Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Küfürbaz Arkadaşlarla İlişkilerim Nasıl Olmalıdır?

A Çevrimdışı

alim123

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
s.a benim yakınlarımda duran kişiler sürekli olarak küfrediyor insanlık görevi olarak benimde bişi demem lazım ama nedersem diyeyim beni dinlemiyorlar siz bi akıl verseniz:confused::confused:

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
ama ABDULHAK kardeşim onların yanımda olma nedeni sınıf arkadaşlarım olması

Âleykum selam we rahmetullah;

İsterse ev arkadaşın olsun .

وَعِبَادُ الرَّحْمَٰنِ الَّذِينَ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا
Rahman’ın kulları, yeryüzünde alçak gönüllü olarak yürürler. Cahiller kendilerine laf attıklarında ise “Selam!” deyip geçerler. Furkan 63

Onların yanındayken böyle küfürlü (İslama uygun olmayan söz , davranış) konuştuklarında tepkini en güzel şekilde ortaya koy .

كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ ۗ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْرًا لَهُمْ ۚ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ
Siz insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ummetsiniz. Mârufu emreder, munkeri yasaklar ve Allah’a inanırsınız.” (Âl-i İmrân, 110)

فَلَا تُطِعِ الْكَافِرِينَ وَجَاهِدْهُمْ بِهِ جِهَادًا كَبِيرًا
Öyle ise kâfirlere itaat etme, onlara karşı bu Kur’an’la büyük bir mücadele ver Furkan 52

Rasulullah (s.a.v.)'de şöyle buyurmuştur :
Sizden kim bir kötülük gördüğünde onu eliyle düzeltsin. Buna gücü yetmezse diliyle düzeltsin. Buna da gücü yetmezse kalbinden buğz etsin ki, bu imanın en zayıfıdır
(Muslim, İbn Mâce, Ahmed b. Hanbel)

Mümkün olduğunca onlara tavrınla örnek bir müslüman genci olduğunu hissetirmeye çalış. Büyük bir vebal (sorumluluk) üzerindesin. Çünkü sen oradaki vaziyetinle bir İslam davetçisi , temsilcisi konumundasın. Senin mücadelen ve sebatkar tavrın inşeAllah islam fıtratını tahrif etmemiş gönüllere sevimli gelecektir.
Sen edebinle ve ahlakınla , içinde bulundukları bu düşük seviyelerini onlara hissettir. Bayağılaştıklarında ise tavrını koy , gerekirse o ortamı terk et , yanlarından uzaklaş. Tâ ki başka söze dalıncaya kadar.

وَقَدْ نَزَّلَ عَلَيْكُمْ فِي الْكِتَابِ أَنْ إِذَا سَمِعْتُمْ آيَاتِ اللَّهِ يُكْفَرُ بِهَا وَيُسْتَهْزَأُ بِهَا فَلَا تَقْعُدُوا مَعَهُمْ حَتَّىٰ يَخُوضُوا فِي حَدِيثٍ غَيْرِهِ ۚ إِنَّكُمْ إِذًا مِثْلُهُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ جَامِعُ الْمُنَافِقِينَ وَالْكَافِرِينَ فِي جَهَنَّمَ جَمِيعًا
Oysa Allah size Kitab’da (Kur’an’da) “Allah’ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri muddetçe, onlarla oturmayın, aksi hâlde siz de onlar gibi olursunuz” diye hüküm indirmiştir. Şubhesiz Allah, munafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır. Nisa 140

وَإِذَا رَأَيْتَ الَّذِينَ يَخُوضُونَ فِي آيَاتِنَا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّىٰ يَخُوضُوا فِي حَدِيثٍ غَيْرِهِ ۚ وَإِمَّا يُنْسِيَنَّكَ الشَّيْطَانُ فَلَا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّكْرَىٰ مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ
Âyetlerimiz hakkında dedikoduya dalanları gördüğün vakit başka bir söze dalıncaya kadar onlardan yüz çevir, uzaklaş. Şayet şeytan sana unutturursa hatırladıktan sonra (kalk), o zalimler grubu ile beraber oturma. (En am 68)

Şeyh Edebali'nin bir sözü şöyledir :
Şu üç kişiye acı:
(1) cahiller arasındaki âlime,
(2) zengin iken fakir düşene ve
(3) hatırlı iken itibarını kaybedene.

Rabbim yardımcın olsun
selametle

İlgili Konu:

Sövmek Her Durumda Haram mıdır?

Çözüldü - Sövmek Her Durumda Haram mıdır?

M Çevrimdışı

MUHAMMEDİ

Üye
İslam-TR Üyesi
s.a benim yakınlarımda duran kişiler sürekli olarak küfrediyor insanlık görevi olarak benimde bişi demem lazım ama nedersem diyeyim beni dinlemiyorlar siz bi akıl verseniz:confused::confused:
A.S KARDEŞ ALLAH SANA SABIR VERSİN

BENDE OKULDA OKURKEN ÇOK KÜFÜRLÜ BİR OKULDA OKURDUM HERKES ÇOK KÜFREDERDİ

OZAMAN KÜFR EDİLDİĞİ ZAMAN HİÇ HOŞ GÖRME VE ÇOK SİNİRLEN VE ÇOK ŞAŞIR ÇOK TEPKİLİ OL

BANA BİRİ KÜFÜR ETTİĞİ ZAMAN ONU ÇOK ÜSTÜNE DÜŞERDİM ONUN VE BUNU HİÇMİ HİÇ NORMAL GÖRMEZDİM BAZEM DÖVDÜĞÜM ÇOK OLURDU

ANLIYACAĞIN ABDULHAK KARDEŞİMİN DEDİĞİ GİBİ ELİNDEN GELDİĞİNCE UZAKDUR ONLARLA VE BUNU HİÇ NORMAL GÖRME