Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kur'ân Bilgisi

Melhame-i kübra Çevrimdışı

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
(Küçük bir araştirma)

Arastiran: E.Yolcu

Alemlere Rahmet olarak Allah (c.c.) tarafindan seçilen Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.)' e vahiy edilen en son Ilahî Kitap Kur'âni Kerim en çok hangi konulardan, kavramlardan ve sözcüklerden bahsediyor?

Bu yapmis oldugum küçük arastirmayi sizleri sunmak istiyorum.

Bu arastirmayi neden yaptim? Temel hedefim hayat nizamimiz olan Kur'an-i Kerimi daha iyi anlamaya tesvik etmek ve mesajlarini hayatimiza aksetirmeye calismaktir. Müslümanlar olarak Kitabimizi cok iyi bilmemiz gerekiyor. Allah (c.c) bizlerden neler istiyor? Bizlere ibret almamiz icin neler anlatiyor? Geçmis kavimlerin basina gelenlerin bizim de basimiza gelmemesi icin Allah (c.c.) bizlere hangi ögütleri veriyor? Iste bu sorularin hepsine Kur'an-i Kerim'den cevaplar bulabiliriz.

"Ben, cinleri ve insanlari yalnizca bana ibadet etsinler diye yarattim," (Zarriyat Suresi, 56)

Allah bütün insanlari bu dünya hayatinda O'na kulluk etsinler diye yaratmistir. Kulluk etmek isteyenler için de bir rehber olarak Kuran'i indirmistir:

"(Bu Kuran,) Ayetlerini, iyiden iyiye düsünseler ve temiz akil sahipleri ögüt alsinlar diye sana indirdigimiz mübarek bir kitaptir." (Sad Suresi, 29)

Kuran yalnizca haramlari ve helallari kapsayan bir kitap degildir. Içinde güzel ahlagi, çesitli insan karakterlerini, meydana gelebilecek tüm olay ve durumlari, dünya hayati ve ahiret hayati ile ilgili bilgileri, Allah korkusu ve sevgisini, Allah rizasini nasil kazanilacagini, kisacasi Yaratan'in yarattigina gönderdigi, gerekli olan tüm bilgiyi anlatan ve kiyamete kadar geçerli bir kitaptir.

Kuran'i tanimiyanlar ve önyargiyla bakanlar onun sadece geçmis dönemler icin geçerli oldugunu ve pratikte hiç bir geçerliligi olmadigini zannederler. Oysa Kuran bazilarinin sandigi gibi sadece 1400 sene önceki olaylardan bahseden bir kitap degil, her dönemde karsilasilan olaylari ve bunun yaninda dünya hayatini sona erdiren kiyamet gününü, ahireti ögreten bir kilavuzdur.

Kuran'in, insanlarin hayatindaki önemini ve gerekliligini farkeden müslümanin Allah'a geregi gibi kulluk etmesi ve bütün hayatini Kuran'a göre yasamasi için çok iyi bir Kuran bilgisine sahip olmasi gerekir.

Arastirmada bir Kur'an-i Kerim meali kulanilarak icindeki fihristedeki konular, kavramlar ve sözcükler ayet sayisina göre siralandi. Böylelikle Allah (c.c.) en çok hangi konulardan Kuran'inda bahsettigini görebiliriz ve Allahualem konularin ne kadar önemli oldugunu anlayabiliriz.

Kaynaklar:

Kur'ân-i Kerim Meâli (Türkçe anlami), Cagri yayinlari, 1992

Kur'ân Bilgisi, Cavit Yalçin , Vural Yayincilik, 1995

Üst Ana Sayfa Alt