şahidliğin Günahı Nedir?

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Esini aldattigini, bizzat kendi itirafiyla bildigim biri vardi. Durumundan tevbe etse de, bu hatayi bir kac farkli kisi ile yapmis oldugunu bilmekteyim. (Kendisinin, kandirildigi ve pisman oldugu yonundeki izahlarina girmiyorum).

Sonra detaylandirmayacagim bazi olaylar sonrasi; esi, beni arayarak bazi seylerden yola cikarak, onun birsey yasamis olacagi kanisina vardigini ve suanda da boyle birsey yasayip yasamadigini bana sordu.

Ben de biraz kelime oyunu ile; suan boyle birsey olmadigina emin oldugumu, gunahini almamasini soyledim. Ama ozellikle suan dedim bir kac kez. O da gecmise dair sormadi ve konu kapandi.

Eger gecmisi de soyleseydim; esine fiziken zarar verebilirdi. Cunku uzun yillar once, net olmayan bir durumda bile uzerine bicakla yurudugunu biliyorum.

Ancak beni aradiginda da; benim gelecegim sozkonusu, bir karar vermem gerek diye aramisti.. (Ogrendigi yanlis bir durum vardi cunku esiyle alakali, yine aldatma sayilabilecek).

Yani ben aldattigini deseydim; hem fiziken zarar verip hem de bosanacakti diye dusundum. Ve yalan soyledim.

Kendimce lafizda oynama yaptim ancak icimi huzursuz eden su ki; ben, yalan yere sahitlik etmis oldum.. Neticede, bu insan benden yardim istedi. Sonucta hayatini etkileyen bir durumdu. Ancak soyledigim gibi; esine siddet uygulamasi cok muhtemeldi. Ve herkes ogrenecekti. Diger tarafi da zor durumda birakmak istemedim.

Biraz arastirdim. Gunahi ortmek lazimmis. Ancak benim yalanci sahitligim ne olacak =(?

Bu konuda net bir delil var midir?

Obur dunyada yakama yapisip; sen, benim gelecegimi etkiledin, bu insanla kalmama sebep oldun diye suclamasi korkusu ayri..

Yalanci sahitlik ile Rabbim'in gozunde dustugum durum ayri..

Dogruyu soylesem; sebep olacagim felaketler ve sirlari desifre etme vebali ayri..

Dilerim bir daha kimse bana bu tip bir sir vermez..

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum

Esini aldattigini, bizzat kendi itirafiyla bildigim biri vardi. Durumundan tevbe etse de, bu hatayi bir kac farkli kisi ile yapmis oldugunu bilmekteyim. (Kendisinin, kandirildigi ve pisman oldugu yonundeki izahlarina girmiyorum).

Sonra detaylandirmayacagim bazi olaylar sonrasi; esi, beni arayarak bazi seylerden yola cikarak, onun birsey yasamis olacagi kanisina vardigini ve suanda da boyle birsey yasayip yasamadigini bana sordu.

Ben de biraz kelime oyunu ile; suan boyle birsey olmadigina emin oldugumu, gunahini almamasini soyledim. Ama ozellikle suan dedim bir kac kez. O da gecmise dair sormadi ve konu kapandi.

Eger gecmisi de soyleseydim; esine fiziken zarar verebilirdi. Cunku uzun yillar once, net olmayan bir durumda bile uzerine bicakla yurudugunu biliyorum.

Ancak beni aradiginda da; benim gelecegim sozkonusu, bir karar vermem gerek diye aramisti.. (Ogrendigi yanlis bir durum vardi cunku esiyle alakali, yine aldatma sayilabilecek).

Yani ben aldattigini deseydim; hem fiziken zarar verip hem de bosanacakti diye dusundum. Ve yalan soyledim.

Kendimce lafizda oynama yaptim ancak icimi huzursuz eden su ki; ben, yalan yere sahitlik etmis oldum.. Neticede, bu insan benden yardim istedi. Sonucta hayatini etkileyen bir durumdu. Ancak soyledigim gibi; esine siddet uygulamasi cok muhtemeldi. Ve herkes ogrenecekti. Diger tarafi da zor durumda birakmak istemedim.

Biraz arastirdim. Gunahi ortmek lazimmis. Ancak benim yalanci sahitligim ne olacak =(?

Bu konuda net bir delil var midir?

Obur dunyada yakama yapisip; sen, benim gelecegimi etkiledin, bu insanla kalmama sebep oldun diye suclamasi korkusu ayri..

Yalanci sahitlik ile Rabbim'in gozunde dustugum durum ayri..

Dogruyu soylesem; sebep olacagim felaketler ve sirlari desifre etme vebali ayri..

Dilerim bir daha kimse bana bu tip bir sir vermez..
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;
gerçekten fitne zamanındayız ve insanların, ailelerin ve nesillerin birden fazla ve çok çetrefelli günahlar yumağına dolaştığı, hangisinin ak, hangisinin kara olduğu belli olmayan herc u merc bir duruma mâlesef şâhid oluyoruz.

Yazında "
esi, beni arayarak bazi seylerden yola cikarak, onun birsey yasamis olacagi kanisina vardigini ve suanda da boyle birsey yasayip yasamadigini bana sordu." demişsin.
Yazındaki ifadeye göre arkadaşınızın eşi size zaten "şu an"ı sormuş ve siz de "
suan boyle birsey olmadigina emin oldugumu, gunahini almamasini soyledim. Ama ozellikle suan dedim bir kac kez." demişsiniz ki bu da zaten doğru olandır. İsabetli bir iş yapmışsınız Ayrıca size "suanda da boyle birsey" diye belirtmeseydi bile sizin yine ben şu an böyle bir şey bilmiyorum, yaşamıyor gibi ifadelerle sakındırmanız câizdir, uygun olandır. Çünkü yalan söylediğiniz durum yalan söylenebilecek 3 yerden birine aittir.
Ummu Kulsum binti Ukbe, Rasulullah'dan (s.a.v.) şunları duyduğunu rivayet ediyor:
Ummu Kulsum diyor ki: "Rasulullah'ın üç şey dışında insanların söyledikleri herhangi bir yalana ruhsat verdiğini duymadım. Bu üç şey; savaş hali, insanların arasını bulup onları barıştırma hali, erkeğin hanımına hanımın da erkeğine sohbet etme halleridir."
(Muslim, Kit. Birr, Bab 27, Hadis no: 101 / 2605; Musned, İmam Ahnıed, c. VI, sf. 403)

Fakat buna rağmen size tavsiyem, sizi bu duruma düşüren ve kocası ne kadar zalim veya edebsiz, ahlaksız vs olsa da ona karşı hayasızlık yapan kadından uzak durup sakınınız. Rabb'im (c.c.), Rasululnun kadın ve erkek ummetini bu tür iffetsizliklerden muhafaza buyursun.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Surda o kadar dogru demissiniz ki; "insanların, ailelerin ve nesillerin birden fazla ve çok çetrefelli günahlar yumağına dolaştığı, hangisinin ak, hangisinin kara olduğu belli olmayan"

Maalesef, ben de hangisinin ak hangisinin kara oldugunu anlayamadim yillardir. Ancak yine dediginiz gibi; en bastan uzaklasmam gerekirken, ben duygusal yonden bunu yapmak istemedim. Kendi farkli gunahlarimdan ve tevbe etmemden dolayi, bu insana da faydam olur dedim. Ancak olay farkli yerlere geldi ve cok pisman oldum.

Konuya ekleme yapacaktim ancak orada onay asamasindaydi. İkisiyle de iliskimi tamamen kestim. Yarin obur gun birseyler olur ve herseyi acikca anlatamadigim icin ucu bana dokunur ve zaten boyle bir aile fertlerinden de, ahlaken bana ancak zarar gelir.

Musluman kardeslerime tavsiyem; duygusallikla asla mantiginizin sesini geri plana atmayin. Zira ben en bastan bu insanin benim icin yanlis bir arkadas oldugunu anlamistim ancak bana acildigi icin, gercekten pisman olmasini da gordugum icin, birseyler degisir sandim. Ancak zamanla anladim ki, ancak bana zarari oluyor. Dogru yola cekemezseniz sinirleriniz bozulur yada onun ahlaki sizi de yoldan cikartir.(kendi gibi yapar demiyorum, sizde de baska bozulmalar olur). Daha acikca yazamadigim bir suru zarar..

Allah razi olsun cevabiniz icin. Bi nebze icim rahatladi. Bu konu manen beni cok yordu. Umarim insan iliskilerine dair son hatam olur.

Üst Ana Sayfa Alt