Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kur'an-ı Kerimde geçen anlamı güzel kız isimleri

fisebililkahhar_ Çevrimdışı

fisebililkahhar_

!صبرا يا نفسي معنا الله
İslam-TR Üyesi
valla zülali bilmem ama zilal geciyor (kalın ve peltek za ile) oda gölge anlamına geliyor.:) bacım basal (soğan) da kuranda geciyor ama bu isim cocuga verilir mi şimdi Allah aşkına?gerci afganlar parmaklarını kurana basıp hangi kelimeye denk gelirse o ismi veriyotrlar cocuklarına:) sizde böyle bi yolmu izleseniz acaba:) yani şaka bi yanada bencede cocugunuza kuranda geciyor olmasından cok rasulullah ın s.a.w tavsiye ettiği dogrultularda ve ismine layık olabileceği ve kaldırabileceği bir isim verseniz daha hayırlı olur inş..Rabbim salihalardan kılsın kızınızı...bu arada saliha olabilir mesela..:)

N Çevrimdışı

Necmettin

Üye
İslam-TR Üyesi
'Elfida' ismi de çok güzel, kuranda geçip geçmediğini bilmiyorum ama anlamı 'feda eden' demekmiş...Bir de 'Güzide' ismi çok hoşuma gidiyor.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
''aleyna'' ismini çok kullanıyorlar dikkat edilmesi gereken bir isim !!!

halef Çevrimdışı

halef

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'ın izni ile yaklaşık bir ay sonra benim de bir kızım olacak. Ben de isim düşünüyorum. yorumların hepsini okudum ebrar ismini çok öneren olmuş. benim de ilk duyduğumda çok hoşuma gitti. ama aklıma da bir soru takıldı
yanlış hatırlamıyorsam Peygamber efendimiz birkaç kadın sahabi de berre ismini değiştirmiştir. üstelik manası güzel olmasına rağmen
acaba ebrar ile berre nin kökü aynı mıdır?

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuyu hortlatalim mi .:) Rabbimin izniyle 9 kasım da bir kızım oldu.ismini sâre meryem koyduk,bugün mehmet emin hoca ile görüştüm bana tek isim koymamı' sâre' ismini koymamı tavsiye etti meryem ismini koy dedi Bende özellikle meryem istiyorum ama bakalim evdekilerin de gonlu olsun orta yolu bulalim diye (meryem,hafsa,erva) :) isimlerini secenek olarak sunacagim Sizden de yavruma dua bekliyorum.Rabbim cümlemize salih evlatlar nasip eylesin.Bu arada 9, 10 :) kasım cifte bayram yapacagiz.

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Konuyu hortlatalim mi .:) Rabbimin izniyle 9 kasım da bir kızım oldu.ismini sâre meryem koyduk,bugün mehmet emin hoca ile görüştüm bana tek isim koymamı' sâre' ismini koymamı tavsiye etti meryem ismini koy dedi Bende özellikle meryem istiyorum ama bakalim evdekilerin de gonlu olsun orta yolu bulalim diye (meryem,hafsa,erva) :) isimlerini secenek olarak sunacagim Sizden de yavruma dua bekliyorum.Rabbim cümlemize salih evlatlar nasip eylesin.Bu arada 9, 10 :) kasım cifte bayram yapacagiz.

Allah islama bağışlasın kardeşim

T Çevrimdışı

tevhiddavam

Rabbim! Benim ilmimi arttır!
İslam-TR Üyesi
Masallah Allah bağışlasın. Hangi isimde karar kıldınız merak ettim :)

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Üst Ana Sayfa Alt