Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kuran'ı Kerim'deki Mucize: beyazlayan saçlar

X Çevrimdışı

Xy00262

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran'daki saçların beyazlaması ile ilgili bir mucize

@222166_web.jpg

Deney Farelerinden biri

Dr. Ya-Chieh Hsua'nın liderlik ettiği yeni bir araştırmada aşırı stresin saçların beyazlamasını hızlandırdığı bilimsel olarak doğrulandı. Fareler üzerinde yapılan deneylerde strese maruz bırakılan hayvanların kıllarının geri dönülemez bir şekilde beyazladığı ortaya konuldu. Bu araştırma nature dergisinde yayınlandı.


Araştırmacılar stresin kavga et-kaç tepkisine dahil olan sinirlerin saçta renk pigmentlerini üreten kök hücrelerin yok olmasına sebep olan bir hormon salgıladığını keşfetti.Araştırmacılar bahsedilen hormonu nasıl keşfettiler?

Farelerin kafeslerini sallayarak, hormon enjekte ederek, yuvalarını ıslatarak ve ışıklandırmayı değiştirerek farelerin stres seviyelerini arttıran ekip, kemirgenlerin tüylerinin erkenden beyazlamaya başladığını gözlemledi. (Insanın içi cız ediyor.. :) )

Araştırmacı Thiago Mattar Cunha şöyle açıklıyor: "Bir laboratuvar türü olan siyah C57 farelerini kullanarak ağrı üzerine bir çalışma yürütüyorduk. Bu modelde, duyusal sinir lifleri tarafından ifade edilen bir reseptörü aktive etmek ve yoğun ağrıya neden olmak için resiniferatoksin adı verilen bir maddeyi uyguladık. Toksinin sistemik enjeksiyonundan yaklaşık dört hafta sonra, bir doktora öğrencisi hayvanların kürkünün tamamen beyaza döndüğünü gözlemledi.”
Kavga et ya da kaç tepkisi canlılar için yararlı mı?

Kavga et ya da kaç tepkisi genellikle yararlı bir tepki olarak nitelendirilse bile vücuttaki birçok faaliyeti de sonlandırıyor. Yeniden üretim sistemi de hayatta kalma mücadelesi esnasında vücut tarafından hayati olarak değerlendirilmediği için sonlandırılan faaliyetlerden biri.

Bu etki stresin şiddetine ve sürekliliğine göre kalıcı olabiliyor. Kısa süreli ve görece az stres altında yeniden üretim gerçekleşebiliyor. Araştırmacılar edindikleri bulguların vücudun zaman içerisinde ilaçlara yanıt vermeyi bırakmasına ilişkin çalışmalara katkı sağlayacağını düşünüyor.

Dr. Hsu, "Birkaç günün ardından bile pigment üreten kök hücreler yok oldu. Bu hücreler işlevini yitirdikten sonra sonra yeni pigment üretemezsiniz" dedi.Şimdi mucize Kuran ayetine gelelim:

Şayet kâfir olursanız, çocukların saçlarını ağartan (o dehşetli) günde, nasıl korunup sakınacaksınız? (73/Müzzemmil, 17)Kaynaklar:

Ingilizce kaynak 1

Ingilizce kaynak 2

Türkçe kaynak
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt