Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kur'an'da Herşey Var ise Neden Sünnete İhtiyaç Vardır?

B Çevrimdışı

Burak Bali

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
سلام عليكم ورحمه الله وبركاته
Kardeşlerim bugün böyle bı soru duydum ve ne diyeceğimi bilemedim
Kuran da herşey var ise neden sünnete ihtiyaç var?
Yani soruyu soran diyor ki Kur'an da herşey var ise neden hadislere ve sünnetlere ihtiyaç var ben sünnetlerin tahrif olmadığını nereden bilecem neye güvenerek amel edecem deliller ile cevap verirseniz memnun olurum
جزاكم الله خيرا

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykumselam

Kuran da herşey yok kardeşim.
Örneğin kevser süresinde
Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Buyrulmakta. Nasıl namaz kılınacağı,Ne şekilde kurban kesileceği vs...sunnetten alınır.

Hasr süresi 7

Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının. Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı çetindir.

Ahıskalı Çevrimiçi

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Kur'an'da herşey mevcud!" diyip sünneti inkar edenlere soru;

Herşey'den kasıt nedir?

Burada şey/شىء kelimesine nasıl bir mana atfediyorsunuz? Eğer sözlüklerde geçtiği gibi, mahluk olan ve kendisinden haber alınan kainattaki soyut-somut, zahiri-batini herşeyi kastediyorsanız bu muhaldir. İki kapak arasına kainatı yani evreni yazıya dökmek pirenin içine fili sıgdırmaya çalışmak olur, hatta andromeda galaksisine ışık hızıyla sefer düzenlemenin ne kadar maliyete mal olacağı bile muhakkak bir ayette geçmesi lazım...

Ama herşey kelimesinden kasıt; Allah'ın mushaflarda var olmasını murad ettiği bütün malumatlar ve haberler ise o zaman burada herşey kelimesi belirli bir hududta takyid edilmiştir/sınırlandırılmıştır. O zaman diyebiliriz ki; Allah sadece murad ettiği kadarıyla herşeyi Kur'anda mevcud bulunmasını dilemiştir.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
سلام عليكم ورحمه الله وبركاته
Kardeşlerim bugün böyle bı soru duydum ve ne diyeceğimi bilemedim
Kuran da herşey var ise neden sünnete ihtiyaç var?
Yani soruyu soran diyor ki Kur'an da herşey var ise neden hadislere ve sünnetlere ihtiyaç var ben sünnetlerin tahrif olmadığını nereden bilecem neye güvenerek amel edecem deliller ile cevap verirseniz memnun olurum
جزاكم الله خيرا
عَلَيْكُمُ ٱلسَّلَامُ وَرَحْمَةُ ٱللَّٰهِ وَبَرَكَاتُهُ
Kur'an (Allah c.c.) bize sunnete (Peygambere) ihtiyacımız olduğunu buyuruyor.

"Peygamber size ne verdiyse onu alın. Neyi yasakladıysa ondan kaçının!" (Haşr 7)
"Peygamberin emrine aykırı hareket edenler, başlarına bir bela gelmesinden veya elem verici bir azaba uğramaktan sakınsınlar." (Nûr 63)

"Sakın ha sizden birini: 'Biz Kur'ândan başka bir şey bilmeyiz. Allah'ın Kitabı'nda ne bulursak ona uyarız' derken bulmayayım!"
(Ebu Dâvûd, Sünnet 5, Tirmizî, İlim 10)