Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kuveyt Türk'te Kâr Paylı Hesap Açmak Caiz midir?

Hacı M. Çevrimdışı

Hacı M.

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm, Sorum şu: Birikmiş param var. Evde çalınmasın diye Kuveyttürk bankasına gram altın olarak yatırdım. Ben kâr paysız yatırdım ama bence bunlar benim ve bütün müşterilerinin paralarını kullanıyorlardır. Bankadaki memura sordum, kâr payı alacak şeklinde yatırsam ne yapacaksınız bu parayı ? Memur: Sizin ve diğer müşterilerimizin paralarını ev yada araba almak isteyen kişilere biz peşin ev alıp kârımızı üstüne atıp taksitle bu müşterimize satıyor ve böylece helal bir iş yapıyoruz diyor. Yani demek istediğim öyle yada böyle bunlar paralarımızı kullanıyor, kâr paylı hesap caizmi ? Nurettin yıldız ve Abdullah yolcu helaldir yada helalin en uç noktasıdır diyorlar ? Allah razı olsun..

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam. Ben caiz veya değildir demeye ehil değilim.Ancak günümüzde ki hocalar arasında ihtilaf var. Benim tavsiyem madem bunlar öyle yada böyle paranızı çalıştırıyorlar öyleyse kâr paylı yatırın ve aldığınız kâr payını ihtiyaç sahiplerine verin.

Son düzenleme:
Ebu_musab Çevrimdışı

Ebu_musab

Üye
İslam-TR Üyesi
"Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir."[Buharî, İman 39, Büyû 2; Müslim, Müsakat 107, (1599); Ebu Davud, Büyû 3, (3329, 3330); Tirmizî, Büyû 1, (1205); Nesâî, Büyû 2, (7, 241).

Hacı M. Çevrimdışı

Hacı M.

Üye
İslam-TR Üyesi
Cevap yazan abiler Allah razı olsun. Değerli Abdülmuiz Hocam sizde cevaplarsanız sevinirim..

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

İslami Bankalar (!) ve Kar payı

İslami bankalar adı altındaki çeşitli bankaların "faiz değil kar payı" verdiklerini iddia etmeleri malumumuzdur.
Bu konuda diyeceğim bu kar payı uygulaması ancak Şeriat ile yönetilen ülkelerde , bankaların hangi fabrika ve iş yerlerini işletip, helal olan ürünleri ürettiklerini; üyelerine (muudi) belli oranda ortak (kar-zarar) ettiklerini islam devletinin denetleyib konrolünde olan ülkelerde uygulanabilir.

Bu bankalar nedense zarar değilde kar payı diyerek meşhur, anılır olmuşlardır. Halbuki bu İslami ise zarara da ortaktırlar. Tabi buradaki gibi sadece kılıfına uydurabilmek için kağıt üzerinde değillerdir.
Bu bankalar 3 ay üst üste zarar ettiklerini açıklayıb mûdilerinden para kesseler, acaba bu bankalara giden kaç kişi kalır?
Bu bankaların açıkladıkları kar payları da nedense faizli bankaların faiz oranlarıyla paralellik arz etmektedir. Tabi bunda akıl sahibleri için ibretler vardır.

(Bu konuda emin olmamakla birlilkte) Birde Daru'l Harbin İslami diye bilinen bankaları da diğer faiz işleten 5 banka ile sırdaş hesabları ve ortaklıkları bulunmak zorundadır.

Bu tür sakıncalar ve uygunsuzluklardan dolayı bu bankalardan kar payı alınmasını uygun görmediğim gibi oraya saklamak kastıyla bile olsa bir malımın bırakılıp uygun bulmadığım işlerinde kullanılmasına alet olmak istemem.
ABDULHAK (Allah ondan razı olsun)