Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Maliki Mezhebinde Nafile Namazın Son İki Rekatında Zammi Sure Gerekli midir?

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Malikide 4 rekat olarak kilinacak nafilelerin son 2 rekatinda fatihanin yaninda zammi sure okumak gerekirmi?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Malikilerin kitabında bu bilginin yazacağını pek sanmıyorum. Yazarsa da çok detaylı kitaplarında yazar sadece. Çünkü mezhebin görüşü nafileyi iki rekatta bir selam vererek kılmaktır. Hadisler de bunu söylüyor zaten. Hal böyle olunca "4"rekat kılarken sure okunacak mı vs tartışmasına girilmemiştir herhalde :)

Farzlarda dahi Fatihadan sonra sure okumak menduptur, sünnet bile değildir. Sehiv secdesi dahi gerektirmez. Dolayısıyla bu tartışma olmuş olsa bile mendup ya da değildir şeklinde olmuştur. Sahihtir ya da değildir olarak değil.

Bilen birisi yazsın yine. Ben bekledim bilen birisi yazsın diye. Yazan olmayınca kendi düşüncemi yazayım dedim :)

Malikide iki rekatta selam vermek sünnettir. 4 olarak da kılarsın ama sünnete muhalif olmuş olursun. Ama bir kitapta 4 kılarsa namaz bozulur ,caiz değildir şeklinde de okumuştum. Dediğim gibi sadece bir kitapta böyle bir şey gördüm. Hangisinde hatırlamıyorum şuan.

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Cok tesekkur ediyorum bana yardimci oldugunuz icin.Benim aklim hanefiye kaydi biran dogrusunuz malikide nafileler 2 kilinmasi evla olaniydi...

Üst Ana Sayfa Alt