Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kur'an ve Sunnete Uyana Vahhabi Denmesi Doğru mu?

Beytekin Osmanlı Çevrimdışı

Beytekin Osmanlı

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamualeyküm ve rahmetullah. Kardeşlerim sitenin yeni üyeleri arasındayım. Görüşlerinizi , açıklamalarınız oldukça beğeniyorum. Ehl-i sünnet çerçevesinde açıklıyorsunuz. Benim arkadaşım bana vahhabiliğe doğru yol aldığımı söylüyor , aman dikkat et diyor , şunu da belirteyim ki kendisi sofidir. Sayfada ibn-i teymiyye ve abdul vahhab hakkında olumlu yazılar gördüm. Ben bu kişiler hakkında fazla bir şey bilmiyorum , önceden duymuşluğum var , kendilerinden kötü bahsedilmişti. Ama zamanla bu kişilerin görüşlerine kaymışım galiba, ben de farkında değilim yani :) Bir konu hakkında kanıya varırken kendim sentezlerim, bazı şahısların etkisi altında kalmam . Yani görüşlerim kendiliğinden vahhabiliğe uyuyormuş ( yada öyle bir şey işte :) Velhasıl , ben size denk geldim , görüşleriniz sevdim-beğendim. Fikir akımı başlatan kişilere fazla takılmam ben ( ibn-i teymiyye mesela) , Kur'an ve sünnet der susarım. Sizin de ölçüt olarak sadece Kur'an ve sünnet i belirlediğinizi gördüm. Vahhabileri mezhepsiz vs. olarak tanımlayanlar var fakat gördüm ki sizler ehl-i sünnet insanlarısınız , mezheplere karşı bir düşmanlığınız yok. Allah sizlerden razı olsun. Allah kalplerinizi dini üzerinde sabit kılsın.

( Yanlış bir şey yazdıysam alemlerin rabbinden af dilerim )
[FONT=Arial, Tahoma, Helvetica, FreeSans, sans-serif](

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah we berakatuhu kardeşim,

Şunu iyi bilesin ki, Halkın dininden Hakk'ın dinine dikey geçiş yapan tüm muvahhidler, ehl-i hikaye we'l menkıbe (ehl-i sofiyye) taklidcileri tarafından pek çok asılsız iftira ve ithamlar ile, senin duyduğunu duymuş, yaşadığını yaşamışlardır.

Körü körüne itaat etmeyi bırakıp, Kur'an ve sunnete tâbi olmaya başlamış, asılsız hurâfe ve bid'atlerden yüz çevirdiğini görünce, ortaya diktikleri bir hedefi (Abdulwahhab, İbn Teymiyye vb ) sana gösterip aşağılayarak Kur'an ve sunnetten döndürmeye çalışırlar. Muhammed bin Abdulwahhab hakkında delilsiz ve mesnedsiz iftiraları dillendirdiği gibi; tasavvuf kültürüne muhalif gelen tevhidi hakikatlere karşı ise, güneşten kaçan yarasa misali sırtını döner.
Sözde çokluklarıyla övünüp Hak olduklarını zanneden taasub ehline karşı yapılacak en güzel hareket; Kur'an ve sunnetin hakemliğine başvurup, hangi alim ve itikadın Kur'an ve sunnetle örtüştüğü ortaya konulmasıdır.

Kardeşim size tavsiyem, Kur'an ve sunnnete uymayan, delillendirilmeyen her türlü inanç ve kişi ve topluluklardan uzak durmanız; Kınayanın kınamasını değil, Allah (c.c.)nin kınamasını kaale almanızdır.

Aşağıdaki link ve videolardan istifade edebilirsiniz.

Üst Ana Sayfa Alt