Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Leblebinin Faydaları

S Çevrimdışı

__SüM----__

Üye
İslam-TR Üyesi
Çeşitli rahatsızlıkları giderdiği bilinen leblebi nohuttan elde edilir.

Leblebi yapmak için öncelikle ateş tuğlası, tava ve karıştırıcıdan oluşan bir kavurma ocağı gerekir. Eleme işleminden geçirilen nohutlar önce ayrılır. İlk kavurma işleminden sonra sıcak olarak çuvallara doldurulup iki gün dinlendirilir. İkinci kavurmadan sonra yine iki gün dinlendirilen nohutlar kuru bir yere serilerek 15-20 gün bekletilir. Bu kavurma ve dinlendirme işlemleri leblebinin kalitesi açısından çok önemlidir. Son aşama olan üçüncü kavurmadan sonra ise nohutların kabukları ayrılır. Leblebinin acılı, tuzlu ya da karanfilli türlere dönüşmesi, bu son kavurma aşamasında belirlenir.

Genellikle "sarı leblebi" olarak bilinen bu tür leblebinin öğütülmesi ya da havanda dövülmesiyle leblebi unu elde edilir. Şekerle ya da kuru üzümle karıştırılarak yenilebilen ve son derece lezzetli olan leblebi unuyla, kimi yörelerde "leblebi helvası" da yapılır.

Üçüncü kavurma sırasında kabukları çıkarılmayan bu tür leblebi "sakız leblebisi" adıyla anılır.

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
corum dan gecerken hep o leblebiciler geldi aklima of ya mis gibi leblebi :ahim

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
leblebimi :huhuuhuu faydaları neymiş ben bişi anlamadım

NeZnam Çevrimdışı

NeZnam

Üye
İslam-TR Üyesi
üstteki arkadaşın sorusunu çalmış gibi olmasında cidden faydaları neki

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
yol tutmasına , mide bulantısına, acı biberden sonra mide yanmasına bire bir
açlık hissinede iyi gelir,
çocuklara tavsiye olunmaz, boğazına kaçar, burunlarına falan sokarlarsa kötü olur...
gerisini bilmiyorum ...
bilenden cevap bekliyorum...

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
deli ' Alıntı:
leblebimi :huhuuhuu faydaları neymiş ben bişi anlamadım

yetiştim imdat'ına..

Anne sütünü artırır, asit fazlasını alır, mideyi rahatlatır, yok denecek kadar az yağ içerir.
Leblebinin içinde bulunan yağlar vücuda yararlıdır, tokluk hissi verir.
Bu sebeple diyet yapanlar için kilo kaybına yardımcıdır, vücudu kuvvetlendirir.
İshali keser.

Besin değerleri
Enerji Protein Yağ Karbonhidrat Kalsiyum
376 19,2 6,2 56,7 134

her tür leblebi; ishali keser. ama; özellikle çocukları veya delileri :dillll susama'sı için kandırmak isterler.
susasın ve âkaabin de; su içsinler diye tuzlu leblebi yedirirler.
alıntı; Leblebi

Son düzenleme: