Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Kur'an Bizi Çağırıyor

H Çevrimdışı

Hafsa binti Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir gün hadis kitaplarından birine bakıyordum. Derken orada geçen bir söz dikkatimi çekti. Abdullah b. Amr b. As radyallahu anh şöyle diyordu:

‘Kuran ilk indiği zamana dönmedikçe, bal arılarının çıkardığı uğultu gibi okunmadıkça kıyamet kopmaz. Allah ‘Sana ne oldu?’ diye sorar. Bunun üzerine Kuran üç defa ‘Rabbim, okunuyorum ancak benimle amel edilmiyor’ der.’

İşte o zaman beni bir korku sardı. Kuranın beni çağırdığını ve bana şöyle dediğini hissettim: ‘Amacım seni mutlu etmek, kalbine neşe vermek, acısı ve tatlısıyla hayatın zorluklarına karşı sana yardım etmek iken, senin bana böyle davranmanı hak ettim mi?

Ben evindeyken, sen beni bu şekilde terk mi edeceksin?

Ellerinin arasındayken, benden nasibin sadece gırtlağından geçen mi olacak?

Ayetlerimin okuduğunu işitiyor bana kulak vermiyor musun?

Kıyamet günü Rabbine ne diyeceğimi biliyor musun?

Haydi, vakit geçmeden önce beni aleyhine değil, lehine bir delil kıl!’

Bundan sonra Kuranın tüm ümmete gönderilmiş bir mektup olduğunu hissettim.

Müslümanlar! Fırsatı kaçırmadan ve pişmanlığınız artmadan önce bana dönmekte ve benden faydalanmakta acele edin!

Kalplerinizi bana bırakın. Gittiğim yere benimle birlikte gelin. Allahın izniyle sizin için, dünyada mutlu bir hayata ve ahirette ebedi nimetlere rehberlik eden iyi bir klavuz olacağım.

Sizin beni terk etmeyeceğinize dair sözünüz var! Ben de sizi, zorluklara karşı yalnız bırakmayacağım. Aksine, iyi bir arkadaş gibi sizinle birlikte olacağım. Herkes sizi yalnız bıraktığında, tek başınıza kabirlerde kaldığınızda, kabre alışmanız için size eşlik edeceğim. Kıyamet günü beni önünüzde, sizi savunurken bulacaksınız. Nihayet sizi cennette derece derece yükselteceğim.

Dünyanın dört bir yanındaki Müslüman kardeşlerinizden mustazaf olanlar bir çıkış yolu bekliyorlar. O halde benim kandilimi taşıyın, insanları nurum etrafında toplayın ve şifamı avare avare dolaşanlara ve gafil kimselere verin!

Bilin ki kararlılığınız ve onurunuzun sürmesi bana sımsıkı sarılmanıza bağlıdır. Beni terk edip başka kitaplarla meşgul olan sizden öncekilerin işlediği hataları işlemeyin.

Rabbim şöyle buyurmuyor mu?

‘Artık benden size hidayet geldiğinde, benim hidayetime uyan kimse sapmaz ve bedbaht olmaz.’ Taha,123.

Size çağrım budur, kabul eden var mı?

Dr. Mecdi El-Hilali

Üst Ana Sayfa Alt