Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Lâ İlâhe İllallah Cennetin Anahtarıdır

A Çevrimdışı

Askalani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
lailaheillallah5jx.gif

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
Lâ İlâhe İllallah Cennetin Anahtarıdır

Vehb bin Münbihe’ye:
- "La İlahe İllallah cennetin anahtarı değil midir?" diye soran kimseye o şöyle cevap verir:
- "Evet, fakat her anahtarın dişleri vardır. Eğer dişli anahtar getirirsen kapı sana açılır. Anahtar dişsiz ise açılmaz.
(Buhari bunu "Feth-ul Bari" adlı kitabta bir hadisin yorumunu (açıklamasını yaparken zikretti. Ayrıca Buhari "Tarih" inde rivayet etti. Ebu Naim "EL-HILYE" adlı kitabında zikretti.)
"La İlahe İllallah cennetin anahtarıdır" hadisini, isnadı kopuk olarak imam Ahmed radiyallahu anh tahriç etmiştir.
(Hadis zayıftır. İmam Ahmed radiyallahu anh El-Bezzar "Keşf-ül Estar’da, Taberani tahriç etmişlerdir. Ayrıca İbn-ü Hacer El-Heysemi "El-Mecma" kitabında zikretmiş ve hadis için "zayıftır" demiştir.)
Muaz radiyallahu anh’den şöyle dedi:
- "Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bana şöyle dedi:
- "Yemen halkı sana cennetin anahtarını sorduğu zaman: "O, La İlahe İllallah’tır" de." (Zayıf hadistir. Beyhaki tahriç etmiştir. Senedi zayıf olup senetteki silsilede kopukluk vardır.)
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in hadislerinin bir çoğunda cennete girebilmek için salih ameli şart koşması Vehb İbn-i Münbihe radiyallahu anhü’nün bu sözünün sıhatine delalet eder.

Buhari ve Müslim’de geçen şu hadis gibi. Ebu Eyyub radiyallahu anh’den:
Bir adam Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e gelip:
- "İşlediğimde beni cennete sokacak bir ameli bana bildir" dedi.
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ona:
- "Sadece Allah'a ibadet edersin ve O’na hiçbir şeyi ortak
koşmazsın. Namazı kılar, zekatı verirsin, yakın akrabayı gözetir ve ziyaret edersin" dedi.

Yine bunun gibi Sahih-i Müslim’de şu hadis vardır:
Ebu Hureyre radiyallahu anh’den;
Bir adam Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e gelip:
- "İşlediğimde beni cennete sokacak amelleri öğret" dedi.
Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
- "Allah'a ibadet eder, O’na hiçbir şeyi eş koşmazsın, farz olan namazı kılar, zekatı verirsin. Ramazan orucunu tutarsın."
Bu sefer adam şöyle dedi:
- "Nefsim elinde olan Allah'a yemin ederim ki bundan ne bir şey eksilteceğim, ne de bunu arttıracağım."
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
- "İçinizde cennet ehlinden bir adama bakmak kendisini sevindirecek olan kimse şu adama baksın."

Ahmet İbn-i Hanbel’in Müsned’inde geçen bir hadiste, Beşir b. Hasasiye radiyallahu anh’den, şöyle dedi:
- "Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e biat etmek için geldiğimde O, bana bazı şartlar koştu.
Allah’tan başka hakkıyla ibadete layık ilah olmadığına, Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in O’nun kulu ve rasulü olduğuna şehadet etmemi, namaz kılmamı, zekat vermemi, İslam haccıyla haccetmemi, ramazan orucunu tutmamı, Allah yolunda cihad etmemi şart koştu.
Bunun üzerine ben O’na dedim ki:
- "Ey Allah’ın Rasulü! Hepisini kabul ediyorum. Fakat onlardan ikisine gücüm yetmez. Bunlar da cihad ve zekattır. (Çünkü denildi ki savaştan kaçan kimse Allah’ın gazabına uğrar. Seninle savaşa gelirsem, ölümden hoşlanmayıp nefsime uyarak savaştan kaçmaktan korkarım. Zekata gelince vallahi benim malım sadece ganimet ve öşürden bana düşen pay ile ailemin ve akrabalarının verdikleridir)." (Parantezin içindeki söz şeyh Usame’nin nüshasında ve ayrıca "Mearic’ul Kabul" nüshasında da yoktur.)
Beşir b. Hasasiye radiyallahu anh devamla dedi ki:
- Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem beyat için uzattığı elini çekti ve bana dedi ki:
- Cihad yok, zekat yok ne ile cennete gireceksin?"
Dedim ki:
" - Ey Allahın Rasulü! Madem ki öyle, sana biat ediyorum."
Böylece Rasulullah’ın getirdiği şartların hepsi üzerine O’na biat ettim." (Ahmet, Taberani, Hakim rivayet etti. Hakim ve Zehebi bu hadis için "Sahih" demişlerdir.)

Bu hadis cihad ve sadakanın da tevhid, namaz, oruç ve haccın edasıyla beraber cennete girebilmek için şart olduğunu gösteriyor.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ALLAH razı olsun ahi

faydalı bir çalışma

Üst Ana Sayfa Alt