Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kuran Meali Olarak Muhammed Esed ve Ahmet Tekin Meali Arasında Kaldım, Hangisini Alayım?

S Çevrimdışı

SalihGenç

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran meali alıcam. Hocalarım ekseriyetle bu iki meali önerdi. Sizce bu ikisinden hangisini alayım.

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
İslam-TR Üyesi
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Sana tefsir önereyim İnşeallah. Bu tefsir başlangıç için iyi. Diğer tefsirleri okumak istersen Arapçasın'dan oku. Arapçasın'dan okumak içinde Arapça öğrenmen gerekli. Arapça öğrenebilmen içinde ilk önce kendi dilini çok iyi bilmen gerekli. Kelime hazneni geliştirmelisin. Medine'de veyahut Mısır'da sohbet/ders halkalarında -emek verirsen- iki yılda Arapça kitapları rahatça okuyabilecek seviyeye gelebiliyorsun. Arapça'dan Türkçe'ye çevrilen kitapları eve yığınak yapma. Temelini Türkçe'yle at ama devamını Arapça öğrendikten sonra getir. (Bana birisi böyle bir şey yazsa hoşuma giderdi ondan yazdım.)

Önerim: Sadi Özlü Kur'an Tefsiri 5 Ciltli

S Çevrimdışı

SalihGenç

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Sana tefsir önereyim İnşeallah. Bu tefsir başlangıç için iyi. Diğer tefsirleri okumak istersen Arapçasın'dan oku. Arapçasın'dan okumak içinde Arapça öğrenmen gerekli. Arapça öğrenebilmen içinde ilk önce kendi dilini çok iyi bilmen gerekli. Kelime hazneni geliştirmelisin. Medine'de veyahut Mısır'da sohbet/ders halkalarında -emek verirsen- iki yılda Arapça kitapları rahatça okuyabilecek seviyeye gelebiliyorsun. Arapça'dan Türkçe'ye çevrilen kitapları eve yığınak yapma. Temelini Türkçe'yle at ama devamını Arapça öğrendikten sonra getir. (Bana birisi böyle bir şey yazsa hoşuma giderdi ondan yazdım.)

Önerim: http://www.islamfoni.com/tefsir/tefsirus-sadi-ozlu-kuran-tefsiri-5-cilt-buyuk-boy-yeni-baski.html

Arapça şimdilik öğrenmem zor . Derslerim çok ağır zaman ayıramam. Tefsirden önce birkaç meal okumak istiyorum. Birkaç meal bitirdikten sonra tefsire geçecegim. Şimdilik diyanetin ve elmalılı hamdi nin meallerini bitirdim. Yeni bir meal almayı planlıyorum.

M Çevrimdışı

muhammed ikbal sivasi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran meali alıcam. Hocalarım ekseriyetle bu iki meali önerdi. Sizce bu ikisinden hangisini alayım.

Muhammed esed sakin alma akhi... Kufure bile goturebilir
mesela ben bakiyodum sunu fark ettim:
insirah suresinin mealindeki aciklamada cogu alim resulun peygamberlik yukunden bahsederken o eskiden isledigi gunahlarin yuku diye ceviri yapmistir.
Izlemeni oneririm

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
İslam-TR Üyesi
Arapça şimdilik öğrenmem zor . Derslerim çok ağır zaman ayıramam. Tefsirden önce birkaç meal okumak istiyorum. Birkaç meal bitirdikten sonra tefsire geçecegim. Şimdilik diyanetin ve elmalılı hamdi nin meallerini bitirdim. Yeni bir meal almayı planlıyorum.

Meali anlayamassın, yanlış anlarsın halakine sebep olur. Bende ilk başladığımda meal okuyarak başlamıştım. Hacam tefsir okumamı tavsiye edince -birazda senin gibi düşünüyordum aslında- tefsir okumaya başladım ve birde baktım ki yanlış anladığım/yanlış mana çıkardığım ayetler olmuş -Allah'a sığınırım-. Elmalılı Hamdi Yazır'ın meallerinde -sadeleştirilmişte olsa- osmanlıca ifadeler bulunmakta/veya aynı kelime ama -eski anlamını yitirmiş- şimdiki anlamı bambaşka. Bunlar nasihat değil, hocalarımın tecrübeleri -tabii benimde-. İnşeallah yararlı olsun diye yazdım.

T Çevrimdışı

Tahir Baştuğ

Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer Kuran meali okuyacaksanız, Kelime Mealli Kuran okumanızı tavsiye ederim. Çünkü bu şekilde bir taşla çok fazla kuş vurursunuz. Bu değerli eserlerle hem güzel kitabımızı Türkçe mealinden okuyup onu anlama ve hayatınıza geçirme yolunda adımlar atmış olursunuz hem de kelime mealinden bakarak zaman ile Arapçayı da öğrenebilirsiniz. Bir de ezber yapacaksanız Arapça Kuranı anlayan birinin ezber yapması çok daha kolay oluyor. Ben böyle okuya okuya Kuranın çok büyük bir kısmını Arapçadan anlayabilecek bir seviyeye geldim Elhamdulillah. Birkaç sene Kuranı bu şekilde okuyan bir kardeşimizin varacağı Araça seviyeyi bir düşünün!!! Hem de hiç öyle özel ekstra bir emek ve para vermeden. Ve bu yöntem aynı zamanda çok zevkli çünkü Rabbimizin kitabını okuyorsunuz. Biraz daha sıkıcı olan kelime ezberleme veya gramer öğrenme için çaba sarf etmiyorsunuz. Sadece okuyorsunuz ve zamanla o kelimeler aklınızda kalıyor. Tabii dilerseniz başlangıç olarak bir gramer temeli oturtabilirsiniz ki bu çok güzel olur.

Son zamanlarda piyasadaki en güzel kelime mealli Kuranlardan olan "Kur'an-ı Kerim Ve Muhtasar Kelime Meali - Hayrat Neşriyat" eserini dijitalleştirme üzerinde çalıştım. Çünkü internette hiçbir yerde bu eserin dijital versiyonunu bulamadım. Çalışmamın ürününü sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir de çok güzel olan bir tane daha paylaşacağım, belki onu daha fazla beğenirsiniz, ona da bakmanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki linklerden pdf versiyonunu indirebilirsiniz:

Son zamanlarda piyasadaki en güzel kelime mealli Kuranlardan olan "Kur'an-ı Kerim Ve Muhtasar Kelime Meali - Hayrat Neşriyat" eserini dijitalleştirme üzerinde çalıştım. Çünkü internette hiçbir yerde bu eserin dijital versiyonunu bulamadım. Çalışmamın ürününü sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir de çok güzel olan bir tane daha paylaşacağım, belki onu daha fazla beğenirsiniz, ona da bakmanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki linklerden pdf versiyonunu indirebilirsiniz:

Önce diğer eseri paylaşmak istiyorum. Onu bu şekilde çok güzel hazırlayan kardeşimin de sevap kazanması için:

Kelime Mealli Kuran 1

Benim çalışmam (2 farklı link):

İnternet Arşivi:

https://archive.org/details/kuran-i-kerim-ve-muhtasar-kelime-meali-hayrat-nesriyat-1.-kisim

SlideShare

Kelime Mealli Kuran 2

İyi okumalar dilerim