Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kur'an Mealini Okurken Yanlış Anlayıp Şüphe Etmek Küfre Düşürür mü?

M Çevrimdışı

Müfteri Pezdevi

ÜYE
Banned
Selamün aleyküm arkadaşlar meal okuyup ordaki yazıyi yanlış anlayıp şüphe etmek küfür müdür yardımcı olursanız sevinirim.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah,

Bu vesvese olur ve küfür değildir. Vesvese hakkındaki hadise bakılmalı.

Küfür olan şüphe: Kuran hak mıdır değil midir bilmiyorum diyerek tasdiki bırakmaktır. Bundan Allah'a sığnırız.

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet aslinda bu meal konsusu irdelenmeli , misal Alak suresi 10. ayeti kerimede "Namaz kıldığı zaman bir kulu." diye cevrilmis.
Daha inen 10. ayet , ve insan dusunuyor hangi ara namaz farz oldu da , bu ayet boyle cevriliyor . Yahudi yada hiristiyan olsalar anliyacagim ama eskiden beri puta tapan kavim.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet aslinda bu meal konsusu irdelenmeli , misal Alak suresi 10. ayeti kerimede "Namaz kıldığı zaman bir kulu." diye cevrilmis.
Daha inen 10. ayet , ve insan dusunuyor hangi ara namaz farz oldu da , bu ayet boyle cevriliyor . Yahudi yada hiristiyan olsalar anliyacagim ama eskiden beri puta tapan kavim.
Alak Suresinin hepsi birden inmedi. Meşhur ilk vahiy olayında inen sadece ilk beş ayetidir

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alak Suresinin hepsi birden inmedi. Meşhur ilk vahiy olayında inen sadece ilk beş ayetidir
Hocam simdi ben nuzul sirasina gore meale bakiyorum , eger Alak suresi 10. ayet baska bir zamanda inmisse o zaman nuzul sirasina gore meal olmuyor.
Netten genellikle Elmali Hamdinin mealine bakiyorum , ciddi sorunlar oldugunu dusunuyorum , bir ara mealden notlar alip konu acmayi dusundum , biraz serde tembellik oldugu icin erindim acikcasi

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alak süresi örneğinden gidersek; ben bunu anlamadım o zaman islam yalan kuran hikaye diye düşünmektense ben bunu anlamadım daha çok araştırayım bakalım selef uleması bu konuda ne demiş denmeli. Onu da anlamazsak ehli sünnet alimlerinin açıklamalarına bakılmalı. Yine anlaşılmazsa bir bilene sorulmalı. Ama meal okumaktan din sarsılmamalı. Pekişeceğine sarsılmaması lazım. Biz insanız herkes her şeyi anlatacak diye bir şey yok üstüne üstlük anlayan da doğru anlıyor diye bir şey yok. Tek bir meale bağlı kalmamak lazım ayrıca.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam simdi ben nuzul sirasina gore meale bakiyorum , eger Alak suresi 10. ayet baska bir zamanda inmisse o zaman nuzul sirasina gore meal olmuyor.
Netten genellikle Elmali Hamdinin mealine bakiyorum , ciddi sorunlar oldugunu dusunuyorum , bir ara mealden notlar alip konu acmayi dusundum , biraz serde tembellik oldugu icin erindim acikcasi

Nuzul sırasına göre yapılan mealler/ tefsirler, surelerin inme sırasını esas alır. Zaten bütün ayetlerin nuzul sırasını tesbit mümkün değildir. Surelerin bile sırası ihtilaflı

Üst Ana Sayfa Alt