Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Korona Virüs Tehlikesi Sebebiyle Cuma Namazını Terketmek Caiz midir?

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler, almanyanin nrw kentinde yasiyorum. Burada bir kac insanda korona virusu teshisi koyuldu.
Bendede Kronik Halsizlik sendromu hastaligi var, yani bagisiklik sistemim baya düsük daha dikkatli olmaliyim. Burda 10 Günlügünde dükkanlar mal alis verisi de durdurdu. Yani tetbirler aliniyor, fazla yayilmasin diye.
Bu durumda yarin ki Cuma namazini terk etsem caiz olur mu?

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler, almanyanin nrw kentinde yasiyorum. Burada bir kac insanda korona virusu teshisi koyuldu.
Bendede Kronik Halsizlik sendromu hastaligi var, yani bagisiklik sistemim baya düsük daha dikkatli olmaliyim. Burda 10 Günlügünde dükkanlar mal alis verisi de durdurdu. Yani tetbirler aliniyor, fazla yayilmasin diye.
Bu durumda yarin ki Cuma namazini terk etsem caiz olur mu?
Ve aleykum selam ve rahmetullah kardeşim..naptın?gidebildinmi cumuaya ?

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam ve rahmetullah kardeşim..naptın?gidebildinmi cumuaya ?

çok acayip bisey yasadim. Anlatayım insallah.
Aslında dün gece gitmemeye karar vermiştim, ama içimde kötü his var di abartiyom mu acaba diye. Gece 4 gibi bağırma sesleri geldi binadan kapımı çaldı , bende kalktım ne oldu diye, komşunun çocuğu havale geçiriyor bayılmış, kadin da şoktan panik atak geçiriyor. Bende hemen ambulans aradım çocuğun yanına girdim, sonra aklıma geldi, çoçukta resmen corona virüs belirtileri var gibi, kaynar su aktı üstümden sanki. Allah dilerse yatak odanda gece 4. De corona bulaştırır bana, baya bi işaret gibi algıladım Allahu alem. Çocuğun da durumunu bilmiyorum ne oldu, hastanede. Takip ediyorum zaten kaldığım şehir de hiç corona yok,
Çocukta varsa internete yazarlar diye takip ediyorum daha bisey görmedim. Elhamdulillah. Aile de yabancı, Türkçe de Almanca da bilmiyor. Soramadım. Eve de pek yaklaşmak istemiyorum ne olduğu belli olmadan. İmanim artmasına vesile oldu, tüm gün içimde kötü his vardı zaten. Cuma’ya gittim elhamdulillah. Zaten fazla salgın yok burda, biraz fazla büyüttüm galiba, insallah çocukta da normal bir havaledir. Haberimiz olur zaten eğer gerçekten çocukta virüs varsa

Muharrem Celik Çevrimdışı

Muharrem Celik

Üye
İslam-TR Üyesi
25053

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
çok acayip bisey yasadim. Anlatayım insallah.
Aslında dün gece gitmemeye karar vermiştim, ama içimde kötü his var di abartiyom mu acaba diye. Gece 4 gibi bağırma sesleri geldi binadan kapımı çaldı , bende kalktım ne oldu diye, komşunun çocuğu havale geçiriyor bayılmış, kadin da şoktan panik atak geçiriyor. Bende hemen ambulans aradım çocuğun yanına girdim, sonra aklıma geldi, çoçukta resmen corona virüs belirtileri var gibi, kaynar su aktı üstümden sanki. Allah dilerse yatak odanda gece 4. De corona bulaştırır bana, baya bi işaret gibi algıladım Allahu alem. Çocuğun da durumunu bilmiyorum ne oldu, hastanede. Takip ediyorum zaten kaldığım şehir de hiç corona yok,
Çocukta varsa internete yazarlar diye takip ediyorum daha bisey görmedim. Elhamdulillah. Aile de yabancı, Türkçe de Almanca da bilmiyor. Soramadım. Eve de pek yaklaşmak istemiyorum ne olduğu belli olmadan. İmanim artmasına vesile oldu, tüm gün içimde kötü his vardı zaten. Cuma’ya gittim elhamdulillah. Zaten fazla salgın yok burda, biraz fazla büyüttüm galiba, insallah çocukta da normal bir havaledir. Haberimiz olur zaten eğer gerçekten çocukta virüs varsa

muhtemelen corona degildir. Eger ölüm vesilemiz o olacaksa kapali kapilar ardinda olsak da gelip bizi bulacaktir lakin bu önlem almamamizi gerektirmez. Tedbirli olmak gerekir.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
1.
Sahabeden Osman b. Affan (r.anh)’ın rivayetine göre Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Bir kul her günün sabahında ve akşamında üç defa;

بِاسْمِ الِّٰهل الَّذ۪ي لاَ يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الْأَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَهُوَ
السَّم۪يعُ الْعَل۪يمُ
Okunuşu: “Bismillâhillezî lâ yedurru ma’asmihî şey’un fil-ardi velâ fis-semâi ve huves-semî’ul-‘alîm.”

Anlamı:
“Adı anıldığı zaman gerek yerde gerekse gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla! O, hakkıyla işiten ve hakkıyla bilendir, derse ona hiçbir şey zarar vermez, görülmedik kaza ve belâ ona isabet etmez.”
(Ebû Davud, Edeb, 110; İbn Mâce, Dua, 14; Tirmizî, De’avât, 13)

2.

Havle Binti Hakîm radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine göre, “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim” dedi:

“Kim bir yerde konaklar da sonra:

أَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ ماَ خَلَقَ

Okunuşu: "Euzû bi-kelimâtillahi't-tâmmâti min şerri mâ halâk"

Anlamı:
“Yarattıklarının şerrinden Allah’ın mükemmel kelimelerine sığınırım derse, konakladığı o yerden ayrılıncaya kadar hiçbir şey ona zarar vermez.”

( Müslim, Zikir 54, 55. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavât 40.)

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
1.
Sahabeden Osman b. Affan (r.anh)’ın rivayetine göre Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Bir kul her günün sabahında ve akşamında üç defa;

بِاسْمِ الِّٰهل الَّذ۪ي لاَ يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الْأَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَهُوَ
السَّم۪يعُ الْعَل۪يمُ
Okunuşu: “Bismillâhillezî lâ yedurru ma’asmihî şey’un fil-ardi velâ fis-semâi ve huves-semî’ul-‘alîm.”

Anlamı:
“Adı anıldığı zaman gerek yerde gerekse gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla! O, hakkıyla işiten ve hakkıyla bilendir, derse ona hiçbir şey zarar vermez, görülmedik kaza ve belâ ona isabet etmez.”
(Ebû Davud, Edeb, 110; İbn Mâce, Dua, 14; Tirmizî, De’avât, 13)

2.

Havle Binti Hakîm radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine göre, “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim” dedi:

“Kim bir yerde konaklar da sonra:

أَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ ماَ خَلَقَ

Okunuşu: "Euzû bi-kelimâtillahi't-tâmmâti min şerri mâ halâk"

Anlamı:
“Yarattıklarının şerrinden Allah’ın mükemmel kelimelerine sığınırım derse, konakladığı o yerden ayrılıncaya kadar hiçbir şey ona zarar vermez.”

( Müslim, Zikir 54, 55. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavât 40.)
Allah razı olsun ukhti

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Peygamber (sav) bir yerde veba çıktığını duyanların oraya girmemelerini, bulundukları yerde zuhur etmesi halinde ise oradan çıkmamalarını emretmiştir (Buhârî, “Ṭıb”, 30; Müslim, “Selâm”, 92). Cüzzamlı hastalardan kesinlikle uzak durulmasını isteyen Resûl-i Ekrem (Buhârî, “Ṭıb”, 19), kendisine biat etmek üzere Medine’ye gelmekte olan Sakīf heyetinde cüzzamlı bir hastanın bulunduğunu haber alınca onun geri dönmesini istemiş ve biatının kabul edildiğini bildirmiştir (Müslim, “Selâm”, 126; İbn Mâce, “Ṭıb”, 44). Hz. Peygamber, hastalıklı hayvanların sağlıklı hayvanlardan ayrı tutulması gerektiğini de belirtmiştir (Müslim, “Selâm”, 104-105; Ebû Dâvûd, “Ṭıb”, 24). Suriye’ye gitmek üzere yola çıkan Hz. Ömer’e bölgede veba salgını olduğu haber verilince geri dönmüştür (Buhârî, “Ṭıb”, 30; Müslim, “Selâm”, 98; Taberî, IV, 57-58). Emevî Halifesi I. Velîd cüzzamlıların tecridine yönelik tedbirler almış, yaptırdığı hastahanede onların bakım ve tedavileri için para tahsis etmiştir (Taberî, VI, 437; Makrîzî, II, 405).

( VEBA-KARANTİNA )

EVET ALLAH’IN KADERİNDEN YİNE

ALLAH’IN KADERİNE KAÇIYORUZ!

Hz. Ömer (ra) Şam’a doğru yola çıkmıştı. Serg denilen yere varınca kendisini orduların başkumandanı Ebu Ubeyde bin Cerrah ile arkadaşları karşıladılar. Ona Şam’da veba hastalığı baş gösterdiğini haber verdiler.

Hz. Ömer (ra), ilk önce Muhacirler, daha sonra Ensar’ı çağırarak onlarla durumu istişare etti. Bazıları:

“-Sen belirli bir iş için yola çıktın, geri dönmeni uygun bulmuyoruz.” bazıları da:

“-Müslümanların kalanı ve Hz. Peygamberin ashabı senin yanındadır. Onları bu vebanın üstüne sevk etmenizi uygun görmüyoruz, orada salgın hastalık var.” dediler.

Bunun üzerine Hz. Ömer (ra); Mekke’nin fethinden önce Medine’ye hicret etmiş olan Kureyş Muhacirlerini çağırdı. Durumu onlara danıştığında hepsi birden:

“-İnsanları geri döndürmeni ve bu hastalığın olduğu yere gitmemeni uygun görüyoruz.” dediler. Bu defa Hz. Ömer (ra) herkese seslenerek:
“-Ben sabahleyin dönüş hazırlığına başlıyorum, siz de hayvanlarınıza binmiş olun!” dedi. Ebu Ubeyde bin Cerrah (ra):

“-Allah’ın kaderinden mi kaçıyorsun?” diye sordu. Hz. Ömer:

“-Evet, Allah’ın kaderinden yine Allah’ın kaderine kaçıyoruz! Ne dersin, senin develerin olsa ve iki tarafı olan bir vadiye inseler, bir taraf verimli diğer taraf çorak olsa, verimli yerde otlatsan Allah’ın kaderiyle otlatmış, çorak yerde otlatsan yine Allah’ın kaderiyle otlatmış olmaz mıydın?”

Tam o esnada ortalarda görünmeyen Abdurrahman bin Avf (ra) çıkageldi, meseleyi öğrenince:

“-Bu hususta bende bilgi var, Rasulullah (sav) Efendimizin:

“-Bir yerde veba olduğunu işittiğinizde oraya girmeyiniz. Bir yerde veba ortaya çıkar, siz de orada bulunursanız, hastalıktan kaçarak oradan dışarı çıkmayınız” buyururken işittim.” dedi.

Bunun üzerine Hz. Ömer (ra) Allah’a hamd etti ve oradan ayrılıp yoluna devam etti. (Buhari - Müslim.)

NOT: Bu olaydan; hem 1400 sene önceden Efendimiz’in (sav) önemli bir sağlık konusunu açıklığa kavuşturduğunu, hem ‘karantina’ uygulamasının gerekliliğini ve şeklini, hem de ‘kader’ anlayışına nasıl bakmamız gerektiğini anlıyoruz. Şöyle ki; ‘Tedbir olarak sarıldığımız bütün sebepler de Yüce Allah’ın (cc) kaderinden kaçmak değil, bir başka kaderine sığınmaktır.’

~alıntı~

Üst Ana Sayfa Alt