Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Küfür Alametlerini Satmanın Hükmü

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Hristiyanlara haç satmanın bazı alimlere göre caiz olduğunu okudum, mağazada çalışan bir müslümanın bir Kemaliste ataput simgeli tişört satması da caiz olabilir mi bu alimlere göre?

İbni Âbidin buyuruyor ki: Ücret ile kâfirin şarabını taşımak, kilise tamir etmek ve Hristiyana zünnar (papaz kuşağı) gibi küfür alametlerini satmak İmam-ı A’zama göre caizdir.(Reddü’l-muhtar 5/251)

Kilise tamir etmek caizse, bir okul, mahkeme binası gibi şeyler tamir etmek caiz midir? Salt küfür alameti satmak veya içinde küfür işlenecek bir bina inşa etmek küfre rıza olur mu?

Taksiye binen birisi kiliseye, mahkemeye, parlamento meclisine gitmek istediğini ve küfür, şirk işleyeceğini söylerse onu oraya sürmek caiz midir? Küfre rızaya girer mi? Küfür olmasa bile haram mıdır?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selamu aleykum,

Hristiyanlara haç satmanın bazı alimlere göre caiz olduğunu okudum, mağazada çalışan bir müslümanın bir Kemaliste ataput simgeli tişört satması da caiz olabilir mi bu alimlere göre?

İbni Âbidin buyuruyor ki: Ücret ile kâfirin şarabını taşımak, kilise tamir etmek ve Hristiyana zünnar (papaz kuşağı) gibi küfür alametlerini satmak İmam-ı A’zama göre caizdir.(Reddü’l-muhtar 5/251)

Kilise tamir etmek caizse, bir okul, mahkeme binası gibi şeyler tamir etmek caiz midir? Salt küfür alameti satmak veya içinde küfür işlenecek bir bina inşa etmek küfre rıza olur mu?

Taksiye binen birisi kiliseye, mahkemeye, parlamento meclisine gitmek istediğini ve küfür, şirk işleyeceğini söylerse onu oraya sürmek caiz midir? Küfre rızaya girer mi? Küfür olmasa bile haram mıdır?
Âleykum selam we rahmetullah;

Kâfirlere Haç satılmasını câiz gören bir âlim bilmiyorum. Ebu Hanife'nin; Papazın belindeki kuşak / ip olan zunnarın satılmasına (ve şarap taşımak, kilise yapımı / inşâasına) cevaz verdiği ile ilgili Reddu'l Muhtar'da ilgili kaynakta böyle bir ibâreye rastlayamadım. Velev ki vermiş olsa da, hangi şartlarda bunu demiştir, sonuçta demiş olsa da Cumhura göre batıl olup isabet ettirememiştir, yanlış bir görüştür.

Şirk, küfür ve haram işlenecek ürün, bina gibi kâfirlerce kutsal sayılan mekan ve objelerin / putlardan elde edilen gelirler de kişinin bunları helal veya haram görmesine göre yapılan iş haram veya küfür arasında değişmekle birlikte geliri de helâl olmaz.

İlgili konular:

Müslümanlara Haram Olan Malların Kafirlere Satılması Câiz midir?

Çözüldü - Muslumanlara Haram Olan Malların Kafirlere Satılması Câiz midir?

Genelevin Elektirik Tesisatını Yapmak ve Parası Câiz midir?
Çözüldü - Genelevin Elektrik Tesisatını Yapmak ve Parası Caiz midir?

Üst Ana Sayfa Alt